MENÜ

Devler marşa başlıyor

01 Ağustos 2022, Pazartesi 07:59 Son Güncelleme: 01 Ağustos 2022, Pazartesi 08:00
- A +

Önümüzdeki 1.5 ay Türk basketbolu için kritik bir dönem olacak. Ağustos sonunda oynanacak iki Dünya Kupası Eleme maçı ve 1 Eylül'deki Avrupa Basketbol Şampiyonası için, hazırlıklara bugün başlıyor... Coach Ergin Ataman'la beraber yeni bir sayfayı, madalya hedefi ile açıyoruz...

12'yi tamamlayacak isim bulamıyorduk

Türk basketbolu, A Milli Takım seviyesinde uzun süredir bir başarı elde edemiyor. Maalesef geçiş dönemini çok başarılı geçiremedik. Ama şu anki mevcut kadro, hem genç, hem tecrübeli hem de fazlasıyla potinsiyelli görünüyor. Başlarında da Ergin Ataman gibi her zaman iddialı olan bir coach olunca, bu önemli günler öncesi heyecanlanmamak imkansız. Geniş kadro açıklandı. Shane Larkin, Sertaç, Furkan, Cedi, Ömer Faruk, Alperen gibi NBA ve Euroleague yıldızlarının yanına sezonu formda geçiren bir çok isim katılıyor. Uzun süredir 12'yi tamamlayacak oyuncu bulamıyorduk. Şimdi 19 kişilik kadrodan 12'yi seçmek Ergin Ataman'ın en çok zorlanacağı konulardan biri olacak.

En kaliteli Avrupa Şampiyonası

12 Dev Adam bugün Bormio'ya gidiyor. 8 günlük kamp sonrası İstanbul ve Atina'da iki turnuva oynayıp 25 Ağustos'taki Letonya ve 28 Ağustos'taki Sırbistan Dünya Kupası Eleme Grubu maçlarının ardından Eurobasket 2022 için Gürcistan'a gidecek. Bu Avrupa Şampiyonası son yılların en kalitelisi olacak gibi duruyor. Miçiç-Bogdanoviç ve Jokiç'li Sırbistan, Larkin-Cedi- Alperen'li Türkiye, Donçiç-Dragiç-Tobey'li Slovenya, Gobert-Fournier-Yabusele'li Fransa, Lorenzo Brown- Hernangomez-Garuba'lı İspanya, Sabonis-Valenciunas-Grigonis'li Litvanya ve Antetokoumpo-Sloukas-Dorsey'li Yunanistan... İtalya, Çekya ve Almanya da iddialı kadrolarla Şampiyona'ya katılacaklar.

İyi bir sonuç beklemek çok da hayalcilik değil

Tabii ki işimiz kolay olmayacak ama Milli Takım'ın potansiyelli bir ekip olduğunu düşünüyorum. TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve ekibi de artık daha tecrübeli. Ergin Ataman ve yıldızlarımızın formda olması durumunda hem Dünya Kupası bileti alıp, hem de Avrupa Şampiyonası'nda iyi bir sonuç beklemek, çok da hayalcilik olmayacaktır. Sakatlıksız bir hazırlık dönemi geçmesi dileğiyle...

Milli Takım kadrosu

Buğrahan Tuncer, Shane Larkin, Egehan Arna (A.Efes), Kartal Özmızrak (Bahçeşehir), Furkan Haltalı (Beşiktaş), Doğuş Özdemiroğlu (D.Şafaka), Melih Mahmutoğlu, Metecan Birsen, Şehmus Hazer (F.Bahçe), Onuralp Bitim, Yiğitcan Saybir (Bursa), Sadık Emir Kabaca (G.Saray), Muhsin Ya şar (Gaziantep), Berk İbrahim Uğurlu (Tofaş), Cedi Osman (Cleveland), Sertaç Şanlı (Barcelona), Alperen Şengün (Houston), Ömer Faruk Yurtseven (Miami), Furkan Korkmaz (Philadelphia).

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...