Havayı korumak için kazanmalı

14 Mart 2020, Cumartesi 06:58 Son Güncelleme: 13 Mart 2020, Cuma 22:04
- A +

Derbi haftasında Galatasaray geçen sezonki havasını yakalamış gözüküyor. Sonuçlardan çok, oynanan futbol umudu artırıyor. Muslera faktörü, tartışmasız Karius’un önünde. Özellikle uzaktan şutlarda Muslera, meslektaşına fark atar performans olarak. Bu konuyu açmışken Galatasaray’ın rakip ceza alanına pas veya yan toplarla girdiğinin, şutör bir takım olmadığının da altını çizelim.

İlk yarıya oranla daha oturmuş ve formda bir Galatasaray savunması var. Saracchi sol bekte yerini her geçen gün sağlamlaştırıyor. Marcao - Luyindama’ya göre Marcao - Donk ikilisi daha önde. İkinci yarıdaki en büyük artılardan biri Mariano, Sevilla günlerini hatırlatıyor.

Falcao için ideal düzen

Orta alanda herkes Lemina diyor ama Terim’in en etkili ismi Seri. Bu bölgenin birbirini tamamlayan oyunculardan oluşması en büyük artı. Lemina savunmanın arasında kontrolü sağlarken, Seri merkezde pas istasyonu görevini başarıyla yapıyor. Ömer Bayram takımın orta alandaki dinamosu. Hem duran toplardaki artan etkisi hem de oyunun iki tarafını da oynayabilmesi takıma büyük bir dinamizm katıyor.

Forvet hattı ligin ilk yarısıyla siyah ve beyaz kadar farklı. Onyekuru, Falcao, Feghouli üçlüsü form olarak üst seviyeye geldiler. Özellikle şu anki sistem ve hücum setleri, tam da Falcao gibi bir golcünün istediği gibi...

Daha bitirici olmalılar

Ancak başta da söylediğim gibi Galatasaray şutör bir takım değil. Akınlarını ceza alanına girerek sonlandırması iyi gözükse de final noktasında eleştiri alıyor. Özellikle Onyekuru gol vuruşlarında daha bitirici olmalı.

Orta alanın savunmadan gelen toplarda baskı yediğinde zor anlar yaşadığı da bir gerçek. İki bekin arkasına atılan toplarda zafiyet yaşadığını söylemek de mümkün. Tabii ki iyi hücum, beraberinde riski getirir.

Sergen Yalçın ile birlikte baskılı ve daha atak oynamaya başlayan Beşiktaş karşısında, Galatasaray şampiyonluk havasını korumak için kazanmak zorunda ama kolay olmadığı bir gerçek.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...