MENÜ

İki taraf için de fırsat

29 Haziran 2022, Çarşamba 07:42 Son Güncelleme: 29 Haziran 2022, Çarşamba 07:42
- A +

Emre Mor, henüz 19’undayken 2016 Avrupa Şampiyonası’nda Milli Takımımız’ın formasını giyip, peşinden Dortmund’a transfer yaptığında, Thomas Tuchel eğitiminden geçeceği için hepimiz heyecanlanmıştık. Ne var ki, Dortmund onun için büyük bir okul olsa da Emre iyi bir öğrenci olamadı. Celta Vigo, Galatasaray, Olympiakos derken, kariyeri hep yokuş aşağı ilerledi. Ta ki, Fatih Karagümrük’te yolu Volkan Demirel ile kesişene kadar. Demirel ile geçen 6 ayda bambaşka bir futbolcuya dönüştü. Artık daha sorumluluk sahibi, sahada problem çözen, beyniyle ayaklarının senkronizasyonunu sağlayan bir forvetti.

Nihayet ikna oldu

2016’dan bu yana Avrupa’nın radarında olan Emre Mor’un Bundesliga, La Liga, Türkiye Süper Ligi ve Yunan Ligi’nde dolaşmasına rağmen, hiç bir sezonunda sahaya 10 kez bile ilk 11 çıkamaması akıl alır bir durum değildi. Emre, nihayet Volkan Demirel ile Karagümrük’te futbol oynamaya, yeteneklerini kullanmaya ikna oldu. Bugüne kadar hiç bir kulüpte başaramadığı şekilde formunun zirvesine çıktı. Karagümrük’te 21 kez ilk 11’de sahaya çıkıp, tüm kariyeri boyunca attığı gol sayısına son 6 ayında ulaşması, Emre Mor’un yeteneklerine umut bağlayan herkesi heyecanlandırıyor doğrusu.

Zamanlama çok doğru

Fenerbahçe, henüz 25 yaşında olan Emre Mor için yeniden vitrine çıkma fırsatı anlamına da geliyor. Galatasaray’a geldiği 2019-20 sezonu başında Celta Vigo’da aradığını bulamamış, istatistik yapamamış, kaybolmaya yüz tutmuş bir genç yetenekti. Bugün formunu yükseltip, sorumluluk alabilen bir forvet. O yüzden Fenerbahçe’ye geliş zamanlaması da Emre adına çok doğru görünüyor. Geniş bir kadronun içine, tecrübeli bir teknik direktörün alanına yüksek perdeden giriş yapıyor. Galatasaray’a çıkış yapmak hatta hayata yeniden dönmek için transfer olan Emre Mor, Fenerbahçe’ye bir şeyleri başarmış, olgunlaşmış bir forvet olarak geliyor. Arada büyük bir fark var.

Jesus’un planına katkı

Bruma’yı forvet rotasyonuna dahil ederek, oyun portföyünü genişletmeyi planlayan Jorge Jesus için en az alternatifli bölge forvetin sağ tarafıydı. İrfan Can’ı bir kenar oyuncusu olarak kullanmayı düşünmek istemediğinde, Emre Mor gibi yetenekli, driplingle kaleye giden, bek arkası koşu yapabilen bir sağ forvete ihtiyaç duyacaktı. Emre, Jesus’un hücum planına çeşitlilik katacak, problem çözecek bir futbolcu. O yüzden bu transfer iki taraf açısından da önemli fırsatlar barındırıyor.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...