Fenerbahçe başkanlık seçimi ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Kongrede kaç kişi oy kullanacak?

Fenerbahçe’de haftalardır beklenen hafta sonu geldi çattı. Camiada seçimli genel kurul heyecanı yaşanacak. Mevcut başkan Ali Koç ile kendisinden önce 20 sene koltukta oturan Aziz Yıldırım yarışacak. Pazar günü ise kozlar paylaşılacak. Oy kullanma işleminin sonrasında sandıklar kapanacak, camia nefesini tutup sonuçları bekleyecek.

Fenerbahçe başkanlık seçimi ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Kongrede kaç kişi oy kullanacak?

Fenerbahçe Spor Kulübü, bugün ve yarın tarihinin en önemli ve heyecanlı günlerinden ikisini yaşayacak. Haftalardır merakla beklenen hafta sonu gelip çattı. Sarı-Lacivertliler’e 3 yıl boyunca önderlik edecek kişi, bu genel kurulda belli olacak. Yarış, mevcut başkan Ali Koç ile kendisinden önce 20 yıl boyunca koltukta oturup kulüp tarihine adını yazdıran Aziz Yıldırım arasında geçecek. Fenerbahçe’de seçimli kongreler iki güne yayılıyor. Statta yapılacak genel kurulda ilk gün olan bugün kapılar saat 09.00’da açılacak. Kongreye katılacak üyeler giriş kartlarını aldıktan sonra içeri girebilecek. Kartlar, yarın da geçerli olacak.

Haberin Devamı

İlk gün heyecanı

Başkanlık seçimi için oy verme işlemi yarın yapılacak. Ancak ilk gün de genel kurul divan başkanlığı için oylama yapılacak. Bu seçim bile son derece heyecanlı geçecek. Geçmiş kongrelerde genelde Yüksek Divan Kurulu Başkanı seçilirdi. Ancak bu kez durum farklı. Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Şekip Mosturoğlu’nu üyeleri arayıp Aziz Yıldırım için oy istemekle suçlamış, “Seçilirsem kendisiyle çalışmayacağım” demişti. Mosturoğlu ise bunun doğru olmadığını dile getirip, Koç için, “Ayrıcalık görmeye alışmış kişilere alıştıkları ayrıcalıkları göstermedim” ifadelerini kullanmıştı.

Yüksek Divan Kurulu seçimi ne zaman?

Ali Koç cephesinin kongre divan kurulu başkanlığı için adayı, eski Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük. İlk oylama bugün Mosturoğlu ve Küçük arasında yapılacak. Kazanan kişi, genel kurul divanına başkanlık edecek. İlk gün ayrıca başkan adayları ile genel kurul üyeleri kürsüye çıkıp konuşmalar yapacak. Yarın ise büyük gün... Ali Koç ile Aziz Yıldırım arasındaki başkanlık yarışında oy verme işlemi yarın yapılacak. Beklenti, kongreye 30 binden fazla üyenin katılım sağlaması. Daha önceki rekor, 2018’de yine Koç ile Yıldırım arasında geçen ve 21 bin 500 üyenin oy kullandığı kongreydi. O seçimde Ali Koç 16 bin 92 oyla başkan seçilirken, Aziz Yıldırım 4 bin 644 oyda kalmıştı.

Haberin Devamı

Bu notlara dikkat!

Genel kurulda oy kullanacak üyeler için bugün ve yarın servis imkanı sunulacak. Şişli Cevahir AVM, Ülker Spor Salonu ve Caddebostan Migros önünden ring seferler düzenlenecek. Kongreye sadece 12 yaş altı çocuklar misafir olarak kabul edilecek. Üyeler, kimlik, ehliyet ya da pasaportla giriş masalarından akreditasyon yaparak stada girebilecek. Soy isimlere göre sıralanmış ve SMS’le bildirilen masalardan kartlar alınacak ve aynı numaralı sandıkta oy kullanılacak.

Fenerbahçe başkanlık seçimi: Kongrede kaç kişi oy kullanacak?

Aidatlarını yatıran ve oy kullanma hakkını elde eden toplam 46 bin 410 üyeden yaklaşık 37-38 bininin kongrede sandığa gitmesi bekleniyor. Yeni seçilen başkan ve yönetim kurulu, olağan dışı bir durum olmadığı takdirde Haziran 2027’ye kadar Fenerbahçe’nin komutasını üstlenecek. Seçilen taraf pazartesi günü mazbatasını alarak işbaşı yapacak.

Haberin Devamı

Fenerbahçe başkanlık seçimi ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

Fenerbahçe’de başkan ve yönetim kurulu ayrı ayrı oylandığı için üyelere iki zarf verilecek. Oy kullanma işlemi yarın saat 10.00’da başlayacak ve 17.00’de sona erecek. Yapılacak sayımın ardından Fenerbahçe’nin yeni başkanı belli olacak. FB TV'nin ekranlara getireceği seçim maratonu ile ilgili tüm detaylar fanatik.com.tr'de olacak.

Ali Koç'un vaatleri neler?

  • Stadın çatısına Mustafa Kemal Atatürk yazısının konumlandırılması
  • Türkiye’de ve Avrupa’da zirveye oynayacak yıldızlarla dolu bir kadro
  • Samandıra Tesisleri’nin yeni baştan inşası ve büyütülmesi
  • 2024-2025 sezonunda Süper Lig Şampiyonluğu
  • Türkiye Futbol Federasyonu’nu ibra etmeme

Aziz Yıldırım'ın vaatleri neler?

  • Stadın 70 bin kapasiteye çıkarılması ve modernleştirilmesi
  • Jose Mourinho’nun istediği tüm yerli-yabancı transferler
  • BDDK anlaşmasının sona erdirilmesi. Sözleşmedeki borcun kapatılması
  • 2024-2025 sezonunda şampiyonluk, aksi senaryoda olağanüstü kongre
  • Türkiye Futbol Federasyonu’nu değiştirme

Ali Koç'un listesinde kimler var?

Mevcut başkan Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde Erol Bilecik, Burak Kızılhan, Sertaç Komsuoğlu, Acun Ilıcalı, Ahmet Ketenci, Alper Alpoğlu, Cenk Öztanık, Eren Dişli, Ergun Özen, Esin Güral Argat, Fethi Pekin, Hakan Safi, Hamdi Akın, Hulusi Belgü, Hüseyin Bozkurt, Kemal Danabaş, Mehmet Dereli, Nedim Keçeli, Özgür Özaktaç, Rıfat Perahya ve Selma Rodopman yer aldı.

Haberin Devamı

Aziz Yıldırım'ın listesinde kimler var?

Aziz Yıldırım'ın yönetim kurulu listesinde ise Mithat Yenigün, Mahmut Uslu, Nihat Özbağı, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Mehmet İman, Ahmet Önder Fırat, Fatih Öztürk, Murat Salar, Mehmet Selim Kosif, Batuhan Özdemir, Ömer Onan, Hande Tibuk, Ahmet Özokur, Mustafa Ömer Topbaş, Emin Selim Akgün, Mustafa Aydın Acun, Emrah Tünay, Mehmet Engin Özturan, Savaş Adalet, Berkay Erdim ve Tuna Akın bulundu.

Ali Koç: Kendini Fenerbahçe’nin üstünde görüyor

“Heyecanlı bir yarış olacak. Sonuç ne olursa olsun Fenerbahçe kazansın. Gergin bir atmosferde geçecektir. Üyeler gaza gelmesin, ne yapılırsa yapılsın sadece kongreye odaklansınlar. Aziz Yıldırım ile yarışırsanız, olur ama camia bunu istemiyor. Aziz başkan, ‘Ben Fenerbahçe’nin kendisiyim’ diyor. Kendini Fenerbahçe’nin üstünde görüyor. Geldiğimizden beri çok yol aldık. 2018 yılında batma riskimiz vardı. Kulübü doğru istikamete çevirdik. Bu sayede Mourinho’yu getirebildik. Mourinho ile pazarlık bile etmemiş. 15 milyon Euro vermiş! Biz ekibiyle birlikte 12 milyon Euro’ya anlaştık. Aziz bey, kaybetse bile Mourinho’nun maaşını yarısını vereceğini söylemişti. Verirse ne alâ ama hiç sanmıyorum. Bize bir tane çivi çakmadınız diyor. Çivi çakacak kulüp mü bıraktınız! Biz Türkiye’nin en güçlü kulübü olmak istiyoruz. Bir kere şampiyon olsak bunların hiçbiri söylenmezdi. Şampiyonluklarımız çalındı, bu sene de çalındı.”

Haberin Devamı

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe’yi kurtarmaya geliyorum

“Fenerbahçe Camiası’nı mutlu etmek için geliyorum. Sadece 3 yıl! Eğer şampiyon olamazsam da ilk yıl kongre kararı alırım. İlk sene şampiyonuz! Ali Koç eğer Fenerbahçe’yi seviyorsa, ‘Ben varken şampiyon yapmazlar’ dedikten sonra devreden çıkması lazım. Ali Koç lider değil, başkan! Herkes başkan olur ama liderlik ayrı şey. Ali Koç’un devam etmesini isteyen baronlar var! Bunlar dışarıdan. Bu konuyu sonra açarım, hem de fazlasıyla... Eğer seçilirsem Mourinho ile devam edeceğim. İstediği oyuncuları alacağız Yaşlıların yerine de genç futbolcuları getireceğiz. Ali Koç’un yönetimi 3 ay sonra birbirine girecek! Mourinho bir marka, ona müdahale edemezsiniz. Ancak bunlar müdahale edecek. Geleli 3 gün oldu, oraya yemeğe, buraya forma götürdüler! Fenerbahçe Başkanı, tercümanlık yapar mı! Sen de Fenerbahçe Başkanı olarak bir markasın. Ali Koç sürekli ‘Kavga edecekler’ diye pompalıyor ben kavgaya değil, Fenerbahçe’yi kurtarmaya geliyorum.”

YORUM YAZ