Mehmet Akif Üstündağ: Biz sadece voleybol ülkesi değil, bir spor ülkesi olmalıyız

İstanbul Okan Üniversitesi'nin düzenlediği Spor Ödülleri Töreni’nde 12 kategoride 15 ödül sahiplerini buldu. Törende Sporda Yılın Onur Ödülü’nü alan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ “Türkiye'nin voleybol ülkesi olduğu söyleniyor. Gurur duyuyorum. Ancak biz voleybol ülkesi değil, bir spor ülkesi olmalıyız. Spor ülkesi olmak için de voleybolda yapılanları her dalda yapmalıyız” dedi

Mehmet Akif Üstündağ: Biz sadece voleybol ülkesi değil, bir spor ülkesi olmalıyız

İstanbul Okan Üniversitesi’nin öğrencilerinin ve çalışanlarının oylarıyla belirlenen “2023 Spor Ödülleri”, Bekir Okan Kültür, Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Organizasyon koordinatörlüğünü İstanbul Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lale Orta’nın üstlendiği ve 11'incisi gerçekleştirilen törende İstanbul Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, Türk sporunun gelişmesine katkıda bulunan isimleri ödüllendirdikleri ve onları motive ettikleri için mutlu olduklarını belirtti. Bekir Okan “Voleybolda, basketbolda özellikle kadın takımlarımız çok başarılı. Ama futbolda gerideyiz. Geliyor 7 milyon nüfusa sahip bir ülkenin takımı, bizim en değerli takımımızı eliyor. Bunun nedenlerini düşünmeliyiz. Bu yaşananların nedeni eğitim. Neden bizim de Almanya gibi futbol akademilerimiz, okullarımız yok? Temeli sağlam, eğitime önem veren bir spor camiası daha başarılı olacaktır” dedi.İstanbul Okan Üniversitesi’nin öğrencilerinin ve çalışanlarının oylarıyla belirlenen “2023 Spor Ödülleri”, Bekir Okan Kültür, Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Organizasyon koordinatörlüğünü İstanbul Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lale Orta’nın üstlendiği ve 11'incisi gerçekleştirilen törende İstanbul Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, Türk sporunun gelişmesine katkıda bulunan isimleri ödüllendirdikleri ve onları motive ettikleri için mutlu olduklarını belirtti. Bekir Okan “Voleybolda, basketbolda özellikle kadın takımlarımız çok başarılı. Ama futbolda gerideyiz. Geliyor 7 milyon nüfusa sahip bir ülkenin takımı, bizim en değerli takımımızı eliyor. Bunun nedenlerini düşünmeliyiz. Bu yaşananların nedeni eğitim. Neden bizim de Almanya gibi futbol akademilerimiz, okullarımız yok? Temeli sağlam, eğitime önem veren bir spor camiası daha başarılı olacaktır” dedi.Mehmet Akif Üstündağ: “Olimpiyatlarda madalya bekliyoruz diyenlerle aynı fikirdeyim. Elimden geleni yapacağım, oyuncularıma da güveniyorum”Sporda Yılın Onur Ödülü’nün sahibi olan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ mutluluğunu şu sözlerle paylaştı: “Eğer bu ödülü hak ettiysem bunu yol arkadaşlarıma, kulüplerime, ülkemiz için ter döken oyuncularımıza borçluyum. Bu onura onlar sayesinde layık olduk. Türkiye'nin voleybol ülkesi olduğu söyleniyor. Gurur duyuyorum. Ancak biz voleybol ülkesi değil, bir spor ülkesi olmalıyız. Spor ülkesi olmak için de voleybolda yapılanları her dalda yapmalıyız. Bu yolda gençlere şunu söylemek istiyorum: Başarı için hayal, hedef ve heyecan olmadan olmaz. Ülkemizi gururlandırmalıyız. Hedefiniz, hayaliniz, heyecanınız varsa hayatta başarılı olursunuz. İşte voleybol bunu gerçekleştirdi. Olimpiyatlarda madalya bekliyoruz diyenlerle aynı fikirdeyim. Elimden geleni yapacağım, oyuncularıma da güveniyorum. Lütfen voleybolu desteklemeye devam edin, çünkü voleybol sizleri çok seviyor.”
“Altın yaz sürecinde desteğinizi iliklerimize kadar hissettik”Cumhuriyet’in 100. Yılı Özel Ödülü’nü kazanan Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın ödülünü alan Fenerbahçe ve Türkiye A milli takımı oyuncusu Aslı Kalaç “Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda ülkemizi, bayrağımızı, Atatürk’ün izindeki çağdaş Türk kadınını temsil ettiğimiz milletler ligi, Avrupa Şampiyonası, Olimpiyat elemeleri gibi önemli turnuvaların hepsinden biz altın madalya ile ayrıldık bu yaz. Ve takımdaki kızlar olarak biz bu yaza altın yaz dedik. Altın yaz sürecinde de sizlerin desteğini her an iliklerimize kadar hissettik. İyi ki varsınız. Bu özel ödüle bizi layık gördüğünüz için de takımım adına İstanbul Okan Üniversitesi’ne teşekkür ederim” diye konuştu.
Yılın Spor Sunucusu ödülün sahibi olan Seyhan Şaşko konuşmasında “Elbette tüm ödüllerin değeri büyük ama üniversite öğrencileri tarafından verilen bu ödül benim için çok daha kıymetli” ifadesini kullandı. 
Yılın Kadın Takımı ödülünün sahibi Dünya Kulüpler Şampiyonası Şampiyonu olan Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı’nın ödülünü Eczacıbaşı Spor Kulübü Müdürü Bilun Yılmaz aldı. Yılmaz uzun geçen bir sezonun ardından verilen emeklerin sporseverler tarafından takdir edildiğini görmenin gurur verici olduğunu belirtti. “Kulüp olarak kadına ve kadın sporuna verdiğimiz önemin bir karşılığı olarak bu ödülü alıyoruz. Bundan sonra da kadın yeteneklerini geliştirmeye ve onları en üst seviyede görmek için gayret sarf etmeye devam edeceğiz.”
“Daniele Santarelli de benim gibi hayali, heyecanı, hedefi olan biri”Yılın Antrenörü seçilen Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı Antrenörü Daniele Santarelli gönderdiği video mesajla “Bana ödül veren herkese teşekkür ederim. Öncelikle bana olan inancı nedeniyle başkanıma teşekkür ederim. Birlikte çok iyi iş çıkardığımız için de ekibime teşekkür ederim. Ve tabii ki mükemmel takım oyuncularıma teşekkür ederim. Çünkü hedeflerimizin hepsine tüm yaz boyunca birlikte ulaştık. O yüzden bu sadece benim değil, hepimizin ödülü” dedi.  Santarelli’nin ödülünü almak üzere sahneye çıkan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Santarelli ile anlaşmasını şu sözlerle anlattı: “Santarelli’yi nasıl getirdiniz diye çok soru alıyorum. Santarelli ile anlaşmamızdaki ilk madde şuydu bendeki hayal, hedef, heyecan sende de varsa birlikte yol yürüyelim dedim. Ben hayali, heyecanı, hedefi senden çok olan biriyim cevabını verdi. Türk Milli Takımı’nın başına getirdik. Çok sempatik, çok şeffaf, çok sevecen. İçimizden biri. Bu ülke için elinden gelen her şeyi yaptığı için de gurur duyuyorum. Bir kez daha onun adına sizlere teşekkür ediyorum.”Yılın Sporcusu seçilen Melissa Vargas’ın yerine ödülünü alan Fenerbahçe Spor Kulübü Voleyboldan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, geçtiğimiz yaz aylarında ilk defa milli takımda forma giyen Melissa Vargas’ın 2018 yılında henüz 18 yaşındayken Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kapısından içeri girdiği andan itibaren onları heyecanlandırdığını aktardı. “Geçtiğimiz yaz da uluslararası arenada, maçlarda bizi gururlandırdı. Melissa’nın sizlere sevgilerini iletiyorum.”TRT Spor’da yayınlanan “Stadyum” programı Yılın Spor Programı olurken, Özgür Buzbaş ödül konuşmasında “Görece zor bir iş yapıyoruz. Bütün takımlara hitap etmeye çalışıyoruz. Türkiye’deki futbol atmosferinde herkesi mutlu etmek kolay değil. Ancak elimizden geleni yapıp herkesin spor, herkesin futbol programı olmak istiyoruz” dedi.Yılın Dijital Spor Programı ödülünü kazanan Vole Teknik’ten Metin Tekin “40 yıl önce futbol oynadım. Futbol bitince ya antrenörlük yapıyorsunuz ya da ekrana çıkıyorsunuz. Eski futbolcu olarak antrenörlük kariyerimde başarılı olamadım. Ancak şimdi futbolu anlatmaya çalışıyoruz” sözleriyle konuşma yaptı.Yılın Spor Yorumcusu ödülünü alan Ersun Yanal futbolun, sporun içinde olmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu ifade etti ve tekrar dünyaya gelse yine bu işi yapacağını söyledi. 

Haberin Devamı

İstanbul Okan Üniversitesi 2023 Spor Ödülleri’nin sahipleri Bekir Okan Spor Özel Ödülü Volkan Demirel Hatayspor Erkek Futbol Takımı Teknik Direktörü
Cumhuriyet’in 100. Yılı Özel ÖdülüTürkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı FIVB Milletler Ligi & CEV Avrupa Şampiyonası Şampiyonu
Sporda Yılın Onur ÖdülüMehmet Akif Üstündağ Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Eda Erdem Dündar Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı KaptanıFenerbahçe Kadın Basketbol Takımı FIBA Euroleague Women & FIBA Super Cup şampiyonu.
Yılın Takımı (Kadın)Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası şampiyonu.
Yılın Takımı (Erkek)Galatasaray SK Erkek Futbol Takımı Spor Toto Süper Lig şampiyonu
Yılın AntrenörüDaniele Santarelli Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı
Yılın SporcusuMelissa Vargas FIVB Milletler Ligi & CEV Avrupa Şampiyonası MVP’si.
Yılın FutbolcusuFerdi Kadıoğlu Fenerbahçe SK

Haberin Devamı

Yılın Spor Programı Stadyum TRT Spor / Özgür Buzbaş, Tugay Kerimoğlu, Mehmet Özdilek, İlker Yağcıoğlu, Ogün Temizkanoğlu
Yılın Radyo Spor Programı Ofsayt Bayrağı Radyo Gol / Abdülkerim Durmaz & Melih Şendil
Yılın Dijital Spor ProgramıVole Teknik Vole / Metin Tekin & Önder Özen
Yılın Spor Yorumcusu Ersun Yanal beIN Sports 
Yılın Spor Sunucusu Seyhan Şaşko beIN Sports

YORUM YAZ