İyi futbolcu mu, teknik direktör mü?

29 Temmuz 2018, Pazar 15:18
- A +

Transfer dönemi devam ederken bütün takımlar iyi futbolcuları kadrolarına katmak peşindeler. “Futbol iyi futbolcuyla oynanır” sözü klasik bir söylem haline gelmesine karşın, derim ki futbol sadece iyi futbolcuyla değil aynı zamanda iyi teknik direktörle oynanır. Bu iki temel unsurdan biri yetersiz olursa o ekipten bir takım yaratılamaz.

Yıllar önce Rıdvan Dilmen hakkında bir yazı yazmış ve şöyle demiştim: “Beyni ile ayakları arasındaki mesafe çok kısa”. Bunu derken amacım futbolcunun beyinsel etkinlikleri ve çabuk ve de doğru kararlar vermesine vurgu yapmaktı. Zaten futbol beyinde doğar, bedende değil. Beynin senaryo haline getirdiği pozisyonları beden uygular. Rönesans’ın yetiştirdiği büyük ressam ve heykeltıraş Michelangelo elleriyle değil zihniyle resim yaptığını söylemişti. Bu nedenle futbolda düşünsel yönden zengin oyunculara ihtiyaç duyulduğu gayet açık…

Bizler futbolda tek başına sahaya çıkıp solo yapan sanatçı futbolcular istesek de bugünün futbolu artık virtüözlere yaşam hakkı vermeyecek kadar sert ve organize prese dayalı. Rusya’da oynanan 2018 Dünya Kupası’nın en önemli sonuçlarından biri de bu olsa gerek. Öyleyse, futbol aklının daha gelişmiş olması gerekiyor ki, presin yarattığı karmaşa içinden yardımlaşarak çabuk çıkılsın. Bu da solo sanatçıların yerini ortak düşünceyle hareket eden bir orkestranın alması demektir. Bir önceki yazımda teknik adamlığa ilişkin düşüncelerini sizlerle paylaştığım ünlü İtalyan teknik adam Arrio Sachhi’de oyunun bu yönüne vurgu yapıyor. Sachhi, AC Milan’ı kastederek “Aldığım en büyük iltifat insanların oynattığım futbolu müziğe benzetmeleriydi” diyor.

Yine bir önceki yazımızda “futbolun bir senaryosu var” demiştik. Aktörler büyük aktörlerse, senaryo ve replikleri kendi yaratıcılıkları doğrultusunda yorumlayabilirler, ancak yine de senaryoya sadık kalmak zorundadırlar. Bu kavramsallaştırma çerçevesinde senaryo yazarının teknik direktör olduğuna kuşku yok ve senaryonun kendisi de doğaçlamaya değil yorumlamaya açıktır. Futbolculara rehberlik eden ve onların potansiyelini en üst düzeye çıkaran, kolektif oyun becerisini geliştiren teknik direktördür. Bir teknik direktör futbolcularına öğretebileceği her şeyi öğretmelidir ki, saha içerisinde karşılaştıkları her türlü soruna doğru tepki verebilsinler ve o problemin üstesinden gelebilsinler

YORUM YAZ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.