Fener 4. bitirdi

Abone Ol Google News

2024 Final-Four’u Fenerbahçe Beko için iyi geçmedi. Gerçi tamamen herkes için angarya olan, kimse için bir şey ifade etmeyen üçüncülük maçı antrenman havasında oynandı, kazanan Olympiakos oldu. Fenerbahçe’nin kaybettiği Panathinakos maçına benzer bir oyun vardı. Olympiakos sürekli çift haneli farklara ulaştı, ama yarı finalin aksine Fenerbahçe her seferinde rakibini yakalamayı başardı. Öyle ki tam bitime 1.43 kala Olympiakos 87-76 öne geçmiş, herkes ‘maç bitti’ demişti. Ama savunmada top çalan, Wilbekın ve Sertaç’la üçlükler bulan Fenerbahçe bir anda skoru 87-84’e getirdi. 4 saniye kala Sertaç uzatma fırsatı yakaladı ama üçlüğü girmedi. Olympiakos topu tutsa maçı kazanacaktı ama hızlı hücum yapalım derken yine top kaybı yaptılar. 0.7 saniye kala Fenerbahçe topu kenardan oyuna soktu. Sertaç çok zor bir üçlükle bu kez isabet sağladı ama yapılan kontroller sonrası, süre bittiği için bu üçlük geçerlilik kazanmadı.

Haberin Devamı

Savunma performansı yine kötüydü

Şu hücum performansının yarısı Panathinaikos karşısında sergilenebilse şimdi farklı şeyler yazıyor, konuşuyor olurduk. İlk gün hiç katkı veremeyen Wilbekin 16, Pierre de 19 sayı attı. Ama savunma performansınız çok kötüydü. Olympiakos tam 21 top kaybı yaptığı, Fenerbahçe’den topu daha az potaya attığı maçı Alec Peters önderliğinde kazanıp sezonu 3. bitirdi. Onların da Sloukas ve Vezenkov gibi iki ana unsuru kaybetmelerine rağmen Final-Four’a kalmaları bence büyük başarıydı. Yıllardır aynı düzen ve sistem içinde oynayan Pire ekibi, takıma kimi monte ederse etsin maksimum verimi almayı başarıyor.

Haberin Devamı

Bu kültür Fenerbahçe’de artık oluştu

Coach Jasikevicius geldikten sonra bambaşka bir görüntü çizen, kendisinden daha güçlü bir takım olan Monaco’yu saha dezavantajına rağmen elemeyi başaran Fenerbahçe Beko da Olympiakos gibi beklenenin üzerinde bir başarı elde etti. Tabii gönül burada final oynayıp kazanmalarını isterdi ama ortada bazı gerçekler de var. Seneye, Jasikevicius kendi istediği oyuncularla yapacağı takviyelerle daha güçlü bir kadro kurabilir. Bu kültür Fenerbahçe’de artık oluştu. 10 yılda 6 Final-Four oynamak eskiden hayal bile edemeyeceğimiz şeylerdi. Ama artık Fenerbahçe Beko, Avrupa’nın söz sahibi 3-5 takımırdan biri haline geldi. Bir kez daha Sarı-Lacivertliler’i tebrik ediyorum...

YORUM YAZ