Hiddink'e hediye

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink'e Türk kökenli siyasetçi Yeşim Candan'ın Hollandaca olarak kaleme aldığı "Nederland, word wakker!" (Uyan Hollanda) adlı kitabının ilk baskısı verildi.

13 Mayıs 2011, Cuma 10:37
- A +
Hiddink'e hediye

Başkent Amsterdam'da düzenlenen kitabın tanıtım resepsiyonuna katılan Hiddink, kitabı aldıktan sonra Yeşim Candan'a, arkasında "Hiddink" yazılı A Milli Takım forması hediye ederek, başarılar diledi.

9 Haziran 2010 erken genel seçimler öncesi siyasete atılıp Partij Een'i (Parti 1) kuran Yeşim Candan (36), son seçimlerde aşırı sağ ve ırkçı partilerin oy patlamasına tepki olarak kaleme aldığı 'Nederland, word wakker!' (Uyan Hollanda) adlı kitabını piyasaya sürdü. Bertram + de Leeuw tarafından basılan 160 sayfalık kitap, 15 Euro 95 Cent'e satılıyor. Kitabın tanıtım kokteyli başkent Amsterdam'ın Strawinskylaan adresindeki Atrium binasında gerçekleşti. Yaklaşık yüz seçkin davetlinin katıldığı kokteylde kitabın ilk baskısı, A Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink'e verildi. Kitabı alan Hiddink, "Kitabı henüz okumadım, içeriğini bilmiyorum. Fakat edindiğim bilgiye göre kitabın içeriği Hollanda'daki farklı kültürlerden oluşuyor. Ben, farklı kültürlerin Hollanda'nın bir zenginliği olduğunu düşünüyorum" diyerek arkasında "Hiddink" yazılı kırmızı-beyazlı Türkiye A Milli Takım formasını Yeşim Candan'a hediye etti.

IRKÇI OY PATLAMASINA KİTAPLA YANIT

"Bu kitabımda Hollanda'nın biz yabancılara ve Müslümanlara karşı olan önyargılarını anlatıyorum" diyerek kitabının içeriği konusunda açıklama yapan Candan, "Son erken genel seçimlerde aşırı sağcı ırkçı lider Geerd Wilders'in partisinin oy patlaması yapması beni şok etti ve buna bir cevap verilmesi gerektiğini düşünerek bu kitabı yazdım. Kitabımda Türkiye'yi, Müslümanlığı, kültürümüzü, kısacası bizi anlatıyorum. Hollandalılara önyargılarını anlatıyorum. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlatıyorum. Tüm Türkler ve Müslümanlar Geert Wilders'in anlattığı gibi değiller. Artık Hollanda uyanmalı, onun uyarısını yapıyorum" dedi.

GUUS HİDDİNK ÖRNEĞİ

Kitabının ilk baskısını neden Guus Hiddink'e verdiği konusunda ise, "Hollanda çifte vatandaşlığı tartışıp duruyor, bunu anlamıyorum. Ben de çifte vatandaşım. Ama inanın benim çifte vatandaş olmam Hollanda için bir zarar değildir. Guus Hiddink gibi bir insan farklı ülkelerde önemli görevler yaptı. Bakın kendisi Hollanda vatandaşı olmasına rağmen Türkiye A Milli Takımı'nı çalıştırıyor. Hiç kimse ona Hollanda vatandaşı olduğu gerekçesiyle bu işi yapamazsın demiyor. Ona 'güvensiz insan' gözüyle bakmıyor. O bizim için iyi bir örnek olduğu için, ona kitabımın ilk baskısını verdim" dedi.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...