İsyan!

TFF'nin verdiği kararın ardından, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı küplere bindi. Yeşil-Beyazlılar'ın patronu, “Saha dışından nasıl biz sorumlu ilan ediliriz. Çok ağır bir ceza, ama sonuna kadar hakkımızı arayacağız” dedi

13 Mayıs 2011, Cuma 02:00
- A +
İsyan!


Türkiye Futbol Federasyonu’nun Bursaspor’a verdiği hükmen yenilgi ve 5 maç tarafsız sahada oynama cezasının ardından, Yeşil-Beyazlılar’ın Başkanı İbrahim Yazıcı isyan bayrağını açtı. Cezayı ‘çok ağır’ olarak nitelendiren Bursaspor’un patronu, “Türk Futbol tarihinde böyle bir ceza yok. Çıkan olaylar bizi bağlamaz. Ben şehrin ne valisi, ne de müdürüyüm. Sadece saha içinden sorumlu olabilirim. Saha dışındaki olay yüzünden nasıl olur da, Bursaspor sorumlu ilan edilir” dedi. Haklarını sonuna kadar arayacaklarını vurgulayan Yazıcı, “Bu kadar ağır cezayı veren Federasyon, Beşiktaş seyircisinin gelmesine izin veren valiyi neden daha önceden uyarmadı. Olay çıkartan kişilerin bir başka takımdan olmadığını kimse söyleyemez. Forma giyip olay yaratabilirler. Hayret ediyorum. Bursaspor hakkını arar. Her şey o kadar ucuz değil” ifadelerini kullandı.

...VE KARAR AÇIKLANDI

Bursaspor 3-0 hükmen yenik sayılacak 
5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynanacak
3 deplasman maçına seyirci gidemeyecek

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, saha dışındaki taraftar olayları nedeniyle iptal edilen Bursaspor-Beşiktaş maçıyla ilgili kararını açıkladı. Buna göre Yeşil-Beyazlılar, 3-0 hükmen mağlup sayılırken, Bursaspor’un Kasımpaşa deplasmanı dahil önümüzdeki yıl da oynayacağı 2 dış maçına seyirci götüremeyeceği belirtildi. Aynı zamanda Bursaspor, evindeki 5 maçı da tarafsız bir sahada seyircisiz olarak oynayacak.

Sadece 5 kişi mi?

Beşiktaş maçı öncesi olay çıkaran Bursasporlular’dan 7’si Adliye’ye sevk edilirken, 5 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanan taraftarlar verdikleri ifadede, maçtan önce uyuşturucu hap ve alkol aldıklarını itiraf etti. Yüzlerce Yeşil-Beyazlı taraftarın polisle çatıştığı olay sonrası, 5 kişinin cezaevine gönderilmesi ise, “Sadece 5 kişi mi bu kadar olayı çıkardı?” sorusunu akıllara getirdi. Öte yandan dün polisler, Bursaspor’un tesislerine gidip soruşturma gereğince arama yaptılar.

Mini Yorum

Ceza çok ağır

Türkiye’nin şu anda federasyonla organik bağı olmayan iki önemli spor hukukçusundan biri “hükmen mağlubiyet çıkmamalı” derken, diğeri “Federasyonu’nun iptal kararı doğru. Hükmen mağlubiyet ve seyircisiz oynama cezası kaçınılmaz” dedi. İki saygın hukukçu böyle farklı yorum yaparken, hangi karar çıkarsa çıksın, polemikler kaçınılmazdı. Bana sorarsanız bu ceza ağır. Hükmen mağlubiyet kararı olabilir. İki maç seyircisiz cezası verilebilir. Ama caydırıcı olunacak diye, 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası Bursaspor’un önümüzdeki sene olan iddiasını da zayıflatacaktır. Bu kararla holiganların yaptığı yanına bırakılmamış, ama stadın içinde beyfendi, hanımefendi gibi müsabakanın başlamasını bekleyen gerçek futbolseverler de cezalandırılmıştır. Tahkimde cezanın azalacağını tahmin ediyorum. Öte yandan Bursaspor’un yaklaşık 10 milyon TL zarara uğramasıyla sonuçlanan bu olayları çıkartanların ne ceza alacağını da, şiddetle mücadele yasamızı öve öve bitiremeyenlere soruyorum. Benim incelememe göre Bursaspor’a, Türk Futbolu’na, Bursasporlu gerçek futbolseverlere bu kadar mağduriyet veren insanlar, yalnızca maça girememe cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Yasa mükemmel olmuş değil mi? Bir daha söylesinler de inanalım.

Hakan Can

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...