MENÜ

‘Spor evrensel bir dil'

Abone Ol Google News

2005 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu’nun ana sponsoru olduklarını söyleyen Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Meltem Atılgan, “Tüm dünyada insanların paylaştığı evrensel bir dil olan spor, kişinin fiziksel ve zihinsel gelişimine yaptığı katkının yanı sıra dostlukların kurulmasına, toplumların yakınlaşmasına da vesile olan güzel bir köprü” dedi. FANATİK Gazetesi'ne konuşan Atılgan, sorularımıza şu yanıtları verdi;

Haberin Devamı

İş Bankası için spora destek ne ifade ediyor?

"Tüm dünyada insanların paylaştığı evrensel bir dil olan spor, kişinin fiziksel ve zihinsel gelişimine yaptığı katkının yanı sıra dostlukların kurulmasına, toplumların yakınlaşmasına da vesile olan güzel bir köprü. Sporda gelişmiş ülkelerin ve toplumların aynı zamanda bilimde, kültür-sanatta, ekonomide de gelişmiş olduğunu görüyoruz. Spora ne kadar çok önem verir, ne kadar çok gencimizi, çocuğumuzu küçük yaştan itibaren sporla buluşturursak hem toplum olarak hem de ülke olarak daha iyi noktalara geleceğimiz muhakkak. Dolayısıyla gençlerimize spor alanında daha fazla imkân sağlamak, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren spor alışkanlığı kazandırmak ve onların hayatlarına spor üzerinden dokunmak için verdiğimiz destek, bizim için ülkemizin yarınlarını emanet edeceğimiz genç nesillere yatırımı, ülkemize yatırımı ifade ediyor."

Haberin Devamı

Hangi branşlara destek veriyorsunuz?

"2005 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu’nun ana sponsoruyuz. Yaptığımız her işin uzun soluklu, yaygın ve sürdürülebilir olması gözettiğimiz en önemli kriteri oluşturuyor. TSF ile 17 yıldır devam ettiğimiz yol arkadaşlığı, bunun en somut göstergelerinden biri. Bu yıl Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi sponsorluğunu da üstlendik. Bu kapsamda, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için Komite’ye ve Milli sporcularımıza destek veriyoruz. Milli Olimpiyat Komitesi’ne sunduğumuz katkı olimpik sporları, dolayısıyla sporun pek çok dalını içeriyor. Ayrıca, Milli sporcularımız İbrahim Çolak (artistik cimnastik), Nisanur Erbil (eskrim), Necati Er (atletizm), Merve Tuncel (yüzme), Mert Şişmanlar (judo), Evin Demirhan’ı da (güreş) destekliyoruz. Sporda destek verdiğimiz bir diğer alan da e-spor. E-spor’da ulusal kulüplerimizin takımlarına katkı sağlıyoruz."

Sporun geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Ülkemiz, genç nüfusu ile sporda önemli bir potansiyel barındırıyor. Sporun ülkemizde daha fazla kurum ve kuruluş tarafından desteklenmesi demek, daha fazla çocuğumuzun sporla buluşturulması, bu potansiyel içerisinde gizli kalmış yetenekleri açığa çıkarmamız demek… Daha fazla gencimizin sporda branş ötesi, branş nüstü bambaşka bir kulvar olan ve sporun birleştirici gücünün en iyi şekilde hissedildiği olimpiyat yolculuğuna çıkması en büyük temennimiz. Sporun insanın zihinsel ve bedensel gelişimine, toplumların ve ülkelerin ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimine etkisini düşündüğümüzde, bu alanda ülke olarak izleyeceğimiz yaklaşımın bizi dünyada daha üst bir lige, kulvara taşıyacağına inanıyoruz."

Spor alanında hangi başarı öykülerine imza attınız?

Haberin Devamı

"Sporda başarı, madalya, skor elbette ortaya konulan emeğin, çalışmaların karşılık bulması açısından önemli. Olimpiyatların fikir babası Baron Pierre de Coubertin’in, 'Hayatta önemli olan şey zafer değil yarışmaktır. Asıl önemli olan kazanmak değil, iyi mücadele etmektir' sözünde ifade ettiği gibi, sporun getirdiği dinçlik, disiplin, ahlak, birliktelik kavramlarının da önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu açıdan baktığımızda, gençlerimize kazandırdığımız disiplin, çalışma, zihinsel ve bedensel gelişimin yanında satranç sporunda TSF ile iş birliğimizle güzel bir başarı öyküsü yazdığımıza inanıyoruz. TSF sponsorluğumuzdan bu yana lisanslı satranç sporcu sayısı 30.000’den 1 milyonun üzerine, satranç antrenörü sayısı 2.000’den 87 binin üzerine çıktı, satranç kulüplerinin sayısı 600 iken 2.200’ü aştı. Ülkemizin Dünya, Avrupa, Uluslararası ve Open turnuvalarda kazandığı toplam madalya sayısı 603 oldu."

'Hepimizi gururlandırdı'

"Bugüne kadar 35 dünya şampiyonluğu, 37 dünya ikinciliği, 41 dünya üçüncülüğü, 84 Avrupa şampiyonluğu, 78 Avrupa ikinciliği, 67 Avrupa üçüncülüğü olmak üzere 342 madalya ile uluslararası çapta ülkemiz önemli bir başarı elde etti. Satranç ülkesi olma yolunda ciddi mesafe alan ülkemizin Milli Takımı’nın tarihi bir başarıya imza atarak, yakın zamanda FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları'nda birinci gelmesi hepimizi gururlandırdı. Olimpiyat alanında da ülkemiz, 2024 Paris Olimpiyatları yolunda başarılara imza atmaya başladı. Bu yolda mücadele eden birbirinden kıymetli sporcularımızın kazandıkları başarıların artarak süreceğine, 2024’te Paris’te de ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyoruz."

Haberin Devamı
YORUM YAZ