Bilic'e bağlı

20 Nisan 2014, Pazar 19:50
- A +

Önder Özen geçen hafta hayalindeki takımı açıkladı: 3. bölge oyuncuları 10 gole ulaşacak, takım 70 gol barajını aşacak, şampiyonluk gelecek. Aslında Özen'in hayalini Ersun Yanal'ın sahip olduğu takım gerçekleştiriyor. Bu sezon Fenerbahçe'nin forvetleri Sow 13, Emenike 12, Kuyt 10, Webo 8 golü buldu. Şüphesiz böylesine uyumlu bir hücum hattına sahip olması Ersun Yanal'ın en büyük avantajı.
Bu derbinin psikolojik üstünlüğü Beşiktaş'ın elindeydi. Ta ki, Aziz Yıldırım'ın Samandıra'da futbolcularıyla vedalaşma anına kadar. Olimpiyat Stadı'na çok net bir ruh haliyle geldi Ersun Yanal ve öğrencileri: Derbiyi kazan tarihe geç, başkana armağan et. Bu hiç de hafife alınacak bir motivasyon kaynağı değil doğrusu.

Biliç Atiba'yı ne zaman orijinal pozisyonunun yani ön liberonun dışına gönderse mutlaka orta alanda bocalıyor. Fenerbahçe karşısında da orta sahayı Jones-Veli yaparak Atiba'yı sağ beke koyunca Fenerbahçe Meireles-Emre ile 2. bölgede diri kaldı.

Sezonun ilk yarısında Biliç, Kuyt'ın boy avantajını tolore edebilmek için Motta'yı kulübede tutup Atiba'yı sol bek oynatmıştı. Üstelik bu ısrarını Fenerbahçe 10 kişi kalmasına rağmen sürdürmüştü. Belki de Biliç'in Beşiktaş kariyerinde en kötü yönettiği maçtı Kadıköy'deki derbi. Galatasaray maçında Necip'in sağ bekte Sneijder'in takımla bağlantısını kestiğini kayda değer bulmamış belli ki. Atiba bu sezon iki Fenerbahçe derbisi oynayıp ikisinde de orta sahaya yanaştırılmayınca Beşiktaş'ın bu sezon en güçlü olduğu bölgesi devre dışı kalmış oluyor.

Emenike etkisi

Emenike tam bir açık alan oyuncusu. Gücü ve hızıyla fark yaratıyor. Kaleye yüzünü döndüğünde üzerine 'durdurulamaz' zırhını giyiyor sanki. Emenike'yi durdurmak için hızlı bir stoperden daha fazlasına ihtiyacınız oluyor. Gaziantepspor'un iki stoperi Gille Binya ve Stankevicius'a karşı attığı iki golde de bunu göstermişti. Dani hızı sayesinde bir büyük takımdan bir diğerine geçebildi. Ama Emenike'yi durdurmak tek başına Dani'nin yapacağı bir şey de değildi. Emenike topa yöneldiği anda Veli-Motta destekli bir savunma duvarı gördü karşısında. Bir kaç kez uzadı gitti, birinde Motta'yı attırdı, diğerinde Veli'yi sarıya mecbur etti. Beşiktaş'ın direncini kıran oyuncuydu.

Centilmenlik yarışı

Bakmayın siz Beşiktaş'ın 90 dakikayı 9 kişi tamamlamasına, Olimpiyat Stadı'ndaki derbiden aklımızda kalan en güzel anılar centilmenlik üzerine olacak. Biliç ile Fenerbahçeli oyuncular arasındaki diyaloglar, faul yapan her futbolcunun rakibini kaldırması ve tabii ki 90. dakikada Halis Özkahya'nın Dani'ye gösterdiği haksız sarı karttan sonra Caner'in frikiği bilerek auta atması. Bunlar gerçekten de sahalarımızda görmek istediğimiz hareketler. Belki de Türkiye'de uzun zamandır ilk kez bir derbiden sonra sadece futbol konuşulacağa benziyor.

Derbinin sonucu, şampiyonluğunu ilan etmesi an meselesi olan Fenerbahçe'ye de, dün Kasımpaşa'ya kaybeden Galatasaray'a da, Şampiyonlar Ligi'ni avucunun içinde tutan Beşiktaş'a da yaramış oldu.

YORUM YAZ

Sıradaki haber yükleniyor...