Protein Tozu Ne İşe Yarar? Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Protein, vücudun sağlıklı bir şekilde devamlılığını sürdürmesi adına değer taşıyan bir maddedir. Vücut hücrelerinin yenilenmesine yardım eden protein, mutlaka her gün besin maddeleriyle alınmalıdır. Ancak kimi zaman beslenme ile vücudun protein ihtiyacını tamamen karşılamak mümkün olmaz. Özellikle yoğun fiziksel güç sarf eden kimselerin, dışarıdan ek protein almasına ihtiyaç duyulur. Böyle durumlarda protein tozu kullanmak gerekmektedir.

04 Şubat 2020, Salı 10:55 Son Güncelleme:
- A +
Protein Tozu Ne İşe Yarar? Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

 Protein Tozu Nedir?

  Protein tozu, peynir altı suyu olarak bilinen maddeden elde edilir. Peynir altı suyu, peynir yapımı esnasında oluşan bir maddedir. İçeriğinde yoğun miktarda protein bulunmaktadır. Protein tozu, peynir altı suyunun filtrelenmesiyle elde edilmektedir. Filtrelenen peynir altı suyundan sağlanan saf protein, toz haline getirilir. Böylelikle protein tozu yapılmış olur. 

 Protein tozunun iki türü bulunmaktadır. Bunlar kazein ve whey olarak adlandırılır. Kazein, biraz daha yavaş sindirilen bir protein içeriğidir. Whey ise, vücutta daha hızlı emilim sağlar. Bu özelliği dolayısıyla whey protein tozları, yoğun proteine ihtiyaç duyan kimselere özellikle tavsiye edilir. Kullanılan kaliteli bir protein tozu, vücudun protein ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaya yeterlidir. 

 Protein Tozu Ne İşe Yarar?

 Protein tozu kullanımı, bir besin takviyesi olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı bir beslenme düzenine ek olarak tavsiye edilmektedir. Protein tozu kullanımı, vücutta birçok hayati fonksiyonun desteklenmesine yardımcıdır. Buna göre protein tozu,

 - Kasların gelişimine ve korunmasına yardım eder.

 - Kemik yoğunluğunun korunmasında etkilidir.

 - Hücre onarımı ve yenilenmesine fayda sağlar. 

 - Vücuttaki kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.

 - Trigliserit değerlerinin düzenlenmesine yardımcıdır. 

 - Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

 - Özellikle spor yapanlarda sağlıklı kas geliştirme konusunda başarı sunar.

 Protein Tozu Kimler Tarafından Kullanılabilir?

 Protein tozu, protein desteğine ihtiyaç duyan herkes tarafından güvenle kullanılabilir. Beslenme yetersizliklerinde uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu toz, sağlıklı bir beslenmenin yerine geçmez. Fakat vücuttaki eksikliğin giderilmesinde önemli bir fonksiyona sahiptir. 

 Protein tozu ağır fiziksel aktivitelerde bulunan kimseler için önerilmektedir. Yoğun ve ağır işlerde çalışan kimseler tarafından kullanılabilir. Bu toz genellikle sporcular için büyük değer taşımaktadır. Sporun herhangi bir dalıyla ilgilenen kişilere, vücut direnci sunar. Ancak protein tozu, vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar için bir vazgeçilmezdir. Protein tozu almak suretiyle, vücutta sağlıklı bir kas kütlesi elde etmek mümkündür. 

 Protein tozu, bazı hastalıkları geçiren kimselere de tavsiye edilir. Kemoterapi gören hastalarda, hücre onarımının sağlanmasına yardımcıdır. Bağışıklık sistemi güçsüz olan hastalara da doktorlar tarafından önerilebilir. 

 Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

 Protein tozu kullanımı, kilo konusundaki bazı soruları beraberinde getirmektedir. Özellikle protein tozu kilo aldırır mı? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Bu konuda uzmanlar olumsuz herhangi bir görüş bildirmiyorlar. Ve aksine protein tozunun uzun süreli tokluk sağladığını belirtiyorlar. Buradan hareketle protein tozu kullanmak kilo almaya değil, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

 Kilo alımının en önemli nedeni, şeker ve karbonhidrat içeren gıdalardır. Protein, kilo alımının sebeplerinden biri değildir. Dolayısıyla protein tozu kullanımının, kilo alma ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Alınan proteinin sindirilmesi için vücut daha fazla enerji sarf etmektedir. Bu durum, yağ yakımının hızlanmasını sağlar. Bu sayede sağlıklı kilo vermek ve vücudun dengesini korumak kolaylaşır. 

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

 Protein tozunun kullanımı, bazı kuralları içermektedir. Uzmanlar protein tozundan maksimum fayda için özellikle sabah saatlerine dikkat çekiyorlar. Buna göre sabah uyandıktan sonra alınan protein tozu, vücutta daha hızlı işlenebiliyor. 

 Sporcuların ise, spor antrenmanlarından önce protein tozu almaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede vücuttaki protein, egzersizler sırasında daha sağlıklı dönüştürülebilir. 

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...