"Umarım güzel günler geri gelecek"

AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, gündeme ilişkin konularda önemli açıklamalarda bulundu.

07 Eylül 2011, Çarşamba 16:13
- A +
'Umarım güzel günler geri gelecek'

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahim Albayrak'ın iş yerinde verdiği öğle yemeğinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şükür, futbolun içinde yaşananların herkesi üzdüğünü belirterek, "Herkes bize soruyor, fakat yargıya intikal etmiş konuda çok fazla bir şey söylemek istemiyoruz. Medya yoluyla ortaya çıkan bazı bilgiler var. Kesin olmamakla birlikte onlar üzerinden yorum yapmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum. En azından yargı kararı verdikten sonra her şey ortaya çıkacak. Futbolun bizi tekrar televizyon ekranlarına, gazete köşelerine çekeceği güzel günlerin gelmesini diliyorum. Umarım Türk futbolu çok başarılı günlere yeniden yelken açar. Biz de başta mecliste olmak üzere, spor arenasında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sayın Bakanımız da zaman zaman açıklamalar yapıyor. Kendisi de hukukçu aynı zamanda. Bütün kulüplerimizdeki birlik ve beraberliği sağlamaya çalışıyoruz. En çok ihtiyacımız olduğu günler bu günler. Uluslararası arenada da daha farklı bir konuma gelmemek için birlik olmak durumundayız" diye konuştu.

Hakan Şükür, Arda'nın çok tartışılan açıklamasıyla ilgili olarak da şunları söyledi:
"Zaten hassasiyetlerini anlattı. 'Ölümler olmasın, niye ölüyoruz' dedi. Herkesin evladı var, o anlamda düşünüyor. Biz hükümet olarak bu konuda büyük bir çaba gösteriyoruz. Onlarca çaba gösteriyoruz bu kardeşliğin pekişebilmesi için. Bunu yaparken de çok ağır eleştiriler alıyoruz. Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin ağzımızdan çıktığı günlerde bunları duymak hoş değil. Benimde içinde olduğum bu süreçte, sporun da birleştirici unsurlarını harekete geçirerek her bölgeye giderek, orada insanlarla konuşarak, yüzleşerek var gücümüzle çalışıyoruz. Arda'nın açıklamalarında belki sürçülisan olmuş olabir ama duygularını en iyi bilen benim. Futbolcu karakteri, ülkesini sevmesi, içinde bulunduğu takımlarda sonuna kadar hizmet etme anlayışı ve duygusal yapısı, belki farklı kesimlerin olayı farklı yere getirmek için söylediği cümlelerle farklı bir boyut kazanmış olabilir. Ama Arda'nın hisleri açıktır. Ben kendisini tanıyan ve çok da güvenen biri olarak çok seviyorum. Bence kötü bir açıklama yapmadı. Dostluğun, kardeşliğin, beraberliğin pekişmesi, ölümlerin durması adına güzel şeyler söyledi. Umarım BDP de meclise girer, Demokratik haklarını orada hep beraber konuşarak, kardeşçe halletmeye çalışırız."

Şükür, Türkiye'nin Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki şansını ise şöyle değerlendirdi:
"En iyi ikincilik adına Azerbaycan'ın kazanması iyi olmadı. Kazakistan öndeyken bayağı bir umutlanmıştık. Ama netice itibariyle biz biraz zoru seviyoruz. Yumurta tavaya geldiği zamanki an bizim için daha değerli oluyor. Orada daha bir bütün oluyoruz herhalde. Biz de içinde olduğumuz dönemlerde zaman zaman bu durumu yaşadık. Amaç oraya gidebilmek. İnşallah mutlu olacağımız skorları Azerbaycan ve Almanya maçlarına alırız. Ancak o maçlar da kolay değil. Azerbaycan çok iyi bir takım. Çok iyi mücadele ediyorlar. Türkiye de iyi bir piyasa . inşallah sporumuzun içerisindeki bu yapı güzel bir hal alır. O sürece kadar arkadaşlarımız daha formda olurlar, kafalarından birçok sorunu atmış olurlar. Milli takımımız çok önemli. Oynayan oynamayan birçok genç arkadaşımızın kafasına bu fikirleri sokmamak lazım. Yargıyı bekleyeceğiz ve biz de sonuna kadar saygılı olacağız. Türk sporu düzelecekse ve temizlenecekse buradaki en yetkili merci yargıdır. Orada verilen kararlar bizim en değer vereceğimiz kararlar olacaktır."

Bu sezon Süper Lig'de hangi takımı şampiyonluğa yakın gördüğü yönündeki bir soruya ise Hakan Şükür, "Türkiye'de psikolojiyi en iyi yöneten takımlar şampiyon oluyor. Ama Türkiye'nin de Katar, Dubai gibi hava alması, büyük takımlarımızın Anadolu takımlarına karşı eski hissedilir ağırlıklarının olmamasını da beraberinde getirdi. Paralar arttı, önemli transferler yapıldı. Baştan bu işi sıkı tutan, oyuncusunun kafasına bu işi iyi sokan takımlar başarılı olacaktır. Bursaspor'un şampiyonluğundan sonra herkesin ümitlendiği bir lig oldu. Büyük takımlarımızın dışında Gaziantepspor'un iyi bir takım olduğunu düşünüyorum. Tabii ki büyük takımlar şampiyonluğun en büyük favorisidir. Çünkü çok büyük rüzgar alıyorlar arkasına. Taraftar kitlelerinin sinerjileri çok fazla. Şampiyonluk yarışının bu takımlar arasında olacağını düşünüyorum. Ama benim şahsi düşüncem, bu süreçten moralli ayrılan, Şampiyonlar Ligi'nde de devam eden Trabzonspor biraz daha avantajlı diye düşünüyorum. ama Galatasaray da çok önemli bir kadro kurdu. Önemli oyuncular aldı, kaliteli bir kadro oluşturdu. Ne kadar kadro kurarsanız kurun, onu iyi yönetmek gerekir. Onda da bir avantajı var Galatasaray'ın. Takımın başında Sayın Fatih Terim var. Alınan oyuncuların geçmiş dönemden sorunları olabilir ama iç bünyede sadece Türkiye'de oynayan Galatasaray, şampiyonluğun en büyük favorisi olacaktır. Trabzonspor ile Galatasaray'ın şampiyonluğun en büyük favorileri olacağını düşünüyorum.

Süper Lig'de bu sezon uygulanacak Play-Off sistemine de değinen Hakan Şükür, şunları söyledi:
"Play-off sistemi inşallah hayırlı olur. Yaşamadan görmeden bir şey dememek lazım. Her takımın şampiyon olma şansı daha yüksek. Herhangi bir Anadolu takımı, 4.'lüğü hedef seçip şampiyon olabilir. Ligin sonlarına doğru farklı durumlar da yaşayabiliriz. Onu, o zaman göreceğiz. O zaman şikayetler başlayacak. Ben başlangıç itibariyle böyle bir kararı saygıyla karşılamak gerek diye düşünüyorum. İnşallah hepimizin keyif alacağı bir lig olur."

Hakan TARHAN/İSTANBUL DHA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...