Aldanmaya müsait

24 Şubat 2009, Salı 04:30
- A +

Çok parlak bir skorla kaliteli bir rakibi yenmiş olsa da aldanmamalı Beşiktaş... Daha doğrusu kendisini zamansız havaya sokmamalı. Son oynadığı maçta dahi bir 90 dakikanın iki yarısı birbirinden anormal derecede farklılık arzediyorsa takım oyunu açısından henüz hallettikleri birşeyin olmadığını bilmeliler. Eğer Fenerbahçe ve Galatasaray, hatta son hafta Trabzon da hesapsız puan kayıpları yaşamasaydı (ki hesapta olanları Mustafa Denizli çok önceden not etmişti) Beşiktaş’ın bugün olduğu içi fıkır fıkır kaynayabilecekmiydi, bunu düşünmek lazım.
Siyah-Beyazlı ekipte öncelikli sıkıntı ofansa dönük kurgunun hala netlik kazanamaması. Yani şu oyuncular ile şu düzen kalıcı olsun diyemiyorsunuz. O yüzden bazen oyunun karşılığı skor gelmiyor, Trabzon maçı örneği gibi. Bazen de skorun karşılığı oyun 90 dakikayı yansıtmıyor. Son hafta gözlemlendiği gibi...
Çok değişkenlik Denizli’nin ya hala tatmin olamadığının ya da mecbur olduğunun göstergesi. Beşiktaş’ın ofansa dönük çoğunluğu istikrarsız. Ya Denizli zorladığı halde olmuyor ya da bu durumu kabullenmiş nöbet dağıtıyor. Kaldı ki, her deneyişte o veya bu şekilde farklı veriler çıkıyor ortaya. Yaratıcı oyuncu çokluğunda Beşiktaş pozisyon sıkıntısı çekiyor. Tello oyuncu kurucu pozisyonunda tek başına kalırsa daha verimli oynuyor. Çift forvet düzeninin yararları oldu. En azından Beşiktaş serbest atışlarda daha aktif hale geldi. Ama organize hücum adına bir açılım kazandı mı diye sorarsanız, öyle birşey yok. Delgado ve Yusufsuz bir 11’in net bir skor yakalayabileceğini görmek Beşiktaş adına olumlu. Savunma kenarlarının hücuma katılımında rakip savunmaların daha kolay çözülebileceğini farketmek de...
Ama sonuçta baktığımızda hala arayış içinde olan bir ekip Beşiktaş. Şampiyonluk için heveslenmesi için henüz erken. Tünelin ucu ne zaman görünür, sorusunu ise bir okurumun bana aktardığı tespitle cevaplayayım. Özer Yaldızipek diyorki, “Ne zaman İbrahim Toraman’ın Gaziantep’e atılan 3. golde üstlendiği yapımcılığı Serdar Özkan ve Holosko üstlenirse, Kartal da ışığı o zaman görür.” Doğru söze ne denir..

YORUM YAZ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.