Cumhuriyet kadınları

24 Eylül 2011, Cumartesi 12:00
- A +

Evet, Türkiye kadına şiddetin uygulandığı ülkelerden biridir. Kadını ikinci sınıf varlık olarak gören inanç sistemlerine, geleneklere ve ataerkil yapıya da sahibiz. Hatta kadını 'yok' sayan vahşi töreler de hala hüküm sürüyor bu ülkenin değişik coğrafyalarında... Kadın haklarına dikkat çekmek için 'Kadının Adı Yok' diyen rahmetli Duygu Asena'nın haklığı bugün de sürmektedir. Kadının ekonomideki, sosyal hayattaki etkinliği ve rolü konusunda gelişmiş toplumların gerisinde olduğumuz da yakıcı bir gerçektir. Lakin, bütün bunlar kadının toplumun harcı, mayası, temel direği olduğu realitesini değiştirmez. Bunu anlamamız için o toplumun iç-dış saldırıya uğraması ve sendelemesi yeterlidir.

Atatürk'ten kalan miras

İşte o zaman görürsünüz, kadının yıkılmaz bir abide gibi nasıl dimdik ayakta kaldığını... Bir topluma ne zaman diz çöktürtmeye çalışılırsa en önde hep onlar olur. Belki hala 'Adı yoktur' ama Türk kadının yüreği, onuru, cesareti ve direnci vardır. Bu Kurtuluş Savaşı'nda böyleydi, bugün de... Yarın da böyle olacağından hiç kuşkunuz olmasın. Buna dünya şahittir. Salı günkü 'Şükrü Saracoğlu kıyamı' da bu tarihsel gerçeğin tezahüründen başka bir şey değildir. Türk kadını 'Cumhuriyet kadını'dır. Ve cumhuriyetine her ahval ve şeraitte sahip çıkar. Çünkü bu aidiyet duygusu, Atatürk'ten Türk kadınına kalan en değerli mirastır. Bundan dolayıdır ki, yıkamazsınız; yıktırmazlar; bu topraklar üzerinde kurulan hiç bir cumhuriyeti!

YORUM YAZ

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.