Hayat Van Eck: 'Bu film, gençlerin haltere olan ilgisini artıracak'

21 Kasım 2019, Perşembe 06:07 Son Güncelleme: 21 Kasım 2019, Perşembe 09:30
- A +

Daha 18 yaşında. Adı, Hayat Van Eck. Cuma günü vizyona girecek olan Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan filmin başrol oyuncusu... Bu rolle, tıpkı Naim gibi, aşılması güç bir ağırlığın altından kalkabilmiş…

Efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu’na ismi gibi ‘hayat’ veren Eck, filmin gençlerin haltere olan ilgisini artıracağına inanıyor. Filme sert idmanlarla hazırlandığını ve gerçek ağırlıklar kaldırdığını anlatan Eck, Fanatik’e konuştu....

18 yaşında çok genç bir oyuncusun. Naim Süleymanoğlu ismini film projesi öncesinde duymuş muydun?

Ortaokuldayken Naim Süleymanoğlu’nun halter sporundaki başarısıyla ilgili bir paragraflık yazı okumuştum sadece. Son olarak da bir banka reklamında görmüştüm. Bunlar dışında fazla bir bilgim yoktu.

■ Naim Süleymanoğlu’nun hayatında seni en çok ne etkiledi?

Özverisi ve hırsından çok etkilendim. Genç yaşında bu kadar sorumluluğun üstesinden gelmesi muazzam. Kariyerine 47 Dünya Rekoru, üst üste 3 farklı olimpiyatta kazandığı 3 Olimpiyat Altın Madalyası, 6 Avrupa Şampiyonluğu ile 7 Dünya Şampiyonluğu ve nice başarılar sığdırmış bir isim o...

■ Rolün için seni Naim Süleymanoğlu’nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu çalıştırmış. Nasıl geçti antrenmanlar?

Antrenmanlar zordu, halter kaldırmanın silkme ve koparma gibi çok karmaşık ve zorlayıcı teknikleri var. Filmimizin danışmanı Muharrem Süleymanoğlu benimle çok ilgilendi. Halter öğrenmek, hakkını vererek uygulamak uzun zamanımı aldı ama başardık. Bunun dışında fiziksel açıdan da benzemek için Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Mehmet Kasap ile uzun ve gerçekten sıkı bir süreçten geçtik. Haftada 5 gün en az 2,5 saat olmak üzere hayatımı vücut geliştirme etrafında şekillendirdim.

Filmde Naim Süleymanoğlu’nu oynayan Hayat Van Eck, yazarımız Eylem Türk’ün sorularını yanıtladı. 

‘Bolca pirinç lapası’

■ Rolüne hazırlanmak için nasıl bir program uyguladın? Antrenmanlar zamanında bir günde toplam kaç kilogram ağırlık kaldırdın?

Bolca pirinç lapası yedim. Diyetten uykuya kadar her şeyi programladık. Ağır kaldırmak üzerine bir düşünce yapısı işledi bana Mehmet Hoca ile gözümü karartıp deli gibi sert idmanlarla filme hazırlandık. O kadar çok ağırlık kaldırdım ki, günde kaldırdığım kilogramları toplamadım... Bu arada söylemeliyim ki hep gerçek ağırlıklar kaldırdım filmde.

■ Gerçek hayatında halterci olmak ister miydin?

Sanırım hayır. Çünkü halter gerçekten insan vücudunu sınırlarına kadar zorlayan bir spor dalı. Ve Naim Süleymanoğlu, kendi ağırlığının 3 katından fazlasını kaldırabilen tek sporcu...

■ Antrenmanlara başladığın zamanla şimdiki arasında nasıl değişiklikler oldu sende?

Fiziksel olarak 12 kilo farkım var ve özgüvenim daha da arttı.

■ Yetkin Dikinciler ve Selen Öztürk gibi oyuncularla çalışmak sana ne hissettirdi?

Yetkin Abi ve Selen Abla ile çalışmak harika bir deneyimdi. Onlarla kurduğum duygusal bağ eminim ki ekrana da yansımıştır. “Bubam” ve “anam” derken gerçekten hissederek söylüyordum. Çok şey kattılar bana hem insan olarak hem de oyunculuk anlamında.

‘Benziyorum ama...’

■ Bulgaristan’da Naim Süleymanoğlu ’nun doğduğu kasabada ve Türkiye’ye gelene kadar yaşadığı yerlerde çekimler yaptınız?

Yöre halkının sana ve ekibe ilgisi nasıldı? Yöre halkıyla etkileşimimiz filmin duygusu anlamında çok yararlı oldu. Naim Süleymanoğlu’nu benim canlandırdığımı öğrenince duygulananlar oldu. Kendisini tanıyanlar özellikle hatıraları hakkında çok şey paylaştı. Normalde kimse benzetmezdi, projeden sonra çok benzetilmeye başladım. Algıda seçicilik diye düşünüyorum. Tabii ki benzerlik var ama tam “ikizi” olarak benzediğimi de düşünmüyorum. Seyircilerin takdiri...

■ ‘Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’ filmi senin ikinci uzun metrajlı filmin. Oyunculuğa devam edecek misin? Eğitim planlarında neler var?

Hedefim bilgisayar mühendisliği okumak ama bu çok severek yaptığım oyunculuğu da uygun zaman ve uygun projelerle devam ettirmeyi hedefliyorum.

Yarın vizyonda

Spor tarihine adını altın harflerle yazdıran halter dünyasının efsane ismi Naim Süleymanoğlu'nun hayatını anlatan 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' filmi bugün vizyona giriyor. Özer Feyzioğlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu, Barış Pirhasan’ın senaryosunu yazıp Fahir Atakoğlu’nun müziklerini yaptığı filmin yapımcılığını Dijital Sanatlar üstleniyor. Filmde Süleymanoğlu'nu Hayat Van Eck canlandırırken, babası Süleyman Süleymanoğlu’nu Yetkin Dikinciler, annesi Hatice Süleymanoğlu’nu Selen Öztürk oynuyor. 

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...