İçimizdeki İzlandalılar!

28 Şubat 2018, Çarşamba 06:00
- A +
Son yıllarda İzlanda karşısında aldığımız sonuçlar ortada. Aslına bakarsanız skordan daha çok yapılan yorumlara takılıyorum ben. 2018’de biz yokuz, ama onlar Rusya’da olacak. Bizim gidemeyişimizi eleştirirken, bile, “İzlanda dahi gidiyor” diyenler var. Peki o kadar küçük gördüğümüz İzlanda, gerçekte nasıl bir ülke?

★★★

■ İzlanda’da asgari ücret 2.600 dolar civarında, bizde ise 400 dolar gibi...

■ İzlanda’da milli gelir kişi başına 40 bin dolarlar düzeyinde, Türkiye’de 10 bin doları biraz aşıyor...

■ İzlanda en son çatışmada asker kaybını İkinci Dünya Savaşı’nda vermiş, Türkiye’de gün geçmiyor ki şehit haberi gelmesin, içimiz parçalanmasın...

■ İzlanda milli takımı oyuncularının tamamına yakını Avrupa’da oynuyor, bizim birkaç oyuncumuz var sadece...

■ İzlanda soğuk ama, insanları çok az sorun yaşıyor, mutlu, yüzler gülüyor. Bizim ülkemiz sıcak ama, geçim derdi, işsizlik, terör belası, savaş tehdidi, göçmen sorunu derken sorunlarla boğuşmaktan, insanımız gülmeyi unutuyor.

★★★

Yıllar yıllar önce Sevgili Mustafa Denizli, “İçimizdeki İrlandalılar” demişti ya... Küçük bir değişiklikle, “İçimizdeki İzlandalılar” diyorum ben de! Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş borç içinde yüzerken, onların ekonomik sorunları neredeyse yok. Emre onlarda, Arda onlarda, Adebayor, Mossoro, Elia, Clichy, Caiçara onlarda. Mevlüt yedek, Kerim Frei yedek, Gökhan İnler yedek! Kulüp çok yeni, taraftarı çok az belki... Ama 7’den 70’e hepsi mutlu...

★★★

Başakşehir “İçimizdeki İzlanda’dır” kısaca...
YORUM YAZ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.