Şampiyonluk değil, İnönü

23 Şubat 2009, Pazartesi 04:30
- A +

Son haftalarda yarıştaki ekiplerin puan kaybetmesi Beşiktaş’ın işine yaradı. Kartal, Fenerbahçe ve Ankaraspor’un önüne geçti. Zirve ile arasındaki farkı kapatarak rakiplerinin ensesinde nefesini hissettirmeye başladı. Doğal olarak şampiyonluğa aç olan camia, sadece bu noktaya kilitlendi. Ancak yönetimin önde gelen diğer isimleri için bu durum aynı olmamalı. Bakınız, daha önceki gün anıtlar kurulu Galatasaray’ın Riva tesislerine inşaat izni verdi. Hani şu konu Fulya olunca yıllardır sürüncemede kalan izin türünden... Pırlanta gibi yükselen Süleyman Seba Kompleksi ile Adnan Polat’ın yaptığı Polat Towers arasında sadece tek şeritli bir yol var. Polat 42 katlı plaza dikerken anında verilen izinler Beşiktaş olunca tam 50 yıl sürüncemede kaldı. Fenerbahçe’nin Kadıköy’deki stadı ruhsatsız. Yan tarafındaki Kenan Evren Lisesi’nin başka yere okul yapma kaydıyla alıp, burayı da ranta çevirme izinleri tamam. Beşiktaş İnönü Stadı’na gelince izinler raflara kaldırılıyor. Sanırsınız ki, Beşiktaş’ın başvuruları Türkiye Cumhuriyeti dışında bir yerleri kapsıyor! Zira TOKİ aracılığı ile Galatasaray’a Seyrantepe’de stat yapılıyor. Burası yeşil alan. Bir tarafı otoban, diğer yanı yok olmaya yüz tutan ormanın başlangıcı. Riva ormanın içi. Derenin kenarı. Denizin üst tarafı. Buraya engel yok. Ancak İnönü olunca Turizm Bakanlığı olmaz diyor.
Oysa Beşiktaş, okulu, yeşil alanı, parkı ya da herhangi bir boş alanı yıkıp stat yapmak istemiyor. Yıllardır var olan ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından, ‘ilk depremde yıkılır’ raporu olan tesis yıkılıp, modernize etmek istiyor. Proje, anlaşma tamam.  İnsan merak ediyor Dolmabahçe Stadı’nın havalandırma tünellerini tıkayan, her geçen yıl sarayı denize doğru iten Swissotel ile, kentin silüetini bozan stadın yanı başındaki Ritz Carlton Otel yapılırken, Turizm Bakanlığı yok muydu... Rahmetli Hasan Doğan olsaydı bu izinler çoktan çıkmıştı. Şimdi kulüp ve camia başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bütün mercilerde hakkını arayıp bu işi bitirmelidir. Bu şampiyonluktan da önemlidir. Zaten engel olunan konu da budur. Böyle bir stat ile geleceğini garantiye alacak olan kulüp, zaten kupalara da ambargo koyacaktır!

YORUM YAZ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.