"Şampiyonluk başımıza bela oldu"

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Bursaspor- Beşiktaş maçı öncesi çıkan olayların sporla ve futbolla alakası olmadığını belirterek, Türkiye Futbol Federasyonu'nun, Bursaspor'un ve Türk futbolunun geleceğini olumlu etkileyecek bir karar vereceğine inandığını söyledi.

11 Mayıs 2011, Çarşamba 14:21
- A +
'Şampiyonluk başımıza bela oldu'

"Açıkçası şampiyonluk başımıza bela oldu" diyerek özeleştiride de bulunan Sağlam, "Böyle bir ortamda Bursaspor'un hala ayakta kalması, hala üçüncü sırada olması büyük bir başarı" dedi.

Özlüce Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyen başarılı teknik adam, Federasyon'un kararını yarın açıklayacağını hatırlatarak, "Türk futbolunun geleceği açısından, Türk futbolunun geleceğini olumlu yönde etkileyeceğine inandığımız, yaşananları objektif değerlendirip, gerçekçi, futbolun geleceğini bağlayacak kararları alacaklarına yürekten inanıyorum. Kulübümüzün geleceği açısından bizi mağdur edecek bir karar çıkmayacağına inanıyorum" dedi.

Önlerinde Kasımpaşa maçı olduğunu ve bunu kazanarak üçüncülük şansını devam ettirmek istediklerini dile getiren Sağlam, Bursaspor'a geldikten sonra Türk futboluna çok önemli katkılar sağladıklarını dile getirdi. Geçen sene şampiyon olurken aynı zamanda Fair-Play şampiyonu da olduklarını ifade eden Sağlam, stres altında çıktıkları maçlarda bile taraftarların olumsuzlukların dışında kaldığını hatırlattı. Bugün bir çok Anadolu takımının Bursapor sayesinde şampiyonluk düşündüğüne işaret eden genç teknik adam, hafta sonu yaşananlar için üzüntü duyduklarını kaydetti.

ONLAR BURSASPOR TARAFTARI DEĞİL
Olayları çıkartanların Bursaspor taraftarı olmadığını vurgulayan başarılı çalıştırıcı, şöyle devam etti:

"Çünkü Bursaspor taraftarları tribündeki insanlardı. Bunları Bursaspor taraftarları ile bağdaştırmadan bunları bir kenara ayırıyorum. Bunun Bursaspor'a mal edilmesini kesinlikle kabul etmiyorum. Olaylardan sonra hatta daha devam ederken bir baktık ki, herkes fikir üretmeye, ahkam kesmeye başlamış. Yok 3-0 olması lazım, puan silinmesi lazım, küme düşürülmesi lazım gibi. Daha hiçbir şey belli değilken, ortada bir rapor yokken, bu gibi cezaların dillendirilmesi çok tuhaf. Ülkenin dört bir yanında insanlar dualarıyla bize manevi olarak destek olurken, bütün Türkiye'nin desteğini kazanırken, bir yandan da kendimize düşmanlar edindik. İnsanlar bir anda nefretlerini kusmaya başladı. Mutlaka bu olaylar netleşecek. Herkes raporlarını yazacak. Futbol Federasyonu da gerçekleri değerlendirecek, Türk futbolunun olumlu anlamda geleceğini belirleyecek, insanlara prim tanımadan, bu gibi olaylardan rant sağlayacak kesimlere fırsat vermeden bu konu karara bağlanacaktır. Ben buna inanıyorum."

BUNUN SPORLA FALAN ALAKASI YOK
Olayların sporla alakası olmadığına dikkat çeken Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir futbol adamı olarak bakınca, saha içinde en ufak bir şey yaşanmamış. Saha dışında istenmeyen olaylar olmuş ama bunları Bursaspor taraftarı olarak değerlendirmek istemiyorum. Ama ne bir Beşiktaşlı futbolcu, ne bir hakemle ilgili bir şey yaşanmış. Rüştü, ben çok severim kendisini, olaylar yaşanırken televizyona bağlandı ve 'burda her şey yolunda, sıkıntı yok, güle oynaya otobüse biniyoruz' derken bir anda 'bir emniyet mensubu geldi ve otobüse çıktık' dedi. Yani sporun içindeki hiçbir grup olayın içinde yok. Dolayısıyla bunu sporla bağdaştırmanın yanlışlığın ortaya koymak istiyorum. Bunun sporla alakası yok, bunun futbolla falan alakası yok. Dolayısıyla bunu sportif değerlendirip sportif anlamda bir ceza vermek de yanlış olur."

KULÜPLER NİYE CEZA ALSIN...
Son çıkan sporda şiddet yasasını hatırlatan Sağlam, "Kulüpler niye ceza alacak ki, bu yasayı uygulayın o zaman. Kimler bu işin içindeyse bulun ve cezalandırın. Ben çok fazla şey söylemek istiyorum. Tabii ki bu olayları kabul edemiyorum ama bu olayın kesinlikle Bursaspor'la bir alakası yok. Bu olay kesinlikle Bursaspor taraftarı insanlar tarafından yapılmamıştır. Tamamen sporun dışında yaşanmış bir olayın Bursaspor'a fatura çıkartılması çok yanlış olur. Bundan sonrası için de Türk futbolunu için içinden çıkılmaz sonuçlar doğurabilir. Yarın Türk futbolu adına çok önemli değerler ortaya çıkarmış bir kulübün bu işten ceza almadan çıkmasını almadan sağlayacak kararları inşallah yetkili merciler verecektir ve Türk futbolunun geleceği adına da çok önemli bir karara imza atacaktır" diye konuştu.

ŞAMPİYONLUK BAŞIMIZA BELA OLDU
Sezon başından beri sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan genç çalıştırıcı, "İşimiz saha içinde, saha dışında, hem ekonomik hem güç anlamında bizden üstün rakiplerle uğraşacakken, enerjimizi başka şeylere vererek işimize konsantre olamadık. Kendi çevremizde bile bir huzur ortamını sağlayamadık. Açıkçası şampiyonluk başımıza bela oldu. İşte görüyorsunuz her gün farklı bir konu, her gün farklı bir olay. Böyle bir ortamda Bursaspor'un hala ayakta kalması, hala üçüncü olması, hala şampiyonluk mücadelesi vermesi büyük bir başarı. Şapkamızı önümüze koymamız lazım. Bizi kenetlendirecek, birbirimizi sahiplenmemizi sağlayacak değerleri üretmemiz açısından bu bir fırsat olabilir. Bursasporluyum diyen herkesin şapkasını önüne koyup, Bursaspor'un bundan sonrası için kenetlenme açısından bunu bir fırsat olarak görmeli, bu olayı bir milat olarak kabul etmeliyiz. Bu güne kadar sağlayamadığımız huzur ortamını bundan sonra sağlamalıyız. Bazen belki şer gördüğümüz şeylerin arkasından çok hayırlı sonuçlar çıkabilir" şeklinde konuştu.

SÜRECİN UZAMASI SIKINTIYA YOL AÇIYOR
Sağlam, Kulüp Müdürü Osman Nuri Biçer'in gözaltına alınmasıyla ilgili olarak ise şunları kaydetti: "Emniyet belli kişilerin fikirlerine başvurabilir. Bunlar normal süreçler. Onlar işlerini yapıyorlardı. Ama bu süreç çok uzadı. Her uzayan gün de Bursaspor'un bu günü ve yarını ile alakalı sıkıntıları gündeme getiriyor."

Bir gazetecinin, "Bursaspor'da yaşanan bu süreçte karşısında İbrahim Yazıcı'nın görevi bırakma durumunda sizin tasarrufunuz ne olur?" şeklindeki sorusuna ise Sağlam, "İbrahim Yazıcı'nın bu konuyla alakalı vicdanı rahat. Buradaki insanların çok masum ve tertemiz oldukları ortaya çıkacaktır. Bu insanlar 47 yıllık başarıyı yakalamış insanlar, bunlar bununla muhatap olmak zorunda mı?" diye yanıt verdi.

YAŞANANLARI HAZMEDEMİYORUM
Sağlam, takım olarak sezon başından beri zor dönemler yaşadıklarını dile getirerek, "Şimdiye kadar bir tane penaltımız yok. Ben size 20 tane penaltı pozisyonu gösterebilirim. Hakemlerle ilgili konuşmuyoruz, yine de konuşmayız. Ama ya kulübün yaşadıkları, yani kendi şehrimizden gelenleri hazmedemiyorum" dedi.

Başarılı teknik adam, Türk futbolunda daha önce güvenlik nedeniyle oynatılamayan maçların tekrar oynatıldığını gösteren emsal kararlar olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Pendik-Sakarya, Karagümrük-Gebze maçları, güvenlik zafiyeti nedeniyle oynatılamıyor ama federasyon karar alıyor daha sonra oynatılıyor. Bunun gibi bir çok emsal var. Bunlar da göz önünde bulundurulacaktır inşallah. Bizi Diyarbakır'a götürüp sahaya çıkartanlar burada bu maçı oynatabilirdi. Bence en kolay kararı aldılar. Şartları zorlamadan böyle bir karar olmak bence olumlu bir yaklaşım olmadı" dedi.

VALİMİZ İYİ NİYET GÖSTERDİ
Vali Şahabettin Harput'un maça Beşiktaş seyircilerini alması kararını da değerlendiren Sağlam, "Sayın Valimiz çok iyi niyetli, çok güzel bir yaklaşım la şu günkü ortamı fırsat gördü. Çünkü Beşiktaş'ın hiçbir iddiası yok. Maçın gerilimi düşük. Ama bu iyi niyeti kötü niyetli insanlar suistimal ederek bu hale getirdiler. Ben bir spor adamı olarak taraftarın gelmesini isterim tabii ki, bizim taraftarımız da oraya gitsin" dedi.

Funda AVCI/BURSA DHA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...