Mehmet kimin 'Yıldız'ı!

27 Ekim 2008, Pazartesi 04:30
- A +

Kayırmacılık, bütün toplumların az ya da çok muzdarip olduğu sinsi bir hastalıktır. Temelinde haksızlık ve adaletsizlik yatar. Bunu yapanlar genellikle muktedirlerdir. Ancak adam kayırmak öylesine bulaşıcıdır ki, zamanla toplumun en alt katmanına kadar sirayet eder. Hiyerarşinin olduğu her yerde, erki eline geçiren, birilerini kayırmaya başlar. İşin içinde sınıfsal ilişkiler vardır, siyasi tercihler vardır, belli bir amaç etrafında örgütlenen lobiler vardır, cemaat kültürü vardır, tarikat bağlantıları vardır, ahbap-çavuş münasebetleri vardır. Olmayan ise liyakattir.

Sebebi her ne olursa olsun, bir toplumu içten içe çürüten en önemli faktörlerdendir, kayırmacılık. Türkiye, bu bakımdan yeryüzünün en verimli iklimine sahiptir. Hangi alanda olursa olsun, kişinin ne yaptığına değil, kim ya da kimin nesi olduğuna bakılır. Elbette futbolumuz da bundan fazlasıyla nasibini almıştır. Bir takım kerameti kendinden menkul futbolcular ve teknik adamlar, her devirde baş tacı edilirken, bazıları da işlerini çok iyi yapmalarına karşın kıyıda köşede kalırlar. Son zamanlarda buna en iyi örnek Sivassporlu Mehmet Yıldız'dır. Kırmızı-Beyazlı takımın kaptanı, son iki yıldır Süper Lig'i adeta domine ediyor. Çağdaş bir futbolcuda olması gereken her şeye sahip Mehmet Yıldız. Geçen yıl 33 maç, 14 gol, 13 asist. Bu sezon şu ana kadar 8 maç 5 gol, 2 asist. Modern forvet özellikleri onda, istikrar onda, meslek ahlakı onda, disiplin onda, centilmenlik onda, rakibe ve takım arkadaşlarına saygı-sevgi onda, tevazuu onda, adamlık onda. Ama bir şeyler eksik Mehmet Yıldız'da! O da, yukarıda sıraladığımız çetrefilli ilişkiler ağının dışında kalması. Yaptıkları yetmiyor, onun farkedilmesi için. Milli takımın ona bu kadar ihtiyacı olduğu dönemde bile faydalanılmamasının, modası geçmiş futbolculara çuvalla para saçan Üç Büyükler'in gözlerinin önüdeki cevheri görmemesinin, basının ise satır aralarında 'lütfen' yer vermesinin başka izahı yok. Mehmet Yıldız'a bu adaletsizliği yapanlar, eminim hesabını vermeyecekler, ama bedelini elbet bir gün ödeyecekler. Hatta ödemeye başladılar bile!..

YORUM YAZ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.