MENÜ

Görüşmek üzere

31 Aralık 2020, Perşembe 06:58 Son Güncelleme: 31 Aralık 2020, Perşembe 06:58
- A +

2020 kâbus gibi bir yıldı. Gitmesine hiç üzülmeyeceğimiz bir yıl. Kovid bitsin, maskeler atılsın, sokaklar şenlensin; 2021 hepiniz için mutluluklarla dolu geçsin... 

Şehrin gürültüsünden uzaklara kaçmıştı. Doğayla başbaşa bir hayatın, yaratıcılığına katkı sağlayacağını düşünüyordu. 

Haklı da çıktı. Köyde yaptığı olağanüstü tablolar; kariyerine büyük katkı sağlıyor, bu arada çok büyük fiyatlara da satılıyordu. Ressamın kazandığı parayı öğrenen fakir bir köylü; bir gün kapısını çaldı:

- "Yırtık pırtık giyiniyorsun ama duydum ki durumun çok iyiymiş. Neden kimseye yardım etmiyorsun. Bak, fırıncı her gün fakirlere ekmek dağıtıyor. Kasap her gün olmasa bile, ara sıra et veriyor bizlere. Fakat senin kimseye beş kuruş katkın yok!" 

Gülümsedi ressam; "Haklısın" der gibi kafasını salladı, ama konuşmadı.

Bu durum, köylüyü iyiden iyiye çılgına çevirmişti. Artık sadece kendi düşündükleriyle yetinmiyor; köy odasında ihtiyarlara, okulda çocuklara, hatta çeşme başında kadınlara ressamı kötülüyordu. 'Kara propaganda' hedefe ulaşmıştı. Köyde, ressama iyi gözle bakmayan çok ciddi bir kitle oluşmuştu.

Tam da bu sırada fenalaştı ressam. Hastane desen yok, doktor desen yok... Yapayalnız son nefesini verdi.. Ve köy mezarlığının yanındaki boşluğa gömüldü.

Ressam öldükten sonra köyde değişimler başladı; Mesela fırıncı ekmek dağıtmıyordu artık. Kasap et vermiyordu fakir-fukaraya. 'İhtiyar Heyeti' gitti ve sordu kasap ile fırıncıya; "Neden kestiniz yardımlarınızı?" 

İkisi de aynı cevabı verdi: "Ressam, her ay başı bize gelir ve hatırı sayılır bir para verirdi. Biz de bu para karşılığında fakirlere ekmek ve et dağıtırdık. Fakat o öldü gitti ve bizim de kendi başımıza böyle destek verecek bir gücümüz yok." 

Ön yargıyı parçalamak, atomu parçalamaktan zordur; derler ya...

Kesinlikle doğru.

Fakir fukaraya yardım eden, fakat bunun bilinmesini istemeyen bir 'Ressam' olmak elinizde...  

O ressamın sırrını, öldükten sonra bile sorulmadıkça söylemeyen 'fırıncı-kasap' olmak da...

Sadece dış görünüşüne bakarak insanları yargılayan o 'fakir köylü' olmak da sizin elinizde...

Ben 'ressam' olmak isterim. Ya siz?

(2020 kâbus gibi bir yıldı. Gitmesine hiç üzülmeyeceğimiz bir yıl... 2021 hepiniz için mutluluklarla dolu geçsin... Görüşmek üzere...)

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...