Zirveye ince ayar!

03 Aralık 2008, Çarşamba 04:30
- A +

Hakemlerle ilgili spekülasyonlardan “nemalananlar” dışında kulüpleri yönetenler konunun  sözünü fazla etmeseler de , Türk Futbolu’nda gerçek olan bir şey var : Son  haftalarda bazılarının canını yakma bahasına ligde dengeyi sağlayan düdükler.
Bu gerçeğin üzerinde  yeterince dur ulmuyor.  Örneğin bu durumdan olumsuz etkilenenlerin başında gelen Trabzonspor’un  ve diğerlerinin sessizliği, tansiyonu yükseltmeme ve fair play adına olumlu karşılan abilir ama birilerinin bu tavra aldanarak  adımlarını fütursuzca atması , sezonun bundan sonraki selameti açısından pek de iç açıcı görünmemektedir.  Zira bu sessizlik hatta her şeye rağmen hakemlere destek veren duyarlılık , ne yazık ki adalet dağıtıcıları tarafından çok da dikkate alın mıyor.  

Son birkaç haftada ligin bozulan (!) dengesini yeniden sağlamaya yönelik hamleler dikkatlerden kaçmıyor; kaçmıyor am a sorumluların kılı kıpırdamıyor. Bir önceki  federasyonu ayyuka çıkan benzer yaklaşımlar nedeniyle tarihe gömen anlayışın Türk futboluna armağan ettiği yeni yapılanmanın da aynı sinyalleri vermeye başlaması , hiç kuşkusuz ülkedeki çaresizliğin belgesi ol maya aday sonuçlar doğuracaktır.
Futbol bu ülkede, en azından sessiz çoğunluk için  bazı takımların  erken devre dışı kalmaması ve r eyting hassasiyetlerinin çok daha üzerinde anlamlar ifade etmektedir.  O yüzden futbolu yönetenler adalet duygusuna olduğu kadar bu çoğunluğun hisleri ve beklentilerine de azam i özeni göstermek zorundadırlar.
“Telefon mağduru” hakemi, kendisi  de güvenmeyerek kenara alan MHK’nin  bir hafta sonra liderin maçına ata ması, nasıl bir mantığın ürünüdür anlamak  mümkün değil. Bu tesadüfler hele de sahadaki kararlarla birleşince insanın aklına ister istemez  “Birileri haklı mı?” sorusunu getiriyor ki o da eski şaibeli günlerin tekrar ge ri döndüğü izlenimini yaratıyor.
Böylesi bir havayı milyonları peşinden koşturan futbol dünyasında estirmeye  kimsenin hakkı  yok , arkasında ki güç ne olursa olsun...

YORUM YAZ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.