Fatura çok ağır olur!

04 Kasım 2018, Pazar 02:45
- A +

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; hakem sadece oyunculara kart gösterebilir. Dolayısıyla Hasan Şaş, Fatih Terim ya da bir başka ilgili kişi bir suça karışmışsa, hakem bu yaşananları mutlaka raporuna yazmıştır.

Ekrana yansıyan ve VAR incelemesi sırasında hakemlerin görüş alanı dışında, tünelde ya da soyunma odası koridorlarında yaşanan olaylarla ilgili, ya da bizim duymamızın mümkün olmadığı ancak sahadaki maç görevlilerinin duyduğu sözle yapılan ihlallerle ilgili sevkler de yapılırsa şaşırmamalıyız.

Sadece ekrana yansıyan ve görebildiklerimiz üzerinden bir değerlendirme yapacak olursam:

Soldado

Olayları başlatan oyuncu pozisyonunda. Maç bittikten sonra rakibinin boğazını sıkması kırmızı kart görmesine sebep oldu. İşlediği suçun Disiplin Talimatındaki karşılığı, 44.Madde’ye göre “Saldırı”. Cezası 5 ila 10 maç men.

Jailson

Attığı tokat nedeniyle olayları körükleyen oyuncu rolünde. Onun da 44. Madde’den sevki gerekiyor. Cezası 5 ila 10 maç

Ndiaye

Onun suçu da “Saldırı”. Cezası 5 ila 10 maç. Fakat Ndiaye de “Haksız Tahrik” indirimi uygulanabilir ve Fenerbahçeli oyunculardan daha az ceza alabilir.

Hasan Şaş

Oyun alanı dışından gelerek “Saldırı” suçunu işliyor. 5 ila 10 maç cezayla karşı karşıya. Birden fazla kişiye saldırıp, sahada oyuncu kovalıyor. Cezası mutlaka alt sınırdan uzaklaşılarak verilecektir. “Haksız Tahrik” indirimi uygulansa da 5 maçın daha üzerinde ceza alacaktır.

Fatih Terim

Saha içinde davranışları/tükürüp tükürmediği/hakeme hakaret edici dil kullanıp kullanmadığı hakem raporuyla ortaya çıkacaktır. Bu söylenenler doğru ise Fatih Terim 41.Madde’ye istinaden 3 ila 7 maç ceza ile karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca Terim’in hakemlerle ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle; 38.Madde’ye göre para cezası, ilaveten men cezası verilmesi de ihtimal dâhilinde.

Fenerbahçe Takımı

2 kırmızı ve 4 sarı kart nedeniyle, “Takım halinde sportmenliğe aykırı hareket” ten 12.000 TL para cezasına ilaveten, seyircisinin kötü tezahüratı nedeniyle de para cezası alacaktır.

Galatasaray Takımı

Sahaya seyirci girmesine rağmen, oyunculara veya hakeme müdahale etmeden engellediği için “Saha Kapatma” cezası alması mümkün değil. Seyircisinin kötü tezahüratı ve saha olayları nedeniyle para cezası alması kesin.

YORUM YAZ

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.