Hırslı antrenörler!

03 Şubat 2009, Salı 04:30
- A +

Hırs futbolun olmazsa olmaz faktörlerinden biridir. Aslına bakılırsa sadece futbolun değil, hayatın her alanında insanoğlunun gereksinim duyduğu en önemli motivasyon kaynağıdır, hırs... Bir insanın başarması için mutlak surette hırsa ihtiyacı vardır. Hırsı olmayanın başarabilmesi sadece şansa bağlıdır. Bu nedenle bir ekibin başındaki yöneticilerin, liderlerin kesinlikle hırslı olması gerekir. Ki, hükmettiği topluluğa da sahip olduğu hırsı aşılasın. Boşuna değildir, futbolda kulüp başkanlarının hırslı antrenörler araması. Hiç kuşkusuz Fatih Terim, bu tip antrenörlerin en önde gelenidir. Bir modeldir, örnektir, idoldür diğerleri için de... Futbolumuzda kendisini Fatih Terim'e benzetmek için çaba harcayan teknik adamların sayısı hiç de azımsanmayacak miktardadır. Gelgelelim bazı teknik adamlarımız bunu yaparken, kantarın topuzunu iyice kaçırmaktadır. 

Oyuncumu motive edeceğim diye hırsı öfkeyle karıştıran bu teknik adamlar, futbolcusunun ya da hakemin yaptığı en ufak hatada çılgına dönmekte, adeta yerlerde tepinmektedirler. Bu şekilde davranarak hem kendilerine, hem de sahadaki futbolcularına zarar verdiklerinin farkında bile değillerdir. Bunda aslında toplumun bakış açısının da rolü var. Kenarda en çok tepinen, bağırıp çağıran, kendini kaybeden teknik adam, en hırslı teknik adam statüsünde kabul edildiği, sus pus oturup oyunu izleyen teknik adamların ise hırslı olmadığı yönünde toplumda yanlış bir kanaat oluştuğu için antrenörlerimiz, bir nevi pandomimaya kendilerini zorluyorlar. Sonunda da ortaya o bildiğimiz çirkin görüntüler çıkıyor. Dışarıda melek gibi diye tabir edeceğimiz, halis munis adamlar kulübeye geçtiklerinde birer canavara dönüşüyor. Onlara birinin şunu hatırlatması lazım: Hırslı antrenör, hırssız antrenör diye bir şey yoktur. İyi antrenör, kötü antrenör vardır. İyi antröner de zaten gerekli hırsa sahiptir. Bu kadar basit!

YORUM YAZ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.