MENÜ

Penaltılar doğru kırmızıyı atladı

09 Mayıs 2021, Pazar 06:58 Son Güncelleme: 09 Mayıs 2021, Pazar 06:58
- A +

Çakır’ın sarı kartlarda ve faul değerlendirmelerinde bazı hataları olsa da maçın en kritik kararları olan iki penaltı kararında da yanılmadığı fikrindeyim. 43'te N’Sakala’nın, Emre Akbaba’yı çekerek düşürdüğü pozisyonda sarı kart çıktı. Ancak ben televizyondan izleme şansı olan birisi olarak, kırmızı kartın gösterilmesini daha doğru bulurum.

Ligin kader maçlarından olan Galatasaray-Beşiktaş derbisinde hakemler açısından çok zor pozisyonlar yaşandı. Çakır’ın sarı kartlarda ve faul değerlendirmelerinde bazı hataları olsa da maçın en kritik kararları olan iki penaltı kararında da yanılmadığı fikrindeyim. 39. dakikada Donk-Atiba mücadelesinde Çakır devam demişti. VAR devreye girince penaltı kararı çıktı. Donk’un çok net bir şekilde Atiba’nın, bileğine bastığı görüntülere yansıdı. Bu VAR için çok net bir kanıttı. Doğru bir VAR müdahalesi sonucu, doğru bir penaltı kararı verilmiş oldu. Penaltı öncesinde Atiba’nın, Donk’u ittiği söylenebilir ancak o sırada henüz top oyuna girmediği için teknik bir yaptırım söz konusu olamaz. 43. dakikada N’Sakala’nın, Emre Akbaba’yı çekerek düşürdüğü pozisyonda Beşiktaşlı oyuncuya sarı kart çıktı. 

Tartışmaya açık ama...

Bu karar tartışmaya açıktı. Tam faul sırasında görüntüyü durdurduğunuzda Emre’nin gol için çok avantajlı durumda olduğunu görürsünüz. Bununla birlikte hafif çaprazda ve henüz topa hakim olmadığı da görünüyor. Bu şartlarda 'Bariz gol şansı' değerlendirmesinde hakem kararına saygı duyarım ancak ben televizyondan izleme şansı olan birisi olarak, kırmızı kartın gösterilmesini daha doğru bulurum. 44. dakikada bu kez Çakır Galatasaray lehine penaltı düdüğü çaldı. Ceza sahasına gelen ortada Atiba, Falcao’nun arkasında kalınca; hem sağ eliyle hem de sol eliyle rakibine sarıldı. Ben bu pozisyonda penaltı kararının doğru olduğunu düşünüyorum.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...