MENÜ

Terim’e yapılan yanlış değil ama…

12 Ocak 2022, Çarşamba 10:01 Son Güncelleme: 12 Ocak 2022, Çarşamba 10:01
- A +

“Futbolda dün yoktur, bugün var” klişe sözü futbolun içindeki insanların çoğu tarafından bilinir. Bir zamanlar bu sözü “futbolda bugün, dünü yutar” şeklinde geliştirmeye çalışmış, ilk Fanatik dönemimde yazı konusu da yapmıştım.

Bilmem farkında mısınız en çok da bizim ülkemizde bugün dünü yutuyor. Bakın, bugün Fatih Terim’i bile yuttu! Galatasaray’ın başında dört dönemde tam 20 kupayı kaldırmış, kolay kolay bir başka teknik direktörün ulaşamayacağı bir kariyerin sahibi olmuş Fatih Terim’e bile sabır gösteremedi yöneticileri.

Oysa yeni yönetimle üç yıllık bir plan ve program hedefleyerek yola koyulmuştu Terim. Türkiye’de uzun vadeli bir planı Fatih Terim üzerinden bile yapamıyorsanız hangi teknik direktör hangi yöneticiye güvenerek yola çıkacaktır? Dolayısıyla bir takımla anlaşan teknik direktör için fazla seçenek kalmıyor; kalabildiğin kadar kal ama yola çıkmaya da her an hazır ol!

Takım aşama yapacağını göstermişti

Peki, bu denli hızlı ve ani değişimlerin olduğu yerlerde futbol değerlerini nasıl sabitleyip yerleşik hale getirebileceğiz? Oysa Terim’in genç futbolcular ağırlıklı yeni takımı gelecekte yapabileceklerinin ayak izlerini CSKA Moskova karşılaşmasında göstermişti.

Maç 1-1 beraberlikle bitmişti ama son yıllarda izlediğimiz en iyi futbolu da o takım oynamıştı. Maçtan aldığım futbol hoşluğu o kadar büyüktü ki, ömrümde ilk kez bir teknik adama mesaj yazıp, kutlamak gereğini duyumsadım. 20 Mayıs 2000’de de Kopenhag’da tribündeydim. Arsenal finalinin heyecanı, CSKA Moskova karşılaşmasının ise futbolu vardı.

CSKA karşılaşmasının ortaya koyduğu veriler üzerinden hareketle çalışmalar yapılarak takım geliştirilebilirdi. Peki, Terim bunu nasıl ve kimlerle yapacaktı? İşte Fatih Hoca’nın temel kusurlarından birisi bu noktadadır.

Kusur dediğimizde kimse alınganlık göstermesin çünkü insanlık tarihinin bilge kişileri “dünyada mükemmel bir şey yoktur” derler. Bu konuya Hintliler de bir atasözü ile katkıda bulunmuşlar: “Sapsız nilüfer olmaz.”

Çıkmaz yola ne zaman girildi?

Anladığım kadarıyla Galatasaraylı yöneticiler Terimi tam da bu noktadan yakalamışlar yani yardımcılarının durumuyla… Bulunduğu konum ve önüne koyduğu üç yıllık hedefin amacına ulaşması için bir “Bilim Kurulu” kurması gerektiğini düşündüğüm Terim, Selçuk İnan ve Necati Ateş’i yanına alarak yoluna devam etmeyi seçti ki, yanlış yola girmenin ilk adımları böylece atılmış oldu.

Bu iki eski futbolcu Fatih Hoca’nın hangi yükünü sırtından alabilirler ki? Genç futbolcuların kazanılması söz konusu olduğunda “büyük takımlar yarışma yeridir” deniliyor da, antrenör yetiştirme yeri hiç değildir neden denmiyor?

Dolayısıyla Galatasaray yönetiminin Fatih Terim’in yanını güçlendirme işiyle operasyona başlaması pek de yanlış değil ama bu uygulama Terim’e yapılacak cinsten de değil. Sonucun nereye varacağını da, Terim’in gereğini yapacağını da yönetim biliyordu.    

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...