İstatistik Galatasaray diyor

01 Ağustos 2013, Perşembe 12:00
- A +

Terim ilk döneminde üç, üçüncü döneminde ise bir kez “Ertesi sezon” şampiyonudur. İkinci döneminde ise ikincililik ertesinde görevinden istifa etmiştir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir ama benim gözlemleyebildiğim ilk neden oturmuş bir kadro ve ezberlerdir. Terim’in ilk dönemi ile üçüncü döneminin ortak özelliği, sağlam kadroya yapılan dikkatli takviyelerdir. Orta döneme ise bilhassa ikinci yılında panik transferler damga vurmuştu.

Panik transfer ile yanlış transfer arasında ciddi fark görüyorum. Panik transferlerde sürekli olarak arayışlara, ya tutarsa mantığına rastlıyoruz. Yanlış transfer ise futbolun doğasında vardır. Örneğin Yiğit Gökoğlan yanlış transferdir. Ali Lukunku, Cristian, Revivo ise panik transferlerdir. Geçen sezonun boş vermiş Engin’i kafasını futbola verdiği zaman neler olacağını iki aydan az bir sürede kanıtladı. Geçen sezon sonunda fiziken tükenmiş, vücudunu salmış Engin imzaladığı sözleşme sonrası, hazırlık döneminin en ciddi çalışanlarından olarak kendisini toparladı. Sezon başlangıcında Sneijder ile Galatasaray’ın en iyisidir. Malaga maçında rakibini iki kez Eray’ın koruduğu ceza sahasına kadar kovalayarak beni şaşırttı. Napoli maçının ikinci yarısında da gelişim çizgisini sürdürdü. Engin, Terim’in elini en fazla kuvvetlendirecek oyuncu konumuna gelebilir. Dany yenilen altı golün tümünde başrolde görünüyor. Ancak sağdan ve soldan gelen ortaların engellenememesi, Malaga maçında Eray’ın yaptığı penaltıda yanlışlıkla kendisinin cezalandırılması Dany’nin günahlarını biraz azaltıyor. Dany ince fiziğine rağmen geç form tutan oyuncu sınıfına giriyor. Ayrıca İngilizlerin ‘ball-watching’ dedikleri topu izlemekten rakibi unutma sorunu var. İlerleyen haftalarda Dany toparlanabilir.

YORUM YAZ

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.