Şaka gibi!

Atletizmde sertifikalı pistlerin kralı olduk. Dünya Şampiyonaları'nda madalya sıralamasında genelde çok gerilerde bulunan Türkiye, bu kez zirvede yer aldı, ABD'ye bile açık ara fark attı.

29 Eylül 2009, Salı 04:30
- A +
Şaka gibi!

Atletizmde, uluslararası platformda nadiren yakaladığı başarılar nedeniyle adından pek fazla söz ettiremeyen Türkiye, bu branşta en sonunda bir dünya liderliği yakaladı. Birçok ili tesis fakiri olan, çoğu kentinde ise ihtiyaç dışı yapılan tesislerden faydalanacak lisanslı sporcu bulamayan Türkiye, sportif alandaki tezatlarına, bir yenisini daha ekledi.

20 pistten 2’si birinci sınıf
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF), büyük uluslararası yarışmaların kurallara uygun pistlerde yapılmasını sağlamak amacıyla uyguladığı sertifikasyon sistemi, Türkiye’de özellikle sentetik atletizm pisti yaptıran kurum ve kuruluşlar tarafından “tek güvence” olarak görülünce, ülkedeki sertifikalı pistler “rekor” sayıya ulaştı. Toplam pist sayısında birçok ülkenin gerisinde olan Türkiye, iki tanesi 1. sınıf olmak üzere, 20 sentetik pist ile IAAF sertifikalı pist sayısında, dünyada klasmanında ilk sıraya yerleşti.


 İşte dünya sıralaması

Ülke Sertifikalı pist adeti
1.Türkiye 20
2.Brezilya 12
3.Çin 11
3.İspanya 11
5.Tayvan 10
6.Avustralya 9
7.ABD 8
7.Malezya 8
9.Hindistan 7
10.Kore 6

 

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...