Gereken saygıyı görmedi

25 Haziran 2020, Perşembe 06:58 Son Güncelleme: 25 Haziran 2020, Perşembe 09:36
- A +

Geldiği günden bu yana aynı heyecanı yaşayan ve düne kadar aynı heyecanı yaşatan Obradovic devri sona erdi Fenerbahçe’de... Kendi karakterini tüm bir camiaya yansıtmayı başarmıştı. Basketbol felsefesi, ‘Her antrenmanı, her maçı, her günü aynı motivasyonla yaşamak” olan Obradovic, 7 yıl boyunca o heyecanı diri tuttu Sarı-Lacivertliler’de... Kolay değil, onlarca şampiyonluk yaşamış birinin, bir kupa zaferinin ardından, ertesi gün en ufak bir rahatlama ve motivasyon kaybı yaşamadan yoluna devam edebilmesi. Ama Obradovic’i, Obradoviç yapan buydu.

Son kararı ailesi verdi ama süreç kötü yönetildi

Fenerbahçe Yönetimi, Fenerbahçe tarihinin en başarılı antrenörünü elinde tutmayı başaramadı. Son kararı ailesi verdi ama işin buraya kadar gelmesine neden olan süreç çok kötü yönetildi. Obradovic’in yönetimden gereken saygıyı görmediğini düşünüyorum.

Ucuz ve anlam ifade etmeyen sözler

Tabii ki bütçeler düşecek, tabii ki Obradoviç’e verilen imkanlar azalacak belki ama tribünler Kasım ayından bu yana “Obradoviç’e yeni sözleşme” diye bağırırken, “Burası Obradovic’in yuvası. İstediği kadar kalabilir” gibi ucuz ve bir anlam ifade etmeyen söylemler, bu sonucu getirdi.

Yılın planı önüne koyulsa durum farklı olurdu

Eğer sezon içinde Obradovic’in önüne gelecek yılın planı konulup, “teknik kadro ve oyuncu bütçesi de” bu dense, bir kontrat teklifinde bulunulsa durum çok daha farklı olurdu. Euroleague’de gelecek yılın fikstürü belirlenmiş, daha Obradovic gibi bir teknik adamın kalıp kalmayacağı belli değil. Bu ciddiyetsizlik, son derece profesyonel olarak yönetilen, kurumsal bir yapıya sahip olan Fenerbahçe basketbol organizasyonunda görmeye hiç alışık olmadığımız bir durumdu.

Sloukas da gitmek istiyor

Fenerbahçe yönetiminin sağlıklı bir B planı olduğunu da sanmıyorum. Bir plan, bir coach bulup takımın başına getirip ona bir bütçe sunmak değildir. İşin o kısmını herkes yapabilir. Yeni sezon için ne kadar bütçe belirlendi bilmiyorum ama öğrendiğimiz kadarıyla en son Obradoviç’e 20 milyon Euro civarı önerilmişti.

Oyuncular, Obra’nın kararını bekliyordu

Sözleşmesi devam eden oyunculardan Nando De Colo, Jan Vesely, Kostas Sloukas, Gigi Datome, Leo Westerman, Bobby Dixon, Melih Mahmutoğlu ve Ahmet Düverioğlu’nun kontratları zaten 12-13 milyon Euro’ya yakın tutuyor. Obradovic gittiğine göre, bu oyunculardan bazıları ayrılmak isteyecek. Özellikle de Sloukas... Kontratlar hangi şartlar altında feshedilecek, kalmak isteyen oyuncular ne kadar indirimi kabul edecek, yeni transferler kim olacak. Bu işi en iyi yapacak isim de henüz takımdan ayrılmayan, durumu 3-4 gün içinde belli olacak olan Maurizho Gherardini... Obradovic’i kaybeden Fenerbahçe yönetiminin, Gherardini’yi ikna etmesi şart.

Gherardini kalmalı

Her ne kadar Türkiye’deki genel menacer kavramı bir iki kulüp dışında hiç oturmasa da Avrupa’da ve Amerika’da coachtan çok genel menacerin başarısı takımın kaderini belirler. Gherardini de bu alanda Avrupa’nın en iyisi. 6 yıl boyunca Obradoviç’le kader birliği yapan, coachun ilk başta hiç istemediği halde Bobby Dixon, Ekpe Udoh vb gibi isimlerde onu ikna eden, Gherardini bütçeyi en doğru şekilde yönetecek isimdir. O da giderse, işler iyice sarpa sarabilir.

Yabancıda Sarunas yerlide Ene

Coach adaylarına gelince. Fenerbahçe’de yıllardır taraftar da dahil, Obra’dan sonra koltuğa Sarunas Jasikevicius yakıştırılıyor. Jasikevecius basketbol zekası, Obradovic’i örnek alışı, hırslı ve agresif yapısı ile bence de ideal bir aday. Henüz Zalgiris Kaunas’la anlaşmadı ama duyduğumuz kadarıyla da Gherardini’nin teklifine de şu an için olumlu yanıt vermedi.

Obra’nın gönlünden geçen Erdem Can

Ortada bir İtoudis gerçeği de var. 13 yıl Obradovic’in asistanlığını yapan İtoudis, bir yıllık Banvit deneyiminden sonra CSKA’nın başına geçti ve 2 Euroleague şampiyonluğu kazandı. Obradovic’in gönlünden geçen de 7 yıldır onun yardımcılığını yapan Erdem Can’ın göreve gelmesi.

Sarıca için çıkış ücreti gerekiyor

Ayrıca yine Fenerbahçe’de yıllarca çalışan, iki yıldır da Galatasaray’da görev yapan Ertuğrul Erdoğan, Pınar Karşıyaka ile harika işler çıkaran Milli Takım Coach’u Ufuk Sarıca ve TOFAŞ coachu Orhun Ene ismi kulislerde dolaşıyor. Bu isimlerin hepsi verilecek sorumluluğun altından kalkabilecek kapasiteye sahip. Ama Ufuk Sarıca’nın Karşıyaka ile bulunan sözleşmesi için Fenerbahçe’nin ciddi bir çıkış ücreti ödemesi gerekecek. Ama TOFAŞ, bir Koç Grubu kuruluşu olduğu için, Orhun Ene’nin oradan alınması bir sorun teşkil etmeyecek. Bu nedenle, Orhun Ene ismi şu an için ön plana çıkmış durumda. Ama dediğim gibi, önce Gherardini sorununun çözülmesi gerekiyor....

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...