Disiplin Kurulu hakemliğe soyunmuş

17 Eylül 2019, Salı 06:01 Son Güncelleme: 16 Eylül 2019, Pazartesi 23:37
- A +

Gazişehirli Kayode milli arada Hatayspor ile oynanan hazırlık maçında Hakem Caner Ak’a küfür ediyor. Bir değil, birkaç kez aynı sözü tekrarlıyor! Gazişehir kanadının maç sonu, ‘Aman hocam yazma!’ yalvarışlarına aldırmadan, bu sözleri raporuna da yazıyor. Hukuk Kurulu da ‘hakaret’ nedeniyle Kayode’yi disipline sevk ediyor. Cezası minimum 3 maç! Disiplin Kurulu ne yapıyor? Kayode’nin yaptığı ‘hakaret’ değil, ‘sportmenliğe aykırı hareket’ diyor... Yani ‘hakaret’i, ‘hareket’ yapıyor!

Kural belli ama...

Disiplin talimatımıza bakarsanız, ifadeler net! Hakemin maçta kart ile cezalandırdığı ihlallerde, ikinci sarı karttan ve bariz gol şansından atılan oyuncular dışında, 1 maça denk gelen ceza yok. Oyuncu ihlali ağır tahrik altında işlemişse, o zaman aldığı ceza 1 maça düşebilir ki Kayode’nin kırmızısında tahrik unsuru yok! Futbol Oyun Kuralları’nda ‘sportmenliğe aykırı hareketler’in neler olduğu 12 madde altında sıralanmış, hiçbir maddenin küfürle ilgisi yok. Zaten hakem Kayode’nin suçunu sportmenliğe aykırı olarak değerlendirse sahada ona sarı kart gösterecekti.

Küfrün cezası kırmızı!

Kuralda bir oyuncu ‘saldırgan, hakaret edici veya küfürlü şekilde konuşursa cezası kırmızı karttır’ diye yazıyor. Hakeme söylenen sözün; söyleyiş şekli, tarzı, sıklığı, ses tonu, oyuncunun o sıradaki beden dili de tamamen hakemin değerlendireceği ve takdir edeceği bir konudur ki, sıradan bir zamanda söylenen söz o şartlar altında hakem tarafından hakaret olarak algılanabilir de... Bu değerlendirme tamamen hakemin takdiridir.

VAR’dan sonra çift subap!

Maçın hakemi Caner Ak takdirini yapmış, Kayode’nin ağzından dökülen sözleri, ‘saldırgan, hakaret edici ve küfürlü’ olarak kabul etmiş, kırmızı kartını göstermiştir. Disiplin Kurulu üyeleri masa başında kendilerini ‘hakem yerine koyarak’, hakemin kararını değiştirmişlerdir. ‘Bu ihlal kırmızı kartı değil, sarı kartı gerektirir!’ demişlerdir. Bundan böyle Disiplin Kurulumuz’dan gösterilmeyen kırmızı kart, verilmeyen penaltı olduğunda da düzeltmelerini bekliyoruz. Nasılsa bir kere hakemliğe soyundular, devamı gelsin! VAR’dan sonra çift subap olur!

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...