Yamalı gelecek kim gidecek!

16 Aralık 2018, Pazar 06:26 Son Güncelleme: 15 Aralık 2018, Cumartesi 22:54
- A +

Türk sporunun kılcal damarları olan amatör spor kulüplerimiz faaliyetlerini büyük zorluklar içerisinde yürütmektedirler. Genellikle bir-iki kişinin gönüllü desteği ile ayakta durmaya çalışan amatör kulüplerimizin durumu, belediye ve kurum takımları hariç çok iç açıcı gözükmemektedir. Birçok takımımız özellikle İstanbul’da haftada 2 gün 1’er saat yarım bazen de çeyrek sahada antrenman yapmaktadır. Haftada ortalama 600’e yakın müsabakanın oynandığı İstanbul’da amatör spor kulüplerinin yeterince antrenman yapamadıkları bir gerçektir. Hatta resmi maçlarda da saha yetersizliğinden dolayı bağlı bulunduğu ilçe dışında maç yapmak zorunda kalmaktadırlar. İşe gönüllerini koymuş bu kulüplerimiz her şey toz pembe gözükürken pembesi gitmiş sadece tozu kalmış ortamlarda, imkansızlıklar içerisinde çocuklarımıza spor yaptırmak için mücadelelerini sürdürmektedir. Peki sahalarımızın yetersiz olmasının yanında mevcutlarının fiziki şartlarının ne durumda olduğunu hiç merak ettiniz mi?

İstanbul’dan başlayalım söze

Altyapılardan neden oyuncu yetişmediği uzun süredir tartışılan bir konu. Genç potansiyelin en büyük oranının İstanbul’ da olduğu düşünüldüğünde sahaların yetersiz fiziki şartları, antrenörlerin bilgisizliği ve imkansızlıklar göz önüne alındığında cevap zaten ortada görmek isteyenler için. İstanbul’da geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz birçok yeri yamalı, ismi sadece suni çim olan ancak tamamen betona dönmüş sahalarda koşarken, madde bağımlılarının kontrolüne girmiş tribünler ve harabeye dönmüş soyunma odalarında hayallerini gerçekleştirmek için hala direniyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı spor tesisleri dışında birçok stadımızın durumu içler acısı. Sefaköy Kartal sahasının zemini yamalı bohça, Yıldıztabya’nın zemini içler acısı ve bu statta Gaziosmanpaşaspor BAL Ligi maçlarını oynuyor. Çeliktepe sahasının zemininin bozukluğu dışında tribün madde bağımlısı tehlikeli grupların uğrak yeri olmuş, Nurtepe sahasının zemini betondan farksız, İstanbul’ un göbeğinde Fatih Mimarsinan Stadı’nın zemini yapıldığından beri değişmemiş ve gençlerimizin sağlığını tehdit etmekte. Hangi birini yazayım Allah aşkına gidip görün demek geliyor içimden.

Gençlik ve Spor Bakanlığı el koymalı

İstanbul’daki fiziki şartları uygun olmayan sahalarımızın yenilenmesi için Gençlik ve Spor Bakanımız bir an önce bu sorunların çözülmesi için talimat vererek ilgili kurumları harekete geçirmeli ve gençlerimizin en doğal hakkı olan sağlıklı ortamlarda spor yapmalarını sağlamalıdır. İstanbul’daki saha sorunlarını çok iyi bilen TASKK (Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu) Başkanı ve TFF Yönetim Kurul üyesi Sayın Ali Düşmez de bu işin bizzat takipçisi olmalıdır.

Gençlerimiz sakatlıklarla boğuşuyor

Şaka gibi algılanmasın yıllarca bu sahalarda top koşturan biri olarak teşhisim kulaktan dolma değil bizzat yaşadım, gördüm. Kötü zemin ve sağlıksız ortamlardan dolayı gençlerimizin birçoğu özellikle eklemlerinden sakatlanarak geleceklerini karartıyor. Aslında geleceklerini karartan kendileri değil onları bu hale getirenler. Yazık değil mi? Çoğu Pubis olmuş, kimisinde çapraz bağ kopuk, bazılarının bilek bağları bitik. Söze gelince herşey süper. Lütfen bırakın bu yaklaşımı gerçek ortada. Yetkili merciler bunlara artık bir çözüm bulun Allah rızası için. 150-200 milyon TL bütçeyle yapılan stadlarımızda 15 günde 1 maç oynanırken, sporumuzun kılcal damarı amatör kulüplerimiz, sağlıksız ortamlarda yetersiz antrenman saatleriyle, gönüllü olarak gençlerimizi Türk sporuna kazandırmanın mücadelesini veriyor.

Böyle bir Cumhurbaşkanı’nı nerede bulacaksınız!

Ülkemiz için yüzlerce sıkıntılarla uğraşan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kalbi ilk gün olduğu gibi bugün de futbolla ve gençlerle atıyor. Ve tüm yoğunluğuna rağmen “Türk sporunun, gençlerimizin geleceği için ne gerekiyorsa sonuna kadar destekçisiyim” diyor. Hal böyleyken koltuğa yapışıp resmen her şey mükemmel havası yaşatan bazı yetkililer gerçekleri Cumhurbaşkanımız’a anlatmıyor. Gerçek tabloyu saklamayı tercih ediyorlar. Asıl amaçları, sıkıntı aktarmadan, sanki kendi çalışmaları ile her problem çözülmüş, tıkır tıkır işliyor havası yaratarak yapıştıkları koltuklarda biraz daha kalmak ya da daha üst makamlara geçmenin ortamını yaratmak. Sporla ilgili bugüne kadar ne destek istendiyse ‘tamam’ diyen Sayın Cumhurbaşkanımıza anlatın tüm gerçekleri ve çalışmalarınızı ona göre planlayın. Hala hiç bir şey yapmadan koltukları işgal etmeye devam edecekseniz gerçekten bu ülke ve gençliğine yazık. Bu yönetim tarzı devam ettiği sürece sağlıksız bir nesil yetişecek ve kaybedilen her hayalin, geleceğin vebali üzerinizde olacak. Tabi ki bu uğurda doğruların peşinde koşan ve destek veren herkese, tüm sporcular adına teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...