MENÜ

Sahada 9 yabancı yoksa Türk aranmaz!

30 Ağustos 2021, Pazartesi 11:37 Son Güncelleme: 30 Ağustos 2021, Pazartesi 11:37
- A +

Aslında yabancı kuralımız çok net: “başlangıcında ve devam eden anında sahada en fazla 8 yabancı futbolcu bulunabilir.” Ya bancı futbolcu sayısı dokuza çıkmadığı sürece, sahada hiç Türk oyuncu olmadan da bir takım maça devam edebilir. Yani Salih ihraç edildikten sonra, Beşiktaş’ın diğer 2 Türk oyuncusu da ihraç olup, Beşiktaş 8 kişi kalsaydı ve takımın tamamı yabancılardan oluşsaydı bile sorun yoktu.

Hakemler, pasaport bilemez

Burada tepki çeken konu, 4. hakemin Beşiktaş teknik heyetini yanlış yönlendirmesi oldu. Öncelikle şunu ifade edelim. Takımların talimatlara aykırı davranarak yabacı kuralını ya da oyuncu değişikliği kuralını ihlal etmeleri takımın kendi sorumluluğundadır. Kulübede bulunan takım yöneticisi, bu gibi idari konuları yönetmekle görevlidir. 4. hakemin bu konuda herhangi bir sorumluluğu yoktur. Kaldı ki, maçın hakemleri oyuncuların hangi pasaporta sahip olduklarını, sahada Türk mü, yabancı statüde mi bulunduğunu bilemez.

'Bilmiyorum' diyebilmeli...

Hatırlayalım; Şenol Hoca bile bir demecinde, "Nazım Sangare’nin Türk mü, yabancı statüsünde mi olduğunu bilmiyordum” demişti. Şunu da ifade etmeliyim ki; Her ne kadar bu durumdan 4 hakem sorumlu olmasa bile kendisinden yardım istenildiği zaman da takımlara doğru bilgiyi aktarmak zorundadır. Takımları yanlış yönlendirmeye hakkı yoktur. En azından bilmediği konuda, “Bilmiyorum” diyebilmelidir.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...