Güçlü olacaksın

03 Mayıs 2005, Salı 04:30
- A +
Tabii bu güce tapan ülkelerde olur...Şampiyonluğu büyük ölçüde belirleyen maçta Türkiye’nin en eğilmez hakemlerinden biri olarak kabul edilen Cem Papila ve yardımcılarının hatalı kararları Trabzonspor yönetiminin maksadını aşan açıklamalar yapmasıyla sezona damgasını vuracak nitelikteydi... Oysa biz Cem Papila’yı çok sevmiştik... Beşiktaş - Samsunspor maçında gücün değil adaletin peşine düştüğüne inanmıştık... Beşiktaş taraftarları onu taraflı olmak ve işini (!) yapmakla suçlarken biz onu haftanın, yılın hakemi yapmıştık... Ali Güven isminde mimar bir arkadaşım var. O da Papila’ya karşı bir yargı geliştirmişti. O eleştirdi ben savundum... Bu sezon oynanan Galatasaray - Fenerbahçe maçında Ayhan 5 metreden küfrettiğinde ve kırmızı kart göstermediğinde şaşırmış, “Duymamıştır, görmemiştir” gibi aslında inanmadığım bir savunma yapmıştım. “Bu nasıl iş Hakan” demişti, “Kendisi hem kör, hem sağır. Bu mu sizin ideal hakeminiz?” diye sorduğunda cevaplayamamıştım... Maalesef Fenerbahçe - Trabzonspor maçını da onunla birlikte seyrettim! Futbolcuların gözünün içine bakamayan Papila’yı ben de sevmedim. Öyle kötü bir maç yönetti ki; Ali Güven’i Cem Papila’nın kafası karışık bir hakem olmadığı konusunda kimse ikna edemez. Ayrıca ben de savunmam... Güçlü olacaksınız! Hikmet Karaman’ın, “Bildiğini açıkla” demesi 15 günle cezalandırılır ve Tahkim tarafından onanırken, maç içinde 30 metre yol kat edip Giray Bulak’a saldıran Daum’un cezasının tedbirsize çevrilip ertelenmesi tamamen bir güç gösterisi olarak kabul edilebilir... “Futbol asla sadece futbol değildir” isimli kitabın başlığı içeriğinden bile iyiydi. Hala daha iyi ve gerçek...

***

Bunca gürültü patırtının arasında Galatasaray Malatyaspor’u Hakan’ın golüyle geçip Şampiyonlar Ligi elemelerinde oynama hakkını elde etti neredeyse... Orada da başka bir tartışma vardı. Ergun Gürsoy bedelsiz kiraladıkları Saidou’yu oynattıkları için Hikmet Tarıverdi’ye, “Kalıbının adamı değilmişsin. Her yerde seninle uğraşacağım” derken, Tanrıverdi de, “Böyle yöneticilerle şampiyon olsa da Galatasaray, şampiyon olamaz” cevabını verdi. Elbette kiralık futbolcular eski takımlarına karşı özgürce, hem de adam gibi oynamalı, ancak şampiyonluğun başka yerde olduğunu söyleyecek hassasiyetteki insanlar da kimsenin hakkının üzerine oturmamalı! Maçta Serdar Tatlı da hata yaptı elbette... Hakem hocaları penaltı sırasında topa vurulmadan önce sahaya girenlere o kadar taktı ki; hakemler atış sırasında kalesini 3 metre terkedenlere bakmıyor bile. Halbuki aslolan kaleci ve atıcı arasındaki ilişkidir.

***

Bundan sonra heyecan aşağıda... Ankaragücü yendi, nefeslendi. Fikstür dezavantajları var... Diyarbakırspor yenildi, Kayserispor’un yenmesi, Sakarya’nın evine bir puanla dönmesi ile ateş çemberinin göbeğine yerleşti. Fikstürleri avantajlı değil! Trabzonspor maçından sahalarının kapanmaması büyük şans! Bu hafta Fenerbahçe maçının skoru ile değil, seyircinin davranışları nedeniyle düşebilirler... İstanbulspor’a gelince... Onlar gidiyorlar... Ahmet Ertürk öyle bir zamanda, öyle bir açıklama yaptı ki; onları kimse kurtaramaz... Bir de öneri... Madem yardımcılar bu kadar oyunun içinde, onlara da bir düdük verme zamanı geldi, geçiyor! Yapın şu yeniliği!

YORUM YAZ

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.