Derbinin adı var!

26 Eylül 2018, Çarşamba 09:06
- A +

Ülkenin en önemli derbilerinden biri oynanırken takımların teknik direktörleri hangi eylemleri ile karşılaşmanın önüne geçer? Takım kadrolarını doğru kurmaları, oyunu iyi yönetmeleri, verdiği taktikler ve oyuna müdahaleleri, oyuncu değişikliklerini yerinde ve zamanında yapmaları…

Beşiktaş açısından bakıldığında Şenol Güneş bunların hiçbir ile değil, Norveç takımı Sarpsborg ile oynanan Avrupa Ligi karşılaşmasının sonucunda seyircisiyle girdiği ilişki nedeniyle maçın önüne geçti. Ali Koç’un centilmenlik konusundaki tüm çabasına karşın Fenerbahçe seyircisinin bunu unutması bugünkü koşullarda mümkün değildir. Nitekim hiç istemediğimiz, doğru bulmadığımız halde Şenol Hoca bir bakıma ektiğini biçti. Bursaspordan sonra Beşiktaş’ta görev alan Şenol Güneş genel olarak bir bilgi insanı havası yaratsa da, inandırıcı olamadığı konusunda kanıtlar olduğu da açıktır. Biz, gerçek bir bilgi insanı olan Çinli filozof Konfüçyüs’ün hepimize ders olacak sözleriyle konuyu kapatalım: “Bir bilgin ağırbaşlı değilse, ona karşı saygı gösterilmez. Onun bilgisi de sağlam değildir.”

Şenol Güneş’in uygulamaları konusunda inancı kuşkulu olan oyuncuların başında Quaresma gelmektedir. Hocası onu ne zaman oyundan alsa tavrını net biçimde ortaya koyuyor. Normal koşullarda bir hoca Quaresma’dan çoktan vazgeçmesi gerekirdi. En azından otuzlu yaşların ortasına gelen Portekizlinin yerine yeni birini hazırlamasını bekleyenlerin sayısı hiç de az değil. Oyunda kaldığı sürece rakibi zorlayacak tek bir hareket yapamayan Quaresma’ya bu denli sabretmek, sonra da tepkiyle karşılaşmak, Şenol Güneş uygulamalarının zorunlu bir sonucu gibi…

Derbilerin hatta tüm maçların centilmenlik içerisinde geçmesini hepimiz istiyoruz. Ancak centilmenlik gösterisi yapılacak diye karşılaşmanın ruhuyla oynamak mücadelenin tadını kaçırıyor. Bir derbiyi aşırı gerilimle oynamak ne denli tatsızsa, yeterli duyarlılıktan uzaklaştırırsanız da o kadar sıkıcı olur. Bu noktada elimizdeki önemli veri derbideki faul sayısıdır. Daha önceki sezonlarda oynanan birçok gerilim içerikli derbide bile bu denli çok faul yapılmadı. Çünkü yeterli düzeyde uyarılma, dikkat, konsantrasyon ve hatta az miktarda işin içine gerilim katılmadığında, oyuncuların bedeni rakiple yüz yüze kalınca doğru pozisyon almakta zorlanıyor. Dolayısıyla doğru hamle yapmakta sa sıkıntı yaşıyorlar. Böyle durumlarda söylenecek söz de basit oluyor: “Derbinin adı var!”  


YORUM YAZ

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.