IOC üyeleri İstanbul'dan ayrıldı

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu üyeleri, yaptıkları çalışmaların ardından İstanbul'dan ayrıldı.

28 Mart 2013, Perşembe 16:52
- A +
IOC üyeleri İstanbul'dan ayrıldı

Atatürk Havalimanı’nda Londra’ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan IOC Başkan Yardımcısı Craig Reedie, adaylık için yarışan çok iyi 3 şehir bulunduğunu söyledi.

Reedie, "İstanbul, Olimpiyat Oyunlarını düzenlemek için çok istekli. Bize burada olduğumuz süre içinde çok iyi bir sunum yaptılar. Diğer iki şehir karşısında İstanbul’un şansı için bir şey söyleyemem, biz İstanbul’un olimpiyatlara hazırlığı konusunda bir teknik rapor hazırlayıp Olimpiyat Komitesine sunacağız" diye konuştu.
İstanbul’un çok özel ve güzel bir şehir olduğunu dile getiren Reedie, İstanbul’un bulunduğu yerin iki kıta, bir deniz ile birbirinden ayrıldığını belirtti.

Craig Reedie, İstanbul Boğazı’nın çok özel bir su yolu olduğunu ifade ederek, "Bu çok değerli ve tarihi şehirde olmak, çok önemli. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu üyeleri, bu şehrin felsefesini, derinliğini biliyorlar" dedi.

"Mutlu sona ulaşmak hepimizin ortak dileği"
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener de 4 gün süren yoğun toplantının İstanbul 2020 açısından oldukça iyi geçtiğini söyleyebileceğini anlatarak, şunları söyledi:
"Bildiğiniz gibi 14 başlıkta İstanbul 2020 teması, diğer aday kentlerde olduğu gibi inceleniyor. İncelemenin sonunda da IOC üyelerine sunulmak üzere değerlendirme kurulu tarafından bir rapor şekline getiriliyor. Ben İstanbul’un bu kez güçlü argümanlarla ve güçlü bir projeyle, çok güçlü destekle, başta devletimizin, Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın olmak üzere, halkın, sivil toplum kuruluşlarının, özellikle iş alemimizin çok yoğun desteği ile güçlü bir proje ile ortaya çıktığına inanıyorum. Mutlu sona ulaşmak hepimizin ortak dileği."

Açıklamanın ardından, IOC Değerlendirme Komisyonu üyeleri, THY’nin tarifeli uçağıyla Londra’ya gitti.

AA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.