MENÜ

Rezerev Lig aldatmacası

30 Haziran 2022, Perşembe 12:21 Son Güncelleme: 30 Haziran 2022, Perşembe 12:21
- A +

Henüz statüsü bilinmemekle birlikte Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı yeni karara göre artık bir Rezerv Ligimiz de olacak. Federasyonun bu kararını öğrendiğimde ister istemez yıllar önce uygulanıp kısa süre sonra vazgeçilen Profesyonelliğe Aday Futbolcu Ligi(PAF Ligi) aklıma geldi.

PAF takımları profesyonel takımların maçlarının önünde aynı statlarda ve seyirci önünde oynanmaktaydı. Benim de Fenerbahçe PAF takımı hocası olduğum o günlerde sahaların bozulduğu gerekçesiyle maçlar önce şehirlerin ücra sahalarına verildi sonra da lig kaldırıldı.

Bir de PAF takımı oyuncularının maçı oynadıktan sonra nerede oturacakları sorunu vardı. Örneğin Fenerbahçe, Denizli deplasmanına gittiğinde PAF takımları profesyonel takımların maçından önce oynadılar.

Maç bitti bizi nereye oturtacakları belli değil. Protokol tribünü dolu, rakip seyirci ile birlikte oturmak zaten olmaz. Peki, ne olacak bu çocuklar? Sonuç, PAF takımı ve biz hocaları iki yedek kulübesinin arasına dizilip yere çömeltilerek konuşlandırılarak maçı izledik.

Rezerv Ligi maçları nerede oynanacak?

Oysa kısa sürede birçok genç oyuncu ya kendi A takımlarına ya da başka profesyonel takımlara yükselecek başarıyı gösterdiler. Fenerbahçe’de Yüksel ve Birol A takımda oynadı, Hasan, Raif ve Faruk da diğer lig takımlarına transfer oldular. Şenol Fidan’da Beykoz PAF takımından yetişmiştir.

2022-23 sezonunda oynanacak Rezerv Lig karşılaşmalarında A takım kadrosunda bulunan bütün yerli ve yabancı futbolcular oynayabilecek. Peki, bu maçlar nerede oynanacak? Büyük olasılıkla A takımların antrenman tesislerinde…

Sözgelimi, Fenerbahçe-Galatasaray maçı oynanırken aynı gün Samandıra Antrenman Tesislerinde rezerv takımlar da karşı karşıya gelecek. Fenerbahçe’nin kadrosunda Mesut Özil’in de olduğunu düşünün.

İngiltere’de varsa bizde de olur mu?

Real Madrid’de oynamış bir oyuncu semt sahası niteliğinde bir yerde maç oynayacak. Bu tür oyuncuların hangi ruhsal dalgalanmalar içinde olabileceklerini düşünebiliyor musunuz?

İngiltere’de oluyor da bizde neden olmasın türünden bir soru aklınıza gelebilir. Ancak sorunun yanıtı kısa ve nettir: Önce İngiltere olun. İngiltere olursanız sizde de olur.

Bu tür lig denemelerinin hepsi sonuçta gelip altyapı ya da öz kaynak düzenlerinin yokluğuna ve yoksunluğuna dayanmaktadır. Futbol Federasyonu’nun gücü, kulüpleri öz kaynak düzenlerine ciddi şekilde yönlendirmeye yetmediği için geçici ve aldatıcı düzenlemelere umut bağlanıyor. Kulüpleri futbolun tüketim merkezleri konumundan kurtarın, işte o zaman başka lig arayışlarına gerek kalmaz…   

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...