Sabreden Derviş !

22 Ocak 2019, Salı 19:23
- A +

Tenis bir sabır ve süreklilik oyunudur diyoruz hemen hemen her iki yazıdan birinde. Süreklilik sabır gerektirir. Bunlar yetenek ve çalışmayla da birleşince işte o zaman beklenilen başarı gelir. Avustralya’da bunu neredeyse her gün yaşıyoruz.

Başlıca örnekler Zverev-Raonic, Tiafoe-Dimitrov, Nadal-Tiafoe, Barty-Sharapova ve Pavlyochenkova-Collins maçlarıydı. İlk örnekle savımızı sürdürelim.

Zverev-Raonic maçı aynı zamanda koçların da mücadelesiydi. Bilindiği gibi Zverev, İvan Lendl ile anlaşmış, Raonic ise bir süredir zaten bir başka efsane Hırvat Goran İvanisevic’le çalışıyordu.

Bu maçta topun 29 vuruşa kadar oyunda kaldığına şahit olduk. Büyük bir çoğunu Raonic aldı. Neden aldı biliyor musunuz ? Çünkü bir taktikle oynuyordu ve sabırla o taktiğe sadık kaldı. Slice gelen bir topa yanıt olarak abanırsanız ya fileye takarsınız ya da brandaları bulursunuz. Zverev hırsını kurbanı oldu. Sürekli Raonic’in slice toplarına tüm gücüyle vurmaya çalıştı. Onun başlıca yanıtı gelen topu aynı şekilde hatta daha da yumuşak bir şekilde geri göndermektir.

Benim kendime yaşam felsefesi yaptığım bir söylemim vardır. Yaşantımın her evresinde bu saptamamın yararını gördüm : “Hırs mantığı aştığı zaman tehlikeli olur” . Burada da Zverev eğer sabır gösterip rakibinin bir açığını beklemek yerine işi güçle, kuvvetle sonuçlandırmaya kalktı. Hırsına kapılıp hata üzerine hata bindirince 61,61,76 gibi üzücü bir skorla turnuva dışı kaldı. İlginçtir ki bir sabır timsali olan Lendl bunu oyuncusuna aşılayamamış. Ya da oyuncu keçi inadına sahip ki bu daha büyük bir olasılık.

Bugünün maçlarında Nadal “İspanyol Boğası” lakabının hakkını verdi. ABD’li Tiafoe ne olduğunu anlamadan (1’45” civarında) maç bitti!

Kadınlarda aynı durum Kvitova karşısındaki evsahibi Barty’nin başına geldi. Çay koymaya gittim. Geldiğimde maçın son oyunları oynanıyordu (61,64). Herhalde Kvitova bir yere yetişecekti…Abartmıyorum sadece 1 saat sürdü maç. Diğer maçları zaten sabah ki yazımda bulacaksınız.

Yarınki (Salı) maçlar sabaha karşı 03:00’te Osaka-Svitolina ile başlıyor. Osaka bu formuyla favoridir. Ancak unutmamak gerekir ki Svitolina fevkalade akıllı ve beklenilmeyenlere imza atmış biridir.  

Akabinde Serena Williams ile Karolina Pliskova korta çıkacaklar. Aralarındaki istatistikte kıl payı ABD’li önde. Ama “Uzun Kadın” iyi bir günündeyse fevkalade bir maç izleyebiliriz. Gündüz seansında son maç Kanadalı Raonic ile Fransız Pouille arasında. 3-0 Raonic önde. Birisi 2016 Avustralya olmak üzere her üç maçı da rahatlıkla almış.

Bizim saatimizle öğleye doğru (11:30) ise Djokovic,  Japon Nishikori ile mücadele edecek. Sırp raket kesin favori. Hele bu formuyla iyi bir antrenman yapacağını düşünüyorum.

İyi akşamlar.


YORUM YAZ

Sıradaki haber yükleniyor...