Skandal ölüme skandal savunma!

31. Uluslararası Prens Adaları Şampiyonası'nda hayatını kaybeden eski milli yüzücü Timur Akıncı'nın ölümündeki sağlık ihmali iddiasına yapılan savunma da trajik oldu! Akıncı'nın kalbinde stent olduğu, ambulansın 3 dakikada olay yerine geldiği ifade edildi. Ancak şu sorunun cevabı verilmedi: 450 sporcunun yüzdüğü bir turnuvada neden hazırda bir sağlık ekibi yoktu!

03 Ağustos 2015, Pazartesi 02:30
- A +
Skandal ölüme skandal savunma!
Kınalıada’da düzenlenen 31. Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası’nda kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren 47 yaşındaki eski milli yüzücü Timur Akıncı’nın ölümü, sporda sağlık ihmalini bir kez daha ortaya çıkarmıştı. Avrupa Yüzme Federasyonu’nun takviminde yer alan ve yaklaşık 450 sporcunun katıldığı uluslararası şampiyonada, hazırda bir sağlık ekibini olmadığı iddialarını FANATİK gündeme taşıdı.

Bu haberin ardından Akıncı’nın ölümü hakkında verilen demeçler ve yapılan savunma da ihmal iddiaları kadar, cevabı beklenen sorunu yanıtı olmadı. Yarışmayı organize eden yetkililer, ‘Doktor yok’ iddialarını yalanlarken, ambulansın 3 dakikada salona geldiği, hatta 5 kişilik bir sağlık ekibin olaya müdahale ettiği ifade edildi. Ancak şampiyonayı izlemeye gelen ve olayı bire bir yaşayan tribündeki veliler, yüzmeseverler ve diğer sporcular ‘Salonda doktor var mı’ anonsu yapıldığını ve sağlık ekibinin olmadığını belirttiler.

Sağlık bir sporcunun başına gelseydi

Savunmanın en üzücü tarafı da, Akıncı’nın kalbine 6 ay önce stent takıldığı ve bu şekilde yüzmesinin büyük sakınca yarattığıydı. Bu durum, sporcunun sağlık ihmalini ortaya çıkarsa da, asıl cevabı bekleyen soru; uluslararası şampiyonada, neden hazırda bir ambulans ve sağlık ekibinin salonda bulunmamasıydı. Kalbinde stent takılmış bir veteran sporcu yerine, ya bu olay; tribünde fenalaşan bir seyircinin ya da yere düşerek başını çarpan sağlıklı (!) genç bir sporcunun başına gelseydi... Bunun savunması ne olacaktı!


YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.