'Yasalar değil biz değişmeliyiz'

Trabzonspor'un tecrübeli hocası dün önemli açıklamalar yaptı: “Kanunların yerine kendimizi değiştirmemiz daha önemli. Daha iyi bir ortam için çıkacak kanuna 'evet' ama suçu örtmek için yapılıyorsa 'hayır' derim

09 Eylül 2011, Cuma 02:00
- A +
'Yasalar değil biz değişmeliyiz'

Güneş’ten inciler...

“Şike soruşturmasına ilişkin yaşanan süreçle ilgili kimse oh demesin. Herkes payını alacaktır. Hiç ilgisi olmayan kişi de, çocuklarımız da... Belki bugün en az kaybı bizler yapıyoruz, işin içinde olanlar. Çocukları bilmeden zehirliyoruz. Gelecek nesildeki insan tiplemesi, hayata bakışını etkileyecektir. Çalmanın, suçun benimsenmediği bir hayat istiyorlar. Eşitlik, adalet, sevgi, düzgün bir hayat istiyorlar. Çalışırken rahatlık, güven istiyorlar. Şüphe görmek istemiyorlar. Onlara o zemini hazırlaması gereken bizleriz.”

‘Suçun cezası olmalı’

“Birlikte suçun karşısına geçmemiz gerekiyor. Suçu yanımıza alırsak bunu asla düzeltemeyiz. Suçun bir cezası olmalı, kim olursa olsun. Bilmeden yapılan hatalara hoşgörü olabilir, onu düzeltmek için şans verilmeli ama suç yapılıp da onun karşısında çözüm aramak adına suçu örtbas edersek, yeni suçlar gelecektir. Hasta olmak istemiyorsak önce mikropları öldürmeliyiz. Aksi halde vücudu saran yara kansere dönüştükten sonra çözümü zorlaşır. Şimdiki durum görüyorum ki, herkes el atmaya başladı. Keşke daha önceden atılsaydı ve en küçük yanlışlar düzeltilebilseydi.”

‘Birlikte yaşamalıyız’

“Kanunları değiştirmek yerine, insanın kendisini değiştirmesi daha önemli. Komünizm rejimiyle yönetilen bir ülkede demokrasiye geçtiğinizde eğer aynı kişilerle demokratik anlayışı yerleştirirseniz hiçbir şeyin değişmediğini göreceksiniz. O halde düşüncelerin değişimi kanunların değişimden çok daha önemli. Türkiye hepimizin, birlikte yaşamayı da öğrenmek durumundayız.”

‘Herkes kendi işini yapsın’

“Herkesin kendi işini yaptığı bir lig istiyoruz. Yönetici yönetici gibi, oyuncu oyuncu gibi, medya medya gibi, teknik direktör teknik direktör gibi, taraftarın taraftar olduğu bir iş anlayışı geliştirmek gerekiyor. Herkes kendi birimi içinde kalmalı. Maç sonrası konuşacak kişiler oyuncular, hakemler, antrenör olmalı. Sahada işi yapan onlar. Kamuoyunda sıkıntı oluşuyor aksi halde. Tüm birimler kendini yeniden gözden geçirmeli.”

‘Magazinci de konuşuyor’

“Kanunla ilgili hiç bilgim yok. Ancak şunu söyleyeyim. Eğer daha iyi, huzurlu bir ortam sağlanacaksa çıkan kanuna herkesin ’evet’ demesi gerekiyor. Ama suçu örtmek için yapılıyorsa kesinlikle ’hayır’ derim.
Kanunları değiştirerek de düzeni, huzuru bulamayabilirsiniz. Son dönemlerde hep hukukçular konuştu, buna çok üzüldüm. Bir ara magazinciler konuştu, çıktı gittiler. Futbol öyle bir olay ki, herkesin konuşup sonra çıktığı olay.”

İtiraf etti!

“Şampiyonlar Ligi’nde gruba baktığımızda 4 takım içinde birinci de sonuncu da olabiliriz. Her şeyi bekliyoruz. Takımdan yerli oyuncular ayrıldıktan sonra üç mevki daha boşaldı. Bu büyük bir travma ve itiraftır. Aslında kadromuzu dağıttık. Yaptığımızı yıktık, yeniden yapıyoruz. Biz heyecanı seviyoruz. 12 yabancımız var, bu sayı doğru değil. Yerli oyuncu konusunda soruldu bana ama alacağımız oyuncular bıraktıklarımız olmalıydı. Böyle olunca yabancıya yöneldik.”

 

2
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...