Obi Mikel seviye atlatır

03 Temmuz 2019, Çarşamba 19:05 Son Güncelleme: 03 Temmuz 2019, Çarşamba 19:08
- A +

Geçen sezon Trabzonspor kadrosunda doğal mevkisi defansif orta saha olan tek oyuncu Onazi’ydi. Onazi sakatlanmadan önce Ünal Karaman haklı olarak Yusuf ve Abdülkadir Ömür’e yer açmak için Sosa’yı Onazi’nin yakınına 8 numaraya çekerek ligin en etkili merkez orta sahalarından birini oluşturdu. İki ofansif bek oyuncusu Pereira ve Novak, Selçuk-Colman ikilisinden beri en verimli Trabzonspor orta sahası düzeni sayesinde sezonun ilk yarısında çok iyi performanslar sergilerken Bordo-Mavililer ilk 2 yarışında kayda değer parlak bir performans sergiledi. Bu orta saha kurgusunda Yusuf ve Abdülkadir Ömür’ün yıldızları da iyice parladı. Ta ki üst üste gelen sakatlıklara kadar...

Çok şey katar

Belki Onazi, sakatlık yaşayan oyuncuların en yeteneklisi değildi ancak mevkisel açıdan gerçek bir alternatifi olmadığı için Nijeryalı defansif orta sahanın yokluğunda bir süre takımın dengesi bozuldu. Stoper Zargo Toure ve sağ bek Kamil Çörekçi gibi oyuncular Onazi yerine mecburiyetten ön liberoda denenirken, Yusuf da mevkisel açıdan daha geriye çekildi ve bu süre zarfında doğal olarak rakip kale önündeki etkinliği azaldı. Aslında daha ofansif orta saha özelliklerine sahip Abdülkadir Parmak’ın 25 yaşından sonra verimli bir defansif orta sahaya dönüştürülmesi, Ünal Karaman’ın büyük bir taktiksel pansuman başarısıydı. Ancak sezonun toplamına bakarsak Trabzonspor 4-2-3- 1’in savunma önündeki merkez orta saha ikilisi açısından hem sayısal hem de niteliksel olarak eksik kaldı. Kafadan bu açıdan bakarsak Obi Mikel hem sayısal hem de nitelik açısından Trabzonspor orta sahasına çok şey katabilir.

Sahanın her yerinde

Niteliği biraz açalım: Obi Mikel hepimizin yıllarca yakından izlediği gibi 10 yıl boyunca Chelsea’de Makalele gibi mevkiye adeta adını koymuş bir ön liberonun da Essien gibi mevkinin değişim dönüşümünde belirleyici rol oynamış elit oyuncuların yerini doldurmayı başarmış bir isim. Chelsea’deki son sezonunda Terry ve Cahill’in ikisi birden sakatlandığında stoperde de iş gören çok yönlü ve sahanın her yerinde geçer akçe olan niteliklere sahip. Nijeryalı futbolcu, zamanında nefes kesen şampiyonluk yarışları yaşayan Chelsea ve Manchester United arasında adeta bir transfer savaşı yaşanmasına neden olmuş kalitede bir kumaşa sahip. O dönemde daha çok bir ofansif orta olan Obi Mikel bizzat Mourinho tarafından defansif orta sahaya dönüştürülmüştü.

Besic: Takıma güven kattı

Scolari’den, Ancelotti’ye birçok elit teknik direktörün tercih ettiği Mikel için son 6 ay formasını giydiği Middlesbrough’un teknik direktörü Tony Pulis de olumlu sözler sarf ediyor: “Obi Mikel gerçekten de tüm takım arkadaşlarını çok olumlu yönde etkiledi.” 2019 ara transferinde Obi Mikel’in takıma katılmasından sonra son 1 aya kadar İngiltere Premier Lig’e çıkma mücadelesinde iddialı konuma gelen Middlesbrough’da son 6 ayda performansı en çok yükselen oyuncu ise şüphesiz Obi Mikel’in yanında oynayan Muhammed Besiç’ti. Zirve yapan form grafiğinin sırrı sorulan Besiç verdiği cevapta Obi Mikel’in katkısından da bahsetmişti: “Mikel, mental gücü ve topla sakinliği ile takıma büyük güven kattı.”

Championship’te zorlanmadı

Obi Mikel fiziksel açıdan daha az zorlayıcı olan Çin Ligi’nden sonra fizik mücadele seviyesi açısından adeta bir Serengeti Ormanı olan İngiltere Championship’te fazla zorlanmadı. 32 yaşında olduğu için fizik mücadele seviyesi açısından bir başka Serengeti Ormanı olan Süper Lig’de bu ne kadar uzun süre devam eder, bilinmez. Lakin bu açıdan bakınca Trabzonspor yönetiminin sözleşmeye eklediği 2 yıldan sonra belli dakika alma karşılığı artı 1 yıl opsiyonu gerçekten başarılı bir fikir.

Gençleri geliştirir

Besiç’in sözlerinden yola çıkarsak özel genç yeteneklere sahip olan Trabzonspor’da Pereira, Sosa gibi iki tecrübeli lider oyuncunun yanına bir de Mikel’in eklenmesi genç yeteneklerin gelişmesi açısından ekstra değerli olabilir. Taktiksel açıdan da Mikel’in topla sakinliği ve baskı altında bile topu ustaca yönlendirmesi, Ünal Karaman’ın A planı olan sakin pas futboluna 90 dakikalık istikrar kazandırabilir. Bu Trabzonspor açısından gelecek sezon hayati bir öneme sahip çünkü Trabzonspor geçen sezon 75. dakikaya kadar mutlak hakimiyet kurduğu birçok maçta son 15’te kadro darlığına sebep düşen kolektif performans nedeniyle puan kaybetti. Mikel takım oyununu bu açıdan daha ekonomik hale getirebilecek, sonlarda oyunun temposunu takımı lehine dikte edebilecek tecrübede bir oyuncu.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...