MENÜ

90 dakikada bitirmeliler

30 Temmuz 2022, Cumartesi 09:02 Son Güncelleme: 30 Temmuz 2022, Cumartesi 10:48
- A +

Tarihinde ilk defa Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Sivasspor bu gece bir ilki daha başarıp Süper Kupa’yı da almak istiyor. Tabii ki 38 yıl sonra gelen şampiyonluk apoletiyle sahaya çıkacak Trabzonspor’un bileğini bükmek kolay değil. Bunu en iyi bilen isim de Rıza Çalımbay bana göre. Tecrübeli teknik adam, rakip zaaflarından yararlanmayı hedefliyor. Herkes Lucescu’ya ‘kurt hoca’ der. Bana göre de Türkiye’nin Lucescu’su Rıza Çalımbay’dır. Sadece Sivasspor’da değil, çalıştırdığı bir çok takımı nerelerden alıp nerelere getirdiği hepimizin malumu. Üstelik bu başarı öykülerini oldukça dar ve kısıtlı kadrolarla yazmış olması bence daha da değerli.

Hızlı hücum planı

Gelelim maça; sahada nasıl bir Sivasspor olur. Bana göre Gerede kampı ve Avusturya kampında hem fizik kondisyon yükleyen hem de hazırlık maçlarında takımını gören Çalımbay’ın taktik planı; rakibini karşılayan ve kapılan toplarla da Trabzonspor’un savunma zaaflarından faydalanıp gol aramak üzerine olacaktır. Peki bunu yapabilecek gücü var mı? Özellikle kanatlardan Gradel ve Erdoğan Yeşilyurt’un performansı çok çok önemli. Çünkü bu iki isim hem gol atıyor hem de attırıyor. Yatabare de ilerleyen yaşına rağmen bu tip kritik maçlarda her şeyini ortaya koyan bir golcü. 

Hamle gücü zayıf

Bunlar işin artıları. Süper Kupa’da maçın uzama ihtimalini de düşünürsek, kadro genişliği ve hamle gücü açısından Sivasspor’un eli daha zayıf. O nedenle 90 dakikada sonuca gitmeleri gerektiğini düşünüyorum. Tribündeki Yiğidolar’ın da desteğiyle Çalımbay ve öğrencileri, en az Trabzonspor kadar Süper Kupa’yı alacak güce sahip. 

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...