Günah keçisi Enes Kanter

24 Haziran 2015, Çarşamba 11:10 Son Güncelleme: 31 Mayıs 2018, Perşembe 20:04
- A +
Enes Kanter´i NBA´e ilk ayak bastığı günden beri takip ederim. Sayısız roportajını yaptım. 18 yaşında NBA´e ayak basan bu kardeşimizin bugüne kadar geldiği süreç gerçekten hiç kolay olmadı. Yaşadığı sakatlıklar, Milli Takım ile olan inişli çıkışlı süreçler derken Kanter, bugün için NBA´de değeri 50-60 milyon Dolar olan bir oyuncu oldu. NBA'de her takımın kadrosunda görmek istediği bir isim halinde. Peki bizde Kanter´in durumu ne: Günah Keçisi... Birilerinin egolarını tatmin etmek istediği ve yine o birilerinin burda patron benim biat edecek dediği ve üzerinden kirli oyunlarını yapacakları ´Günah Keçisi´. Milli takım işleri çok ciddi işlerdir dünyada. İyi bir çekirdek kadro yakalamak ve bunun üzerinden başarı sağlamak bazen uzun yıllar sürer.

Önümüzdeki 2015 FIBA Erkekler Avrupa Şampiyonası milli takımımız acısından çok önemli ve bunun devamında her sporcunun hayallerini süsleyen Olimpiyatlar var. Hatırlarsınız zamanında Türk asıllı Almanya Milli Futbol Takımı oyuncusu Mesut Özil ve Fatih Terim arasında çıkan bir telefon muhabbeti yüzünden Özil gibi bir yeteneği Almanlara kaptırmıştık . Özil dünya kupasını kaldırdı ve dünyanın en değerli oyuncularından birisi oldu. Kim kaybetti ego ve biz. Enes Kanter´in bugün yaşadığı durum o günden daha da korkunç Türk sporu için. Enes´in gönülden bağlı olduğu inanç ve değerleri var. Bunlar onun tercihidir, kimseyi ilgilendirmez . Onun bu inaç ve değerlerine NBA´de oynadığı takımlar da saygı gösteriyor. Çünkü onlar için önemli olan parkeye çıkınca işini yapması.

Şimdi gelelim Enes Kanter için verilen bu kararın perde arkasına. Konuşulan şu: Enes Kanter, siyasi görüşünün kurbanı oldu. Savunduğu, inandığı değerleri sosyal medyada fazla dile getirmesi bazı kesimleri rahatsız etti ve o nedenle bu ceza kesildi...

Eğer bu doğru ise yakında milli takımlarda oynayan oyuncular sayısında ciddi bir düşüş olur ve günah keçilerinin sayısı artar. Politikacıların görüş ve kararlarını Milli takımlara sokmak ve uygulamak sporda zaten çok az olan değerlerimizin sonunu getirir.

Bu ilk teori doğru ise başta Harun Erdenay ve Basketbol Milli Takım Teknik Direktörü Ergin Ataman, derhal onurlu bir şekilde istifa etmelidir çünkü ileriki yıllarda üzerlerinden atamayacakları kara bir leke ile yaşarlar. Gelelim ikinci meseleye. Enes Kanter´in Ergin Ataman ile olan iletişim kopukluğu, telefonlarına çıkmama meselesine... Bu, Enes Kanter gibi elindeki en değerli oyuncuyu milli takım kadrosuna almamak için bir sebep değildir. Milli takım kadrosunu açıklarsın, gelen gelir, gelmeyenin sorumluluğu kendisindedir ve dünyanın her yerinde bu iş böyle olur.

Ergin Ataman, basketbol bilgisini ve egolarını bir teraziye koymalı ve vicdanı ile oturup tekrar düşünmelidir. Enes Kanter, milli takımımız için kazanılması gereken ve elinden gelenin en iyisini verecek bir değerdir. ´Günah Kecisi´ değil.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...