MENÜ

Birkaç oyuncu değil, bütün takım formsuz

16 Ekim 2020, Cuma 06:58 Son Güncelleme: 16 Ekim 2020, Cuma 06:58
- A +

‘Sergen Yalçın bir süperstar. Tıpkı Zinedine Zidane gibi’

Fenerbahçe ve Galatasaray’ı değerlendirirken, direkt kadroları üzerinden gittim. Beşiktaş için de böyle bir değerlendirme yapacağım. Ancak önce genel duruma bakmak lazım. Çünkü oyuncuların güncel ya da yakın dönem formları ile genel optimum formları arasında derin farklar var. Hemen herkes bir dönem olduğunun ya da potansiyel olarak olmalarını beklediğimiz seviyenin çok altında. Yani derin bir performans maksimizasyonu çalışmasına girmek şart. Bunun için de olmazsa olmaz, finansal rahatlık. Çünkü bu olmadan kafa rahatlığıyla çalışmak kolay değil. Bununla birlikte bireysel ve takım hedeflerini eşlemek lazım. Bu eksik. Kulübün hali hazırdaki tek süper starı Sergen Yalçın’ın, özellikle kadroyu yetersiz buluyor izlenimini güçlü bir şekilde vermesi önemli. Bu, gelişmesi gereken oyuncular ve onları desteklemesi gereken camia açısından moral bozucu bir durum.

‘Ama ya Yalçın Sergen olsaydı...’

Çünkü bir taraftan da Sergen Yalçın henüz teknik direktör olarak bir şey kazanmış, kendisini bu meslekte aslında ispatlamış değil. Eğer cv’sinin üzerinde Sergen Yalçın değil de Yalçın Sergen yazsaydı, yardımcı antrenör olması bile zor olurdu. Onu buraya getiren ‘süper star’ ismi. Zidane gibi... Dolayısıyla bu onun yapamayacağı anlamına gelmiyor. Hatta yıldız bir teknik direktör olmak için elinde fazlasıyla silah var. Bunların en önemlisi de ekip çalışmasına inanması ve vizyonu. Peki bugün ekip yeterli mi? Hiç sanmıyorum. Bu şartlarda toplam bir kalite yaratılacaksa genel durumun iyi yönetilmesi lazım. Bu seviyede güçlü bir futbol yönetimi yok. Bu genel durumu gözetmeden salt bir kadro değerlendirmesi yapmak bir işe yaramaz. Çünkü potansiyeliyle sergilediği birbirinden çok farklı bir grup bu.

MEVKi: KALE

‘Her zaman motive’

Ersin Destanoğlu, kalecilik bilgisi yaşına göre yüksek bir oyuncu. Belli ki öğrenmeyi biliyor. Atletik özellikleri ve çevikliği belki Altay ya da Uğurcan seviyesinde olmayabilir ama zihnen açık. Bu, onu uzun dönemde yaşıtlarının önüne geçirebilir. Öğrenmeyi bilmek, açıklarını diğerlerinden önce kapatmak, orada uzun süre kalabilecek mental seviyeyi göstermek çok değerli. İşler kötü giderken de konsantrasyonunu kaybetmediğini şu ana kadar gösterdi. Ama toplam kaleci departmanının ispatlı bir yeterliliği yok. Sergen Yalçın biraz da yönetime ve camiaya ‘Alın işte gençleri oynatıyorum’ mesajını buradan veriyor. Büyük ümitlerle transfer edilen Utku Yuvakuran henüz kulüpte tam bir güven vermiş değil. 3. kaleci ise 16 yaşındaki Emre... Ersin’in sürekliliği ve gelişmesi, Beşiktaş’ın bu sezonunun bir kâbusa dönüşmemesi için şart.

MEVKi: SAVUNMA

‘Şenol Güneş döneminde stoperler iyiydi. Çünkü...’

Buradaki standart düşüşü, geçtiğimiz 4-5 yıldaki toplam kalitedeki sapmaya en çok etki eden düşüş. Sadece oyuncu kalitesinin değil, genel psikolojinin de bunda payı var. Vida’nın maaşı sebebiyle bıktırılması gibi. Ekonomik sorunlar yokken, ya da bugünün batığı hazırlanırken, Şenol Güneş 30 civarında stoper kombinasyonu kullanarak 2 şampiyonluk kazandı. Normal şartlarda bu imkânsızdır. Ancak hem oyuncu kalitesindeki yükseklik hem Adriano, Gökhan, Caner, Atiba, Talisca, Sosa gibi çevre oyuncuların yükü alması, muhtemel sorunu küçülttü. Bugün ise durum çok farklı. 4’lüdeki tüm oyuncuların seviyesi sorgulanır halde. Ön taraf da oturmuş değil.

‘Rosier iyi, Montero sert olmalı’

Vida, eğer maaşı fazla geliyorsa (3.4 Milyon Euro), ya kontratı bitene kadar parası verilip savunma lideri yapılır ya da Boyd kesileceğine o kesilir. Hem parasını verip hem parasından şikayet ederek adamı küstürdüğünüzde, savunmanın göbeğine el bombası atmış oluyorsunuz. Lider mutsuzsa, kimse mutlu olamaz. Bu yüzden N’Sakala ya da Welinton’un kalitesini tartışmak anlamlı gelmiyor. Doğru bir yapının içinde performans verirler. Rosier de hızıyla geçiş oyununda katkı verir. Rıdvan içinse durum kolay değil. Kalitesinden şüphe yok. Ama bu oyuncuları 2 sene önceki standartlardaki takımlarda pişirmemiz lazım. Her şey iyi giderken. Biz her şey sallantıdayken gençleri sahaya sürüyoruz. Bu bir çocuğu 15 yaşında okulu bitmeden eve bakması için işe vermek gibi. Montero ise ayakları iyi süratli bir oyuncu. Geçişte işe yarar ama Türkiye’de gerekli olan sert stoper klasmanına uyuyor mu bilmiyorum.

MEVKi: ORTA SAHA

‘Boyd mu Ljajic mi dışarıda kalmalıydı!’

Beşiktaş orta sahasında, merkezde oynayabilecek 8 oyuncu var. Josef, Atiba, Dorukhan, Oğuzhan, Ljajic, Necip, Mensah... Ayrıca genç Kartal... Potansiyel olarak rahatlıkla etrafına iyi bir takım kurabileceğiniz sağlam ve çok yönlü bir ekip. Ancak şu ana kadar olmuyor. Mensah’ın savunma yönünde anlık dalmaları, en iyilerden biri olmasını engelliyor. Oğuzhan zaten yıllardır dalgın. Ljajic de biraz beklentinin fazla olması (olduğundan ileride bir oyuncu olarak görülmesi) biraz da maaşı sebebiyle uğradığı tacizlerden bunalması sebebiyle zaten olmayan konsantrasyonunu toptan kaybetmiş görünüyor.

‘Josef ve Atiba’ya üçüncü’ 

Boyd gibi yüksek konsantrasyonlu bir oyuncuyu dışarıda bırakıp Ljajic’i içeride tutmak da başka türlü bir yaklaşım. Sergen Yalçın, Josef ve Atiba’nın yanına bu oyunculardan birini en üst seviyede hazırlayamazsa bu iş olmaz. Konunun merkezinde bu var. Bu kadro kağıt üzerinde yeterlinin de ötesinde ama sahada 2 oyuncu dışında hiç kimse olması gereken seviyeye yakın bile değil. En tehlikelisi de budur.

MEVKi: HÜCUM HATTI

‘Ghezzal, Hasic’in kılavuzu olabilir’

Orta sahayı hallettikten sonra 2 temel oyuncunun sağlık durumları belirleyici olur. Yoktan skor yaratabilecek kalite ve fizikte iki oyuncu. Gökhan Töre ve Aboubakar’ın genel durumları, Beşiktaş’ın kaderini yazacak. Eğer onlar iyi olursa, Güven Yalçın da Şenol hoca yönetiminde geldiği noktanın ötesine geçmek için hareketlenebilir. Ghezzal, başta ondan beklenen potansiyelini sergileyebilir. Heyecanı her halinden belli olan, gideceği yolu bilemeyen Hasic için bir kılavuz ortaya çıkabilir. Yoksa standart Larin olur. Sanırım burada Larin belirleyici olacak. Geldiği günden çok da iyi değil. O günkü Beşiktaş standardında yedek bile olması tartışmalıydı. Bugün 11 oynayabilir durumda. Bu onun yükselmesinden değil, oyuncu kalitesinin düşmesinden kaynaklanıyor. Sergen hoca ve futbol yönetimi bu durumu değiştirebilmeli.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...