ÖSYM tercih kılavuzu indir 2018 - Taban puanları belli oldu mu?

YKS tercih işlemleri için milyonlarca öğrencinin heyecanlı bekleyişi sürüyor. 2018 Üniversite tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlanmıştı. Milyonlarca üniversite adayı ise arayışa geçti. Tercihler için araştırmalar sürüyor. Peki YKS tercihleri ne zaman başlıyor? ÖSYM tercih kılavuzu 2018 - Taban puanları belli oldu mu? Gibi soruların cevapları ve detaylar haberimizde...

02 Ağustos 2018, Perşembe 15:25
- A +
ÖSYM tercih kılavuzu indir 2018 - Taban puanları belli oldu mu?

ÖSYM'nin resmi web sitesinde 2018 YKS üniversite tercih kılavuzu, kurum tarafından yayımlandı; Tablo 3 ve Tablo 4 listeleri açıklandı. Kurum tarafından yayımlanan kılavuzda önemi uyarılarda bulunuldu. Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy, 'yüzdelik sırası'nın önemini vurguladı. Başvurular 7 Ağustos'ta başlıyor, 14 Ağustos 2018 tarihinde sona eriyor. Kurum tarafından yayımlanan kılavuz ve tablolar haber içeriğinde...

YKS tercihleri ne zaman yapılacak?

YKS tercihleri 7-14 Ağustos tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınacak. Üniversite boş kontenjanları öğrenmek ve YKS tercihleri hakkında bilgi sahibi olmak için yukarıda bulunan bağlantıya tıklamanız yeterli. Bu sene üniversiteye kayıt olacakları yakından ilgilendiren 2018 YKS yerleştirme kılavuzu sınav sonuçlarından önce açıklanmış oldu.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU 2018 İNDİR

YKS ek yerleştirme ne zaman?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2018-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Ek yerleştirme tercih ücreti 15 lira olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların yapacakları tercihler işleme alınmayacak.

YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2018-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Ek yerleştirme tercih ücreti 15 lira olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların yapacakları tercihler işleme alınmayacak.

Merkezi yerleştirme için tercih işlemi nasıl yapılacak?

Adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

YÖK Atlas nasıl kullanılır?

Sitenin amacı 'YKS tercih robotu' değildir açıklaması ile başlarken, adaylar başvuru sürecinde nasıl işlemler yapabileceğini, neye dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor. YÖK Atlas sitesine gitmek için tıklayınız

Eğitim uzmanları uyarıyor

Bu yıl başvurularda tercihlerde değişiklik yaşandı. Başvuru yapanlar dikkatli olması gerekiyor. Eğitim Danışmanı Sait Gürsoy, bu sene puan türünde değişiklik yaşandığını açıkladı. Geçen sene 18 olan puan türü, bu sene dörde indirildi. Sait Gürsoy “Geçen seneki donelere bakılarak adaylar tercih yapmaya kalkarlarsa, yanılgıya düşebilirler. Aldıkları puan üzerinden yüzdelik sıralarının bir miktar küçüğünü üstlere yazarken, çok miktar büyük sıraları, tercih sırasında aşağılarda olması gerekir. Örneğin; On bininci sırada olan bir adayın yedi bininci sıradan başlarken, bu rakamı yirmi bine çıkarması, yelpazeyi geniş tutarak hareket etmesinde yarar olacak.” açıklamasında bulundu.

Adaylar için ikinci dikkat edilmesi gereken husus, üniversitelerin istedikleri nitelikler. Eğitim kadrosu, okulun yurt dışı bağlantıları, üniversitenin uluslararasındaki yeri, dikkate alınması gerekir.

Engelli adaylar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli adaylara destek veriyor. Belediye, 1-15 Ağustos tarihlerde evlerde mobil tercih hizmeti verecek.

ÖSYM tercih sorumluluğu üstlenmiyor!

Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır. Bu nedenle "Tablo 3 ve Tablo 4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları" bölümünü (2 kısım halinde düzenlenen bu koşul ve açıklamaları dikkatle incelemeden tercihlerinizi yapmayınız.) mutlaka okuyunuz. Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır. Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

a) Her yükseköğretim programına, Kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecektir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecektir. 

b) Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

c) Merkezî yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

d) Bir adayın kayıt hakkı kazandığı programın bağlı olduğu yükseköğretim kurumuna gönderilecek bilgilerde, kayıt hakkı kazanan bütün adayların açık kimlikleri, fotoğrafları, puanları, ortaöğretim alan/dalı ve ek puandan yararlanıp yararlanmadığı bilgisi yer alacaktır. 

e) Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 24 tercihin baştan birkaç tanesini "Puanım yeterli olmayabilir." endişesine kapılmadan, sadece ilginizi göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak, kazansanız bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermemeniz yararınıza olacaktır.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...