Venezuela nerededir? Venezuela başkanı kimdir?

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisine drone olarak bilinen insansız hava araçları ile bir suikast girişiminde bulunulduğunu açıkladı. Saldırının ardından internet kullanıcıları Venezuela nerede? Venezuela Başkanı kim? Sorularının cevaplarını aradı.

05 Ağustos 2018, Pazar 17:02
- A +

Venezüella Hükümeti Bakanı, Başkan Maduro'nun konuşması sırasında tören alanına üzerinde patlayıcı bulunan drone ile saldırı düzenlenmek istendiğini açıkladı. Bakan, Maduro'nun herhangi bir yara almadığını ve güvenli bir yerde olduğu bilgisini de paylaştı.

Saldırı girişimi, Başkan Maduro Venezuela'nın Ulusal Muhafız Ordusunun başkent Caracas'taki 81. kuruluş töreninde konuşurken gerçekleştirildi.

Bilgi Bakanı Jorge Rodrigues 7 askerin yaralandığını açıkladı.

Saldırıyı SoldadoDfranela adındaki hükümet karşıtı terörist örgüt üstlendi. Saldırıyı C4 yüklü 2 dronla gerçekleştirdiklerini ama Maduro'ya ulaşmadan drone'ların Başkanlık Muhafızları tarafından düşürüldüklerini duyurdu.

Venezueala nerededir?

Venezuela ülkesinin Karayıp Denizi ve Atlantik Okyanusuna kıyısı bulunmaktadır. Venezuela Ülkesi 23 eyalet, 9 bölge ve bir başkentten oluşmaktadır. Ülkenin başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Karakas şehridir.

Venezuela 916.445 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. Ülkenin resmi dili İspanyolcadır. Ülkede İspanyolca dışında Portekizce, Arapça, Almanca, İngilizce ve Çince Dilleri de kullanılmaktadır.

Venezuela ülke halkının büyük bir çoğunluğu Roman Katolik kilisesine mensuptur. Ülkenin para birimi Venezuela bolivarıdır. Venezuela tropikal bir iklime sahiptir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır.

Venezuela 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize istememektedir. Türkiye’den Venezuela’ya direk uçuş bulunmadığından Paris, Roma, Madrid ve Lizbon ülkeleri üzerinden ulaşım sağlanmaktadır.

Maduro kimdir?

Nicolás Maduro 23 Kasım 1962 yılında Venezuela'da doğdu. doğdu.

Maduro eski devlet başkanlarından Hugo Chavez'in altında Ekim 2012 tarihinden itibaren Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış bir Venezuelalı politikacı. Chavez'in ölümünün ardından geçici başkan olarak görev yapmış, 14 Nisan 2013 günü yapılan genel seçimlerin ardından devlet başkanlığına seçilmiştir

Nicolás Maduro, Ağustos 2006 ile Ocak 2013 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı oldu. Kendisi, milletvekili ve dışişleri bakanı olarak "Chavez'in iç çemberinin en yetenekli yönetici ve siyasetçi" olarak tarif ediliyor.

Sendikaların yasak olduğu 1970'ler ve 1980'lerde Karakas metro işçilerini temsil eden Maduro, bir otobüs şoförü olarak çalışırken siyasi kariyerine başladı. Beşinci Cumhuriyet Hareketi'nin (MVR) kurucularından biri olarak kabul edilir. Nicolás Maduro, Hugo Chavez'in 1992 yılında yaptığı başarısız darbeden sonra, 1994 yılında hapishaneden serbest kalmasındaki rolü ile biliniyor. Chavez'in 1998 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında bölgesel siyasi koordinatörlerinden biri olarak onun hizmetindeydi. 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 3 gün sonra, 10 Ekim 2012 tarihinde, Başkan Chavez'in Başkan Yardımcısı olarak atandı. Dışişleri Bakanı görevinden ayrılarak 12 Ekim 2012 tarihinde yeni görevine başladı.

5 Mart 2013 tarihinde Devlet Başkanı Hugo Chavez'in, tahminen kansere bağlı komplikasyonlar sonucu nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından Venezuela yeni devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanana kadar Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, bir ay süre için geçici olarak başkanlık görevini devraldı. 14 Nisan 2013 günü yapılan seçimlerde galip gelerek devlet başkanlığına seçildi.

6 Aralık 2015'te yapılan seçimde Devlet Başkanlığını ve 17 yıllık sosyalist hükümeti kaybetmiş; muhalefetteki merkez ve sağ partilerin ittifakına yenilmiştir


YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.