Penaltı yoktu!

09 Şubat 2020, Pazar 06:58 Son Güncelleme: 09 Şubat 2020, Pazar 11:22
- A +

Hakem Ümit Öztürk çok uzun zaman büyük maçlarından uzak kaldıktan sonra, son günlerde tekrar zorlu maçlarda görev almaya başladı. Performansı son haftalarda iyiydi ama bu maçta vasatı aşamadı. Önemli yanlışlara imza attı. Bu maçta dengesini bozan ise Alanyaspor lehine çaldığı ilk penaltıda, VAR masasının gereksiz müdahalesiydi. 24’te top Jailson’un eliyle buluştu. Hakem ‘devam’ dedi ama VAR gereksiz şekilde pozisyona müdahil oldu. Pozisyonu izleyen Öztürk de penaltı düdüğünü çaldı. Kim hangi yorumu yaparsa yapsın, bu kadar net konuşuyorum, bu pozisyonunun penaltıyla ilgisi yok!

Pektemek’te de geçerli

El vücuttan açık olabilir ama Jailson pozisyon almaya çalışıyor ve elleri doğal konumda. Cisse’nin topuğundan seken top eliyle buluşuyor. Elini kaçıracak vakti de yok, imkânı da yok. Burada penaltıdan söz edilemez. Elin açık olması tek başına penaltı için yeterli değildir. Bu pozisyona penaltı diyenlerin, o halde Mustafa Pektemek’in eline gelen topta da penaltı kararı vermesi gerekirdi. Ancak Jailson’un pozisyonunda geçerli olan her durum, Pektemek’de de geçerli. Buradaki de penaltı değil. Arkadaşından seken top, gelip Pektemek’in açık ama ‘doğal’ konumdaki eliyle buluşuyor.

Tekrar kararı doğruydu

İlk yarının sonlarına doğru Welinton’un eline gelen topta da penaltıdan söz edilemez. Maçta verilen diğer iki penaltı için de söylenecek eleştirilecek çok fazla bir şey yok. Altay’ın kurtardığı penaltı da ise tekrar kararı doğru... Kalecinin öne çıkmaları çok tartışma konusu olunca, MHK: ‘Kaleci 1 cm bile öne çıksa tekrar ettirin’ demişti.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...