MENÜ

Finallerin takımı Liverpool

04 Mayıs 2022, Çarşamba 10:19 Son Güncelleme: 04 Mayıs 2022, Çarşamba 10:19
- A +

İki farklı avantajla oldukça rahat bir şekilde geldiği İspanya’dan finalist olarak dönmesine rağmen oldukça zorlanan Liverpool, ilk 45 dakikada hem oyunu hem skor avantajını kaybederken, ikinci yarıda sadece 13 dakikada bulduğu 3 golle hem maçı hem turu almayı başardı. Villarreal Liverpool’a belki de sezonun en zor 45 dakikasını yaşatmasına rağmen rakibinin gösterdiği büyük takım refleksine yenik düştü ve bireysel hatalar sonucunda Şampiyonlar Ligi finaline çok yaklaşmışken veda etti.

Cesur Villarreal

Liverpool gibi bir takıma karşı iki gol dezavantajıyla çıkılan bir maç olacak olmasına rağmen Villarreal, çok iyi bir ön hazırlıkla harmanlanmış müthiş bir istekle maça başladı. Anfield’da rakibine hücum etmekte zorlanan ve neredeyse pas yapamayan takımın yerini bir haftada bambaşka bir takım almış. İlk maçtaki gibi 4-4-2 ile sahaya çıkan Villarreal, bu defa maça ilk saniyeden itibaren yoğun bir ön alan baskısıyla başladı. Çok yüksek bir tempo ve enerji gerektiren bu oyunu iyi uygulayamadığınız takdirde veya rakibiniz sizin iyi uygulamanıza rağmen bu presi ekarte etmeyi başardığında savunmanızın ciddi tehlikeyle karşılaşması hatta savunma arkasında büyük boşluklar bulması çok olasıdır. Liverpool belki de bu oyunu dünya üzerinde en iyi cezalandırabilecek takım. Bu sebeple maç önünde böyle bir oyun planı yapmak, her ne kadar skor dezavantajı bunu zorlamış olsa da oldukça cesurca bir hareket. İlk maçta sınıfta kalan Unai Emery, bu defa sadece bundan ötürü bile takdiri hak etmesine rağmen dahasını da yapmayı başardı. Oyuncularını oldukça dar bir şekilde konumlandıran Emery, Liverpool oyun kurmaya çalışırken önde baskı uygulayarak ya Liverpool’u hataya zorladı ya da uzun vurdurdu. Dar konumlanmaları sayesinde kanattaki oyuncularından merkezde de faydalanan Villarreal böylece merkezde sayısal avantaj sağladı. Bunun yanında fiziksel olarak da merkezde rakibine üstünlük sağlayan Villarreal, kısa ya da uzun pasla rakibinin yarı sahayı geçmesini önledi. Hücum ederken de çoğunlukla Liverpool’un en büyük savunma zafiyeti olan bek arkasındaki alanları kullandılar. Buradan olgunlaştırılan ataklar ile ilk yarıda iki gol bulurken daha fazlasını da atabilecek fırsatları elde etmeyi başardılar. En önemlisi de bunu yaparken Liverpool gibi bir takıma net bir fırsat tanımadılar. Ancak tüm bu oyun gücünü ve iştahı getiren de daha maçın başında buldukları goldü. Deyimi yerindeyse Liverpool o an ölüyü diriltti.

İkinci yarı terse dönen oyun

Villarreal ikinci yarıya ilk yarıdan tamamen farklı bir oyun anlayışıyla başladı. Daha reaktif bir anlayışla topu Liverpool’a veren ve en önemlisi önde baskıyı kesen Villarreal oyunun kontrolünü de rakibine verdi. İlk yarı %50 ile topla oynayan Villarreal ikinci yarı bu alanda %38’lere kadar geriledi. Bu oyun planının alametifarikası tamamen önde basarak orada oluşturulan kalabalık ve yoğun fiziksel mücadele olması, Villarreal’e geri çekildiği anda oyun üstünlüğünü kaybettirdi. Arkasına rüzgarı almışken geri çekilmek şu anda yanlış görünse de Liverpool’a karşı skor dezavantajını gidermişken bu kadar riskli bir oyunu sürdürme kararını almak oldukça zor. Aynı zamanda 90 dakika boyunca aynı yüksek enerjiyi sergileyemeyeceklerinden dolayı artan arkada boşluk verme ihtimali de yine bu kararda en önemli faktörlerden biriydi. Tüm bunlara rağmen Villarreal savunmada sağlam durmayı başarabilse Liverpool’a ikinci yarıda da zorluk çıkarmaya devam edebilirlerdi. Bireysel bir hatadan yenilen ilk golün hemen ardından Villarreal’in yaşadığı mental düşüşle Liverpool’un ikinci golü de kısa zamanda bulması maçı kopardı. O dakikadan sonra umutsuzca saldıran Villarreal, üçüncü golü de hızla kalesinde görünce 13 dakika içinde tamamen dağıldı. Liverpool çok zora girebilecek bir maçı büyük takım refleksinin devreye girmesi ve biraz da şansının yardımıyla kazanmayı başardı.

Tüm kulvarlarda final

Bu sezon katıldığı tüm turnuvaları hala kazanma ihtimali bulunan Liverpool, Carabao Cup’ı çoktan müzesine götürdü. FA Cup ve Şampiyonlar Ligi’nde final oynayacak olan İngiliz devi, Premier Lig’de de şampiyonluk iddiasına devam ediyor. 24 gün içinde çıkacağı 6 maçta istediği sonuçları aldığı takdirde Liverpool, 3 kupa daha kazanarak sezonu 4 kupayla bitirme ihtimalinden artık hiç de uzak değil.


YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...