MENÜ

Çanlar çalarken...

01 Mayıs 2021, Cumartesi 06:58 Son Güncelleme: 01 Mayıs 2021, Cumartesi 06:58
- A +

Değişik bir sezon yaşıyoruz ama değişmeyen tek şey var: Yine herkes 'adalet' istiyor! Kazanan da kaybeden de... Çok ağır yaralar veriyoruz bu güzel oyuna; Rakiplerimize, hakemlerimize, meslektaşlarımıza, bütün paydaşlara... 

Çok eski yıllarda krallıkla yönetilen bir ülke... Kral'ın gücü, kudreti sonsuz. Ancak Kral'ın isteğiyle ülkede işleyen bir de 'Hukuk Sistemi' var. Hakimler, Savcılar yönetiyor ülkedeki Adaleti...

Ülkede en büyük haberleşme aracı, kiliselerdeki çanlar...

Bir 'vatandaş' öldüğünde şehir merkezindeki dev çan 1 kez çalınırmış. 'Eşraf'tan biri ölürse iki, 'büyük bir devlet adamı' ölürse 3, 'Kral' öldüğünde ise 4 kez...

Gel zaman git zaman... Şehirde bir olay yaşanır ve konu mahkemeye taşınır. Davanın sanığı olarak mahkeme huzuruna çıkartılan adamın masumiyetini, tüm ülke halkı bilmektedir. Bir formalite olarak görülmesi ve beraat beklenen davadan sürpriz bir karar çıkar. Suçsuz olduğu bilinen sanık, 'para cezası'na mahkum olmuştur.

Hakim sorar: "Bir diyeceğin var mı?"

Sanık cevaplar: "Hayır..."

Mahkeme biter, dinleyiciler dağılır. Kafalarda büyük kaygı vardır. Çünkü adam suçsuzdur, ama para cezası verildiğine göre suçlu bulunmuştur. 

Kısa süre sonra dev çan bir kez çalar.

Herkes meraktadır: "Acaba bir komşumuz mu öldü?"

Çan 2. kez çalar: "Acaba eşraftan kim öldü?"

Çan 3. kez çalar: "Acaba ölen büyük devlet adamı kim?"

Çan 4. kez çalar: Herkes feryat eder; "Eyvah! Kralımız öldü..."

Neredeyse ülkede yas ilan edilecektir ki; Çan 5. kez çalar...

Görülüp işitilmiş bir durum değildir bu. Herkes çan görevlisine koşar. Bir de bakarlar ki; Çanı, haksız yere suçlu bulunan adam çalmaktadır.

Sorarlar: "Ne demek 5 kez çan çalmak. Kral'dan büyük kim ölebilir ki?"

Suçsuz adam yanıtlar: "Adalet öldü!"

Kıssadan hisse...

Yine ve aslında hiç de alışık olmadığımız bir sezonun sonuna doğru ilerliyoruz. Lig 21 takımlı, normalden hayli uzun... Eskiden hafta sonunu beklerdik futbol maçları için, şimdi günleri karıştırıyoruz; Çünkü her gün maç var! Üstüne üstlük bir de 'Pandemi' var, insanların birbirini gördüğünde kaçarak uzaklaştığı bir ortamda, futbolcuların kafa kafaya mücadele etmelerine tanık oluyoruz.

Daha öncekilere benzemeyen bir sezon yaşıyoruz ama değişmeyen tek şey var: Yine herkes 'adalet' istiyor! Kazanan da kaybeden de.

Bu lig bitecek, tıpkı daha öncekilerin bittiği gibi... Sonrasında kısa bir ara ve yeniden başlayacağız yeni sezonla birlikte futbola. Nasıl bırakırsak, oradan başlayacağız. Dikkatli olmalıyız.

Çok ağır yaralar veriyoruz bu güzel oyuna; Rakiplerimize, hakemlerimize, meslektaşlarımıza, bütün paydaşlara... 

Sermaye baronlarının (Avrupa Süper Ligi) ele geçiremediği tek eğlencemiz olan futbolu, bizzat futbolun içinde olanlar; tüketmek için elinden geleni yapıyor.

1, 2, 3, 4...

Duralım lütfen... 

Çünkü sayenizde çanlar, futbolumuz için çalmaya devam ediyor.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...