Bir oyun nasıl yönetilemez!

21 Nisan 2014, Pazartesi 02:30
- A +

Eğer futbol, oynayan ve yönetenden çok izleyenin oyunu olamıyorsa, sadece ‘güç’ ve ‘para kazanma’ faaliyetine indirgenmiş demektir. Böylesi kritik bir maçta Beşiktaş, yönetiminin de üstün öngörü ve gayretleri sonucu (!) öyle bir statta ‘bir avuç’ seyirciye oynuyorsa, bu işte yanlış giden çok şey olmalı! Anladık ki, bu cin fikirli ‘E-Bilet’çiler, aslında bize ne söylemiş oluyorlar; “Güvenlik her şey, futbol hiçbir şeydir!” Kafa kurcalayan bir soru... Onca kontrol mekanizmasına, gelişmiş yöntemlere rağmen acaba insanlar ‘kolaylıkla tespit edilebilecekleri koltuklarında oturmuş mudur? Öyle ya, 50. dakikalara doğru tribünden ‘tanıdık’ küfürlü bir tezahürat yükseliyor. Bu, eskiden saha kapatmaya neden olan bir ‘suç’tu! “Suçtu” diyorum lakin artık ‘Passolig’ kartı var ve oradan aldığınız ‘E-Bilet’le herkesin yeri yurdu belli! En azından iş teoride böyle! Artık, suçluları bulup cezalandırmak bu sistemi kuran görevlilerin yetki alanında. Bakalım ne yapacaklar? Diğer bir soru da şu... Statlarda polis görmek istemeyen UEFA’cılar, saha kenarındaki dizi dizi polisleri görünce gelecek sezon en kıymetli organizasyonları olan Şampiyonlar Ligi’nin marka değeri için neler düşünmüştür acaba?

Ve bir başka soru.. Biz nerede yaşıyoruz? ‘Karşı’ gazetesi kapandı ama Olimpiyat’a aday ülkenin Olimpiyat Stadı’nda hâlâ gazetenin reklamları dönüyor! Allahım sen aklımızı koru!  Maç 1-1 bitiyor. Sanırım en çok konuşulacak şey, 87. dakikada hakem Halis Özkahya’nın, Dany’nin saçma sapan hareketinden sonra çıkarttığı sarı kart ve ardından Fenerbahçeli Caner Erkin’in gol olma ihtimali olan serbest atışta topu taca atması olacak... Kim haklı? Dany mi, Halis Özkahya mı, Caner mi? Üç bilinmeyenli bir denklem daha... Kendisini pek severim, Melih Şendil maç bitimi, “Sahadaki futbolla konuşulacak bir maç” mealinden bir bitiriş yaptı. Kusura bakmasın... Böylesi bir maç sahada oynananla değil ancak ‘futbol’la konuşulur ve bu oyun Yiğiter Uluğ’un yerli yerinde çevirisiyle söylersek; “Futbol asla sadece futbol değildir.” Peki bu maç ne öğretmiş olmalı; “Bir ülke nasıl yönetilemez...” İşte onu...

YORUM YAZ

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.