MENÜ

Gururumuz Enver Yıldırım

Abone Ol Google News

Türk eskrim tarihinin, hiç tartışmasız son yıllardaki en başarılı sporcularından Enver Yıldırım, kota alma mücadelesi verdiği Paris 2024 Olimpiyat Oyunları öncesi, ilkler serisine bir yenisini daha ekledi. Elde ettiği tarihi madalyalarla bu branşın öncü sporcusu olma yolunda ilerleyen ve geriden gelecek gençlerin hedef belirleyeceği başarılara uzanan Enver Yıldırım bu kez ‘Dünya Kupası’ sahnesindeydi. Dünya Kupası serisi, Macaristan etabında milli sporcumuz bronz madalya kazanarak tarih yazdı. 28 yaşındaki eskrimci, bu organizasyonda büyüklerde ilk madalya kazanan Türk sporcu unvanını aldı.

Haberin Devamı

2017’de başlayan ‘ilk’ler serüveni...

Aslında Enver Yıldırım için, bu branşla tanıştığı günden bu yana Türk eskrim tarihine hep ilkleri ekleyerek ilerlemişti. Kılıç disiplininde mücadele eden milli sporcumuzun tarihi serüveni, 2017’deki Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nda başlamış, elde ettiği 2.’likle bu organizasyondaki ilk eskrim madalyasını Türkiye’ye kazandırmıştı. 2021’de Orleans Grand Prix’ini 8. sırada bitiren Yıldırım, Türk Eskrim tarihinde erkekler kılıçta en iyi grand prix derecesini elde etti.

Haberin Devamı

Her yıla bir tarihi başarı ekledi

2022 Avrupa Şampiyonası’nda, Muhammed Anasız, Tolga Aslan ve Kerem Çağlayan’ın yer aldığı, Enver Yıldırım önderliğindeki Erkek Kılıç Milli Takımımız, Fransa’yı yenerek bronz madalya kazandı. Türkiye böylece büyüklerde ilk Avrupa madalyasına kavuştu. 2023 Avrupa Bireysel Eskrim Şampiyonası’nda 27 yaşındaki milli sporcu bir ilke daha imza attı. Avrupa üçüncüsü olan Enver Yıldırım, Türk eskrim tarihinde büyüklerde ilk bireysel Avrupa derecesini elde ederek tarihe geçti. 2024 Dünya Kupası serisi Macaristan etabında da Enver Yıldırım 3.’lük kürsüsüne çıkarak, büyüklerde ilk Dünya Kupası madalyasının sahibi oldu. Milli sporcumuz kürsüye giden yolda, tablo-16’dan itibaren sırasıyla İtalyan rakibi Giovanni Repetti’yi 15-14, çeyrek finalde de dünyanın 10 numarası, bir diğer İtalyan Luigi Samele’i 15-14’le geçti. Milli sporcumuz yarı finalde ise Macar rakibi Andras Szatmari’ye 15-7 yenilip, final şansını yitirse de 3.’lük kürsüsünü garantilemişti.

40 yıllık hasreti bitirmek için yola devam

Rio 2016 ve Tokyo 2020’de kaçırdığı olimpiyat rüyasını gerçekleştirmek için 2022’den bu yana Fransa’daki Christian Bauer Akademi‘de hazırlıklarını sürdüren Enver Yıldırım’ın gönlünde yatan ise, kılıç kategorisinde 52 yıl, eskrimde ise 40 yıl sonra olimpiyata giden erkek eskrimci olmak.

Yıldırım: ‘Rehavet yok hedef belli’

Tarihi madalyayı boynuna takmanın gururuyla Enver Yıldırım, başarısını ve belirlediği hedefiyle ilgili çok anlamlı bir açıklama da yaptı. Milli eskrimci sosyal medyasına şunları yazdı: “Budapeşte Dünya Kupası’nda 266 eskrimci arasından bronz madalya bizim! Ülkeme armağan olsun. İnanılmaz duygular içerisindeyim çünkü bu madalya sadece benim için değil, Türk eskrim tarihi için de bir dönüm noktası. Tıpkı Avrupa Şampiyonasındaki başarımız gibi, büyükler kategorisinde Dünya Kupası madalyamız da bana nasip oldu, şükürler olsun. Bu başarıyı elde etmek için gösterdiğim çaba ve inanç, beni daima ileriye taşıyacak inanıyorum. Bu yolculukta yanımda olan herkese minnettarım. Sizler olmadan bu mümkün olmazdı. Son olarak sporculuğuyla bize örnek olan Taha Akgül’ün de (efsane güreşçi) dediği gibi “Rehavet yok hedef belli”

Haberin Devamı
YORUM YAZ